Ovocné a zeleninové šťávy v sobě ukrývají neskutečný potenciál. To ale rozhodně není žádná novinka - jen se na ní tak trochu zapomnělo. V poslední době se ale opět dostávají do našich jídelníčků. Je to nejen tím, že si můžeme pochutnávat na mnoha druzích kvalitního ovoce a zeleniny, ale i tím, že odšťavňování je díky šikovným moderním pomocníkům rychlejší, snadnější a mnohem účinnější než kdy dřív.
Vezměte si na pomoc odšťavňovač
Aby se výroba domácích šťáv nestala vaší noční můrou, ale naopak jste si ji užívali, pořiďte si kvalitní a spolehlivý odšťavňovač. Začněme s kritérii, které vám při přípravě ušetří spoustu času - velmi praktický je široký plnicí otvor, díky kterému nemusíte suroviny příliš krájet a jen je házíte do odšťavňovače. Berte také ohled na rychlé složení odšťavňovače a jeho snadné čištění. Jednotlivé odnímatelné části by se měly dát mýt v myčce.
Druhy odšťavňovačů
Pojďme se nyní podívat na základní rozdělení odšťavňovačů na 2 typy - šnekové a odstředivé.
- Šnekové odšťavňovače ovoce a zeleninu drtí pomocí rotujících kol. Jsou sice pomalejší, ale zase ze surovin vytěží více šťávy. Výsledná šťáva je hodně hustá, obsahuje velké množství dužiny. Nevýhodou je, že se většinou těžko rozebírají a jejich čištění je složitější.
- Odstředivé odšťavňovače jsou oblíbené díky svojí rychlosti, jednoduchému skládání a snadnějšímu čištění. Nože v přístroji suroviny rozsekají a následně z nich silou vymačkají šťávu. Jsou ale o něco hlučnější než ty šnekové a nemají tak vysokou výtěžnost.
Jak na správné odšťavňování
Nejdůležitější je, aby byla zelenina i ovoce kvalitní. Vybírejte nejlépe bio suroviny. Vždy je pečlivě omyjte a odstraňte stopky, listy, natě, které nebudete zpracovávat, a případně vyřízněte otlaky. Určitě už víte, že byste neměli zpracovávat nahnilé a plesnivé ovoce a zeleninu - odkrojení dané části nepomůže, surovina je už „infikovaná".
Postup odšťavňování:
- Nejdříve vložte do odšťavňovače tzv. dochucovadla. Jedná se o čerstvé suroviny, které džusu dodají typickou chuť a podtrhnou jeho výraz. Vyzkoušejte třeba zázvor, který zahřívá a propůjčuje nápoji ostrou chuť. Máta zase osvěžuje, citron dodává kyselou chuť. Do zeleninových džusů klidně přidejte i česnek, který skvěle působí proti nachlazení, je to přírodní antibiotikum.
- Následuje měkká zelenina a ovoce, případně listy apod. Nezapomeňte odstranit kůru z ovoce, kterou v nápoji nechcete (např. kiwi, papája, citrusy). I když byste kůru například z pomerančů uvítali, doporučujeme ji oloupat - obsahuje spoustu chemických látek, které jen tak neomyjete. Nezapomeňte vypeckovat ovoce, drobná jadérka ale v ovoci ponechejte.
- Jako poslední vkládejte do odšťavňovače tvrdou zeleninu a ovoce. Některé části tvrdých surovin nemusí odšťavňovač zpracovat. Při čištění tyto zbytky zahoďte.
Možná se ptáte, proč je lepší odšťavňovat zeleninu a ovoce doma, když je v obchodech k dostání tolik kvalitních džusů. Odpověď je velmi jednoduchá: průmyslové šťávy jsou většinou konzervovány umělými látkami, aby měly delší trvanlivost. Navíc jsou doslazované. U domácího džusu přesně víte, co obsahuje.