Arnika - chráněná bylinka
Arnika je chráněná a ve volné přírodě (nejvíce v Krkonoších a na Šumavě) se můžete kochat jejími květny od června do srpna. Má ráda světlé louky a horské pastviny. Dorůstá výšky až 60 cm a protože v ČR patří k ohroženým druhům, ve farmacii se používá arnika nejčastěji z Rakouských a Švýcarských Alp. Léčivá je celá – od květů, přes stonek až po oddenky.

Arnika není pro každého
Nejeden bylinkář a léčitel považuje právě arniku za jednu z nejdůležitějších rostlin vůbec. V žádném případě však není vhodná pro děti a těhotné ženy. Využívá se převážně zevně, ve formě obkladů, gelů či mastí. Velmi opatrní musíte být i při vnitřním užití.
Arnika a její zevní použití
Nejvíce se užívá zevně - má unikátní schopnost normalizovat funkce oběhové soustavy. Používá se ve formě tinktury, krémů a gelů na pohmožděniny a namožené svaly, šlachy a klouby. Obklad namočený v arnikové tinktuře můžete přikládat několikrát denně. Příliš koncentrovaný roztok ale může pokožku popálit, doporučujeme tedy kupovat tinktury od odborníků.
Tinktura z arniky horské působí na zdravé funkce našich kloubů a příznivě působí také na otok. Kdykoli naše klouby potřebují péči, je vhodné myslet právě na arniku. Tinkutra či gel s arnikou mírně zahřívá, a proto je arnika často součástí nejrůznějších mastí na uvolnění svalů, kterými se mažou hlavně sportovci, a masážních olejů.
Vyrážíte na dovolenou do přírody? Arniková tinktura by vám neměla chybět v batohu. Má totiž mnohostranné využití. Tinktury obecně díky lihovému základu působí dezinfekčně, využijete ji tedy na zmírnění otoku při bodnutí hmyzem, stačí štípnutí několikrát potřít a je to. Nikdy ji však neaplikujte na otevřené rány.
Ženy ji mohou využít také na svůj premenstruační a menopauzální komfort a to ve formě obkladu ze zředěné tinkury na oblast podbřišku.

Arnika a vnitřní užití
I když méně často, arniku lze použít i vnitřně. Hlavně s ní ale musíte opatrně, protože může vyvolávat alergické reakce. Arnika je účinný antioxidant a prospívá přirozené obranyschopnosti organismu. Působí příznivě na zdraví našich jater, a využívá se také k pročištění organismu. Pozitivně ovlivňuje také dýchací systém.
Pamatujte ale, že arnika by se měla vnitřně užívat jen opatrně a nejlépe na radu zkušeného lékaře či lékárníka.
Všechny účinky arniky v kostce:
- Prospívá zdraví našich kloubů
- Podporuje normální fungování oběhové soustavy
- Používá se na otoky
- Působí příznivě na funce nervové soustavy i kloubů - vazy, nervy, klouby, šlachy
- Působí příznivě na správné trávění a vyrovanné funce jater
- Pročišťuje organismus
- Prospívá přirozené obranyschopnosti organismu
Arnika je jednou z nejsilnějších bylin, které nám příroda nabízí. Když ji budeme využívat s rozmyslem, ráda se nám odvděčí. Arniku horkou si můžete pořídit v podobě masážních olejů, mastí, gelů, tinktur, koupelových solí a krémů.

Arnika a homeopatie
Arnica montana se využívá i ve formě homeopatických preparátů. Použití je obdobné, jako v běžné medicíně. V případě akutních obtíží se podávají nižší potence, tedy 9 CH, 15 CH vícekrát denně. Obecně platí, čím dříve je homeopatický lék podán, tím lépe působí.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.
Nejste-li si jisti s použitím arniky, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem, zde u nás v poradně.