Lékárna.cz

Arnika a její účinky

Arnika a její účinky
Sdílet

Arnica montana, prha arnika, arnika horská, zlatá arnika. Tato krásná horská trvalka dorůstá do výšky 60 cm a už na dálku poznáte její kouzelné žlutooranžové květy. Ale pozor, netrhat! Arnika je u nás totiž chráněná.

Chráněná bylinka

Arnika je chráněná zákonem a ve volné přírodě (nejvíce v Krkonoších a na Šumavě) se můžete kochat jejími květny od června do srpna. Má ráda světlé louky a horské pastviny. Protože v ČR patří k ohroženým druhům, ve farmacii se používá arnika nejčastěji z rakouských a švýcarských Alp. Léčivá je celá – od květů, přes stonek až po oddenky.

Arnika není pro každého

Nejeden bylinkář a léčitel považuje právě arniku za jednu z nejléčivějších rostlin vůbec. V žádném případě však není vhodná pro děti a těhotné ženy, tak je silná. Velmi opatrní musíte být i při vnitřním užití.

Co dokáže arnika 

Nejvíce se užívá zevně - má unikátní schopnost normalizovat funkce oběhové soustavy. Používá se ve formě tinktury, krémů a gelů na modřiny a nejrůznější podlitiny. Obklad namočený v arnikové tinktuře můžete na modřinu pokládat několikrát denně. Příliš koncentrovaný roztok ale může pokožku popálit, doporučujeme tedy kupovat tinktury od odborníků. 

Tinkturou z arniky horské můžete potírat také otoky, vykloubení či vymknutí - podporuje zdraví našich kloubů. Mírně zahřívá, a proto je často součástí nejrůznějších mastí na uvolnění svalů, kterými se mažou hlavně sportovci, a masážních olejů. 

Vyrážíte na dovolenou do přírody? Arniková tinktura by vám neměla chybět v batohu. Má totiž silně dezinfekční účinky - nikdy ji ale nelijte do otevřené rány! Dokáže zmírnit otok při bodnutí hmyzem, stačí štípnutí několikrát potřít a je to.

Arnika a její vnitřní užití

I když méně často, arniku lze použít i vnitřně. Hlavně s ní ale musíte opatrně, protože může vyvolávat alergické reakce. Arnika je účinný antioxidant podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Prospívá dobrému trávenípříznivě ovlivňuje játra a využívá se také k pročištění organismu. Pozitivně ovlivňuje také dýchací systém. 

Pamatujte ale, že arnika by se měla vnitřně užívat jen pod dohledem lékaře, aby nedošlo k otravě.  

Všechny účinky arniky v kostce:

  • Pomáhá udržet zdraví našich kloubů
  • Podporuje správné fungování oběhové soustavy
  • Upravuje otoky
  • Urychluje vstřebání modřin a krevních podlitin
  • Přispívá k dobrému trávení a stavu jater
  • Pročišťuje organismus
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost

Arnika je jednou z nejsilnějších bylin, které nám příroda nabízí. Když ji budeme využívat s rozmyslem, ráda se nám odvděčí. Arniku horkou si můžete pořídit v podobě masážních olejů, mastí, gelů, tinktur, koupelových solí a krémů

Arnika a homeopatie

Arnica montana se využívá i ve formě homeopatických preparátů. Použití je obdobné, jako v běžné medicíně. V případě akutních obtíží se podávají nižší potence, tedy 9 CH, 15 CH vícekrát denně. Obecně platí, čím dříve je homeopatický lék podán, tím lépe působí.

13. červenec 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.