Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Arnika a její účinky

Arnika a její účinky

Péče o tělo Zdraví z přírody Vlasy Kůže

Arnica montana, prha arnika, arnika horská, zlatá arnika. Tato krásná horská trvalka dorůstá do výšky 60 cm a už na dálku poznáte její kouzelné žlutooranžové květy. Ale pozor, netrhat! Arnika je u nás totiž chráněná.

Arnika a její účinky

Chráněná bylinka

Arnika je chráněná zákonem a ve volné přírodě (nejvíce v Krkonoších a na Šumavě) se můžete kochat jejími květny od června do srpna. Má ráda světlé louky a horské pastviny. Protože v ČR patří k ohroženým druhům, ve farmacii se používá arnika nejčastěji z rakouských a švýcarských Alp. Léčivá je celá – od květů, přes stonek až po oddenky.

Arnika není pro každého

Nejeden bylinkář a léčitel považuje právě arniku za jednu z nejléčivějších rostlin vůbec. V žádném případě však není vhodná pro děti a těhotné ženy, tak je silná. Velmi opatrní musíte být i při vnitřním užití.

Co dokáže arnika 

Nejvíce se užívá zevně - má unikátní schopnost normalizovat funkce oběhové soustavy. Používá se ve formě tinktury, krémů a gelů na modřiny a nejrůznější podlitiny. Obklad namočený v arnikové tinktuře můžete na modřinu pokládat několikrát denně. Příliš koncentrovaný roztok ale může pokožku popálit, doporučujeme tedy kupovat tinktury od odborníků. 

Tinkturou z arniky horské můžete potírat také otoky, vykloubení či vymknutí - podporuje zdraví našich kloubů. Mírně zahřívá, a proto je často součástí nejrůznějších mastí na uvolnění svalů, kterými se mažou hlavně sportovci, a masážních olejů. 

Vyrážíte na dovolenou do přírody? Arniková tinktura by vám neměla chybět v batohu. Má totiž silně dezinfekční účinky - nikdy ji ale nelijte do otevřené rány! Dokáže zmírnit otok při bodnutí hmyzem, stačí štípnutí několikrát potřít a je to.

Arnika a její vnitřní užití

I když méně často, arniku lze použít i vnitřně. Hlavně s ní ale musíte opatrně, protože může vyvolávat alergické reakce. Arnika je účinný antioxidant podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Prospívá dobrému trávenípříznivě ovlivňuje játra a využívá se také k pročištění organismu. Pozitivně ovlivňuje také dýchací systém. 

Pamatujte ale, že arnika by se měla vnitřně užívat jen pod dohledem lékaře, aby nedošlo k otravě.  

Všechny účinky arniky v kostce:

  • Pomáhá udržet zdraví našich kloubů
  • Podporuje správné fungování oběhové soustavy
  • Upravuje otoky
  • Urychluje vstřebání modřin a krevních podlitin
  • Přispívá k dobrému trávení a stavu jater
  • Pročišťuje organismus
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost

Arnika je jednou z nejsilnějších bylin, které nám příroda nabízí. Když ji budeme využívat s rozmyslem, ráda se nám odvděčí. Arniku horkou si můžete pořídit v podobě masážních olejů, mastí, gelů, tinktur, koupelových solí a krémů

Arnika a homeopatie

Arnica montana se využívá i ve formě homeopatických preparátů. Použití je obdobné, jako v běžné medicíně. V případě akutních obtíží se podávají nižší potence, tedy 9 CH, 15 CH vícekrát denně. Obecně platí, čím dříve je homeopatický lék podán, tím lépe působí.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka