Lékárna.cz

Běžecký trénink s Lídou: Mám (tréninkový) plán

Běžecký trénink s Lídou: Mám (tréninkový) plán
Sdílet

Když jsem v minulém článku říkal, že se vrhnu do běhání trochu profesionálněji, tak jsem hned nemyslel, že mě bude trénovat mistryně světa. No ale nepředbíhejme!

minulém článku jsem si dal předsevzetí. A tím předsevzetím je uběhnout 28. září 2017 Chrudimskou vinařskou desítku pod padesát minut. Smělé, že? Tohle jsem si pro sebe stanovil někdy na konci minulé sezóny. Přesuňme se teď v čase do začátku nové sezóny, ke konci února 2017. Propastný rozdíl v čase? Možná. Připravoval jsem se nějak během zimy? Samozřejmě, že ne. Použil jsem obvyklé výmluvy typu “mám moc jiné práce”, “až zítra”, “začnu aspoň cvičit, ale až od příštího měsíce”? Ano. Mám tedy nějakou šanci na úspěch? Těžko. Ledaže…

Ledaže bych měl nějaký trumf v ruce. A to shodou okolností mám. Ne, že bych se o to nějak zvlášť přičinil, ale znáte to. Slovo dalo slovo a kolegyně jednoho dne přišla, že prý mi někoho na to běhání domluvila… A tak budu mít najednou profesionální trenérku, která mě do formy dostane. A tou není nikdo menší než mistryně světa Ludmila Formanová. Wow.

Setkání s mistryní

Přiznám se, že to jsem nečekal. Ale na druhou strana je to skvělá příležitost odkoukat nějaké fígle. Začátkem března tedy vyrážím na první tréning do Čáslavi. Jsem sice nervózní, ale po setkání s Lídou ze mě nervozita rychle opadá. Krom toho, že je Lída skvělá trenérka, je totiž i velice milý člověk. Pomáhá mi. Upozorňuje na mé chyby. Trpělivě vysvětluje co a jak. A krom techniky mi radí i s nějakými těmi výživovými doplňky pro sportovce, se kterými jsem dosud neměl moc zkušeností. Především ale dává důraz na správný pitný režim. A že není na škodu mít při běhání sebou nějakou tu vodu navíc. Na to jsem naštěstí připraven a Zdravé lahve mohu jen doporučit. Na konci tréningu se proto cítím velmi spokojený.

Na to, že to byl vlastně můj první letošní běh, jsem tolik ostudy neudělal. Sice jsme toho ještě tolik neuběhli, ale na druhou stranu jsem byl po zimně nerozcvičený a čekal jsem, že na tom budu hůř. To mi dodává trochu optimismu na nadcházející přípravu. Od Lídy dostanu tréninkový plán a to znamená, že se do plnění cíle můžu směle pustit.

Tréninkový plán od Lídy Formanové

Takhle vypadal můj rozpis na první 2 týdny běhu. V každém týdnu jsem měl vyběhnout celkem třikrát podle svých možností:

První týden

7 km volný běh
8 km volný běh
2x20 min, druhý úsek pocitově trochu rychleji než 1. Pauza mezi úseky 4 minuty.

Druhý týden

8 km volný běh
10 km volný běh
2x 4 km, pauza mezi úseky 4 minuty, celkem za 22 - 23 minut.

První běh podle tréningového plánu byl peklo. Takový obrat jsem nečekal. Sedm kilometrů volným tempem přece není nic hrozného. Loni to pro mě nebyl problém a na společném tréningu mi to také šlo... Jenže těch pár kilometrů s mnoha přestávkami v Čáslavi se nemůže srovnávat s nepřerušovaným delším během. V půlce cesty mám proto už celkem jasnou představu o náhrobku, co si pro sebe nechám vytesat. Na 5. kilometru si už nahlas nadávám, do čeho jsem se to zase pustil. A když dobíhám domů, jsem skrz naskrz propocený. Čas na hodinkách mi musel někdo během toho mého snažení posunout, protože jinak si tak špatný výsledek nedovedu vysvětlit. Tak takhle teda ne, přátelé.

Je mi jasné, že pravidelný trénink bude jen polovina úspěchu. Druhou polovinou úspěchu bude to typické klišé - změna životního stylu. Všichni o tom mluví, ale když se vás to netýká, tak je vám to celkem jedno. No, mně už to jedno být nemůže.

Jak jsem musel upravit své návyky? Na co si teď budu zvykat a čeho jsem se vzdal? Jak dopadly další tréninky z mého běžeckého plánu? A kdo se do běhání pustil se mnou? O tom zase příště.

10. květen 2017
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.