Lékárna.cz
Hledat

Arnika a její účinky

Arnika a její účinky
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Arnica montana, prha arnika, arnika horská nebo také zlatá arnika. Pod těmito názvy se ukrývá krásná horská trvalka se svými kouzelnými žlutooranžovými květy.

Arnika - chráněná bylinka

Arnika je chráněná a ve volné přírodě (nejvíce v Krkonoších a na Šumavě) se můžete kochat jejími květny od června do srpna. Má ráda světlé louky a horské pastviny. Dorůstá výšky až 60 cm a protože v ČR patří k ohroženým druhům, ve farmacii se používá arnika nejčastěji z Rakouských a Švýcarských Alp. Léčivá je celá – od květů, přes stonek až po oddenky.

Arnika není pro každého

Nejeden bylinkář a léčitel považuje právě arniku za jednu z nejdůležitějších rostlin vůbec. V žádném případě však není vhodná pro děti a těhotné ženy. Využívá se převážně zevně, ve formě obkladů, gelů či mastí. Velmi opatrní musíte být i při vnitřním užití.

Arnika a její zevní použití

Nejvíce se užívá zevně - má unikátní schopnost normalizovat funkce oběhové soustavy. Používá se ve formě tinktury, krémů a gelů na pohmožděniny a namožené svaly, šlachy a klouby. Obklad namočený v arnikové tinktuře můžete přikládat několikrát denně. Příliš koncentrovaný roztok ale může pokožku popálit, doporučujeme tedy kupovat tinktury od odborníků. 

Tinktura z arniky horské působí na zdravé funkce našich kloubů a příznivě působí také na otok. Kdykoli naše klouby potřebují péči, je vhodné myslet právě na arniku. Tinkutra či gel s arnikou mírně zahřívá, a proto je arnika často součástí nejrůznějších mastí na uvolnění svalů, kterými se mažou hlavně sportovci, a masážních olejů. 

Vyrážíte na dovolenou do přírody? Arniková tinktura by vám neměla chybět v batohu. Má totiž mnohostranné využití. Tinktury obecně díky lihovému základu působí dezinfekčně, využijete ji tedy na zmírnění otoku při bodnutí hmyzem, stačí štípnutí několikrát potřít a je to. Nikdy ji však neaplikujte na otevřené rány.

Ženy ji mohou využít také na svůj premenstruační a menopauzální komfort a to ve formě obkladu ze zředěné tinkury na oblast podbřišku.

Arnika a vnitřní užití

I když méně často, arniku lze použít i vnitřně. Hlavně s ní ale musíte opatrně, protože může vyvolávat alergické reakce. Arnika je účinný antioxidant a prospívá přirozené obranyschopnosti organismu. Působí příznivě na zdraví našich jater, a využívá se také k pročištění organismu. Pozitivně ovlivňuje také dýchací systém.

Pamatujte ale, že arnika by se měla vnitřně užívat jen opatrně a nejlépe na radu zkušeného lékaře či lékárníka.

Všechny účinky arniky v kostce:

  • Prospívá zdraví našich kloubů
  • Podporuje normální fungování oběhové soustavy
  • Používá se na otoky
  • Působí příznivě na funce nervové soustavy i kloubů - vazy, nervy, klouby, šlachy
  • Působí příznivě na správné trávění a vyrovanné funce jater
  • Pročišťuje organismus
  • Prospívá přirozené obranyschopnosti organismu

Arnika je jednou z nejsilnějších bylin, které nám příroda nabízí. Když ji budeme využívat s rozmyslem, ráda se nám odvděčí. Arniku horkou si můžete pořídit v podobě masážních olejů, mastí, gelů, tinktur, koupelových solí a krémů. 

Arnika a homeopatie

Arnica montana se využívá i ve formě homeopatických preparátů. Použití je obdobné, jako v běžné medicíně. V případě akutních obtíží se podávají nižší potence, tedy 9 CH, 15 CH vícekrát denně. Obecně platí, čím dříve je homeopatický lék podán, tím lépe působí.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Nejste-li si jisti s použitím arniky, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem, zde u nás v poradně. 

Navštivte související produktové kategorie
Kosmetika a hygiena Masážní přípravky Homeopatika
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.