Lékárna.cz

Celý den na nohou (4. díl) - Suché paty

Celý den na nohou (4. díl) - Suché paty
Sdílet

Romana (53 let) sice netráví pracovní dobu na nohou, protože se v Lékárna.cz věnuje PR a marketingu, ale svoje paty si musí hlídat – mají totiž sklon praskat.

„Nejsem zrovna pravidelná pečovatelka, musím se k tomu nutit, takže si většinou vzpomenu až večer v posteli. Když si představím, že by mi paty praskly a zase bych kvůli té protivné bolesti kulhala, to se radši zvednu a nohy si preventivně namažu, proto mám krém na nočním stolku. Vyzkoušela jsem jich už spoustu. Některé krémy namažu, ale efekt veškerý žádný - jako bych je ani nepoužila. V poslední době se mi osvědčily krémy s ureou.“

Co na rozpraskané paty

„Na rozpraskané paty doporučuji Uxitol 25 balzám na paty, obsahuje 25 % urey a taky bohatou směs prospěšných a šetrných složek pro zvláčnění, hydrataci, reparaci a výživu pokožky.“ (Mgr. Pavla Horáková)

Romana týden testovala Uxitol 25 balzám na nohy, vzala si ho na dovolenou k moři. Tady je výsledek jejího testování:

„Přibalila jsem si Uxitol do kufru na dovolenou, protože jakmile sundám lodičky a nazuju žabky, paty se doslova zblázní a začnou rychle vysychat a praskat. Písek na pláži mi taky nedělá dobře, kůži na nártech a chodidlech mi vysušuje tak, že cítím nepříjemné stahování a pnutí pokožky. Protože nejsem zrovna preventistka, vzpomněla jsem si na Uxitol až v okamžiku, kdy mě kůže na nártech, chodidlech a patách nepříjemně svědila a pnula. Krásně se vtíral a ani mi namazané nohy neklouzaly v žabkách nebo po podlaze. Takže spokojenost! Kůže se okamžitě zjemnila a zvláčněla, nepříjemné pnutí okamžitě polevilo a už se do konce dovolené neobjevilo. Paty byly jemné a hladké působení písku navzdory až do konce dovolené.“ 

Testované produkty

Uxitol 25 balzám na paty

Doslova balzám pro suchou, zhrublou a popraskanou pokožku na patách a chodidlech. Kromě maximálního obsahu urey 25% je výjimečný bohatou směsí prospěšných a šetrných složek pro dokonalé zvláčnění, hydrataci, reparaci a výživu pokožky. Kyselina mléčná napomáhá ještě rychlejšímu odloučení ztvrdlé pokožky. Spojení přírodních extraktů Tea tree a Centipeda cunninghamii poskytuje pokožce ochranu proti bakteriím i plísním. Uxitol25® se vyrábí v ČR, pod dohledem předních českých dermatologů.

Drsné, suché, popraskané paty mohou mít různé příčiny. Mezi nejčastější patří nevhodná obuv, nesprávná péče o nohy, zvýšená zátěž chodidel, změna obuvi, chůze naboso, věk nebo cukrovka.

Při nedostatku hydratace začne být pokožka drsná, šupinovatá, přesušená. Časem zhrubne a objeví se jemné linie, kterých přibývá. Pokud zanedbáme péči dlouhodobě, mohou se objevit bolestivé praskliny a trhliny. Ty už nejsou jen estetickým probléme, ale omezují nás v pohybu i běžných činnostech a mohou být vstupní branou infekce. Vzhledem k tloušťce pokožky na patách se špatně a dlouho hojí.

Zvýšenou pozornost chodidlům by měli věnovat lidé s cukrovkou. Vzhledem ke zhoršenému prokrvení chodidel a neuropatii se trhliny hojí ještě obtížněji. Hrozí riziko infekce, vznik vředů s následnými komplikacemi při léčbě. Lékaři nazývají tento stav jako syndrom diabetické nohy.

Aktivně sportující lidé by také měli svá chodidla udržovat ve skvělé kondici neustále. Kožní mikrotraumata, zvýšená potivost chodidel, těsná sportovní obuv ve spojení se zhrublou, popraskanou pokožkou mohou vést ke komplikacím, včetně plísňových onemocnění vyžadujících léčbu – tzv. syndrom atletické nohy.

Zaujal vás náš seriál Celý den na nohou?

Přečíst si můžete i další díly:

Foto: Lucie Peštová

Mgr. Romana Žatecká

26. červenec 2019
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.