Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Divizna velkokvětá - vytáhlá letní bylinka

Divizna velkokvětá - vytáhlá letní bylinka

Zdraví z přírody

Vzpomínáte na Křemílka a Vochomůrku, kteří našli semínko Verbascum? Zasadili ho a čekali, že jim vyroste fialka. Ale vyrostla jim divizna, Verbascum densiflorum. Na květy téhle léčivky si musíte dva roky počkat, ale stojí to za to. Je vynikající do čaje i jako diviznový sirup.

Divizna velkokvětá - vytáhlá letní bylinka

Diviznu velkokvětou nemůžete přehlédnout. Tahle až dvoumetrová bylina s kvítky jako malá sluníčka je zosobněním léta. Je ozdobou rumišť, suchých příkopů, najdete ji u cest. Bude slušet i vaší zahrádce, kterou krásně prosvítí. Ne nadarmo se jí lidově přezdívá svícen či pochodňová květina. Oblíbí si ji i začínající zahrádkáři, protože je nenáročná jak na půdu, tak na péči. Nejlépe divizně je, když si jí vůbec nevšímáte. 

Žlutých květů se dočkáte až druhý rok 

Divizna velkokvětá je dvouletá bylina. V prvním roce si jí možná nevšimnete – vytváří růžici zelených, plstnatých listů. Teprve v druhém roce se vytahuje a na chloupkaté lodyze postupně rozkvétají desítky žlutých květů. Jakmile se divizna vysemení, zahyne. Na jaře ale vyroste znovu a za další rok zase vykvete…  

Květy divizny postupně sbírejte od května do září. Ty, co ráno vykvetou, večer uschnou. Je ideální, pokud květy stihnete usušit během jednoho dne. Na sluníčku nebo klidně v sušičce. Dávejte pozor, aby se vám do sběru nepřipletly už suché květy. Správně usušené květy mají zlatohnědou barvu a příjemně voní. Uchovávejte je na suchém místě. 

Co obsahují květy divizny a čím nám jsou prospěšné? 

Listy divizny se využívají velmi zřídka, proto se zaměříme na květy. Květy obsahují flavonoidy a saponiny, jež pomáhají rozpouštět hleny, přispívají k normální funkci dýchacího systému a pomáhají upravit sliznice.  Proto je divizna velkokvětá často užívaná při onemocnění horních cest dýchacích (pomáhá vykašlávat hlen). 

Divizna velkokvětá má opravdu mnoholičné využití. Kromě vlivu na dýchací cesty, přispívá k normální funkci močového měchýře, ledvin a využití najde i jako digestivum. Využití má i v kosmetice.

Jak diviznu zpracovat 

Nejčastěji se z divizny dělá čaj. Na jeden šálek stačí zhruba 1,5 g sušeného květu divizny. Nejdůležitější je diviznu dobře scedit (nejlépe přes plátýnko), protože na květech má drobné chloupky, které by dráždily sliznici. Při  kašli a nachlazení je velmi oblíbený bylinný čaj v kombinaci divizna, černý bez a lípa

Můžete si připravit také diviznový sirup. Je to velmi jednoduché – květy divizny proložte medem, nechte je 6 týdnů uležet a poté sceďte. Sirup je vynikající například na oslazení čaje nebo jen tak, na lžičku. Ale pozor, diviznu užívejte maximálně 10 dní vkuse.  

Vyrobte si také tinkturu z divizny. Jeden díl divizny zalijete jedním dílem lihu a necháte louhovat 4 týdny. Poté musíte tinkturu přefiltrovat a nechat v chladu. V případě, že vaše trávení
potřebujete dostat opět do normálu, tinkturu užívejte třikrát denně po dobu tří týdnů. 

Nepochybujeme, že určitě přijdete na to, jak diviznu velkokvětou využít. 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka