Lékárna.cz

Co pomáhá na chrapot a unavené hlasivky?

Co pomáhá na chrapot a unavené hlasivky?
Sdílet

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

Jak vzniká chrapot

Chrapot je příznakem poruchy v oblasti dýchacích cest, kde se nacházejí hlasivky.

Obvykle za infekci na hlasivkách mohou

  • chladný vzduch,
  • klimatizace,
  • znečištěný vzduch kouřením, prachy, chemikáliemi nebo
  • laryngitida (zánět hlasivek a hrtanu).

Dočasný chrapot obvykle následuje po celodenním mluvení, zpívání nebo jednorázovém hlasovém vypětí (fandění na sportovním zápase, zpěv ve sboru). Občas bývá příčinou závažnější onemocnění.

Kdy zajít k lékaři

Pokud u dospělého trvá déle než 3 týdny, a u dětí déle než týden, by měl být důvodem pro konzultaci s lékařem.

Co na chrapot a hlasivky

Pomáhá cokoliv, co hlasivkám umožní rozředit hlen, který je potáhl v rámci infekce. Odkašlávání, které pomáhá zbavit se hlenu, mohou napomoci bylinné čaje s diviznou, lípou, podbělem nebo svařená cibule nebo česnek s majoránkou.

Vhodné je čaje osladit medem a pít je teplé po malých doušcích. Tyto bylinky nestačí pouze zalít horkou vodou. Důležité je, aby se chvíli povařily. Tím se uvolní dostatek slizovitých látek, které pomohou zbavit se hlenu na hlasivkách.

Při léčbě je třeba teplo, dostatečně vlhký vzduch a hlasový klid. Není vhodné ani šeptat. Šepot totiž namáhá hlasivky nejvíce. Vyhněte se alkoholu a kouření, které hlasivky zbytečně přetěžují a vysušují.

Klasická léčba

K rozředění hlenu na hlasivkách jsou vhodné léky umožňující vykašlávání s obsahem bromhexinu nebo acetylcysteinu. Léky na bolesti v krku pomáhají zničit bakterie a zmírnit bolest zapříčiněnou zánětem kolem hlasivek. Doplněk stravy Voice Angin pomůže s ochranou podrážděné sliznice proti usazení škodlivých bakteríí.

Babské rady

Babskou radou, jak léčit hlasivky, je pití teplé Vincentky s mlékem v poměru 1:1, kloktání Vincentkou, slanou vodou nebo svařenou šalvějí. Vincentku můžete také užívat v pastilkách nebo ji inhalovat. Vhodné jsou i pastilky s obsahem islandského lišejníku.

Dalším možným způsobem, jak se zbavit chrapotu je konzumace křenu naloženého v medu.

Na bolest v krku či škrábání pomůže kvalitní čokoláda s minimálně 70 % kakaa. Kakao obsahuje theobromin, který mírní bolest v krku.

Mezi téměř zázračné lektvary patří voda s medem a citronem. Do 500 ml teplé vody vmíchejte lžičku medu a vymačkejte celý citron.

Homeopatie

Vhodnou alternativou je i léčba pomocí homeopatik. Je důležité si uvědomit, jaký typ chrapotu máte. Pomoci mohou buď vybrané složené homeopatické přípravky - v případě, že nelze chrapot přesněji identifikovat a po poradě s odborníkem i některé jednosložkové přípravky. 

Chrapot u dětí

Chrapot u dětí lze léčit podobně jako chrapot u dospělých. Vždy je potřeba vybrat správný přípravek pro danou věkovou kategorii. Vhodné jsou i zábaly, např. bramborový obklad připravíme rozmačkáním uvařených brambor nebo cibulový. Teplé cibule nakrájíme na kolečka, rozvrstvíme na utěrku, přiložíme na krk a omotáme ručníkem. Obklad necháme do vychladnutí, poté sejmeme. Můžeme ho opakovat několikrát denně.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

13. únor 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více