Lékárna.cz
Hledat

Chitosan - lapač tuků

Chitosan - lapač tuků
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Schránky krabů, raků, mušlí, ale i houby a krovky hmyzu jsou zdrojem chitinu, z něhož se získává polysacharid chitosan. Již před 100 lety objevili Japonci mohutné vazebné schopnosti chitosanu a úspěšně toho využívají ve všech odvětvích průmyslu, i v medicíně.

Chitosan a pokožka

Chitosan má i pozitivní vliv na pokožku. Má schopnost vytvářet na pokožce ochranný hydratační film a tím zabraňuje jejímu vysušování. Bývá součástí některých krémů, šampónů, tužidel či laků. 

Jak chitosan funguje

Chitosan je nevstřebatelný polysacharid s kladným nábojem, který je příčinou jeho mohutné vazebné schopnosti. Chitosan má schopnost z přijaté potravy odstraňovat tuky. Naváže je na sebe, a to čtyř až šestinásobek své váhy a odstraní je ze zažívacího traktu dříve, než jsou zpracovány a uloženy. Tuky ze stravy se tedy neukládají, jsou odváděny stolicí z těla ven.

Kde se chitosan vyskytuje

Chitosan patří mezi vlákniny, je nestravitelný. Ovšem jako běžná součást stravy se nevyskytuje.

Jak se chitosan projeví v těle

Chitosan jako látka nevstřebatelná je bez kalorické hodnoty. Dnešní strava je obvykle příliš kalorická, příliš tučná a chudá na vlákninu. Při dostatečném dávkování může chitosan snížit kalorickou hodnotu stravy.

Kromě tuku na sebe váže i žlučové kyseliny, které vznikají v játrech přeměnou cholesterolu. Jsou- li tedy ve větší míře z těla odstraněny, pak se větší množství cholesterolu spotřebuje na jejich doplnění a tím chitosan přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Příznivého účinku dosáhneme při příjmu 3g chitosanu denně. Tento efekt chitosanu podporuje současné užívání vitaminu C.

Možná rizika spojená s užíváním chitosanu

Chitosan nevyvolává při běžném doporučeném dávkování žádné komplikace. V souvislosti s jeho vazebnou kapacitou je třeba věnovat pozornost možnému snížení vstřebávání některých minerálů (vápník, hořčík, zinek, železo). Z tohoto důvodu je vhodné dodržet alespoň dvouhodinový časový odstup při užívání léků ! Vždy je lepší poradit se s lékařem o vhodnosti kombinace chitosanu a léků. Není určen dětem, těhotným a kojícím ženám.

Jak se chitosan užívá

Chitosan se užívá před jídlem (asi půl hodiny) a jako každou vlákninu i chitosan je třeba hodně zapíjet (250 ml vody). Doporučené denní dávky se pohybují v rozmezí 1 - 3 g.

Témata článku
Hubnutí Tuky
Navštivte související produktové kategorie
Diety a hubnutí Doplňky stravy na hubnutí, dietu
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.