Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Arnika a její účinky

Arnika a její účinky

Péče o tělo Zdraví z přírody Vlasy Kůže

Arnica montana, prha arnika, arnika horská, zlatá arnika. Jedna bylina a desítky prospěšných účinků. Tato krásná horská trvalka dorůstá do výšky 60 cm a už na dálku poznáte její kouzelné žlutooranžové květy. Ale pozor, netrhat! Arnika je u nás totiž chráněná.

Arnika a její účinky

Arnika byla v dřívějších dobách tolik sbíraná, že by došlo k jejímu rychlému vyhubení. Je proto chráněná zákonem a ve volné přírodě (nejvíce v Krkonoších a na Šumavě) se můžete kochat jejími květny od června do srpna. Má ráda světlé louky a horské pastviny. Protože v ČR patří k ohroženým druhům, ve farmacii se používá arnika nejčastěji z rakouských a švýcarských Alp. Léčivá je celá – od květů, přes stonek až po oddenky.

Věděli jste, že…

nejeden bylinkář a léčitel považuje právě arniku za jednu z nejléčivějších rostlin vůbec? V žádném případě však není vhodná pro děti a těhotné ženy, tak je silná. Velmi opatrní musíte být i při vnitřním užití.

Arnika do každé lékárničky

Rostlina arnika se nejvíce využívá zevně. Má téměř zázračné účinky a kdekdo ji považuje za základní vybavení domácí lékárničky. Má unikátní schopnost uvolňovat krevní sraženiny. To znamená, že se přikládá na modřiny a nejrůznější podlitiny, které se rychleji hojí. Obklad namočený v arnikové tinktuře můžete na modřinu pokládat několikrát denně. Příliš koncentrovaný roztok ale může pokožku popálit, doporučujeme tedy kupovat tinktury od odborníků.

Arnika pomáhá i při revmatických bolestech nebo po štípnutí hmyzemTinkturou z arniky horské můžete potírat také otoky, vykloubení či vymknutí. Blahodárně působí také při revmatických bolestech kloubů. Zahřívá, a proto je často součástí nejrůznějších mastí na uvolnění svalů, kterými se mažou hlavně sportovci, a masážních olejů. Arnika je prospěšná i při léčbě akné.

Vyrážíte na dovolenou do přírody? Arniková tinktura by vám neměla chybět v batohu. Má totiž dezinfekční účinky a je velmi hojivá. Nelijte ji ale do otevřené rány. Pomáhá při odřeninách, pádech, podlitinách a podobně. Dokonce mírní otok při bodnutí hmyzem, stačí štípnutí několikrát potřít a je to.

Arnika a její vnitřní užití

I když méně, arnika se užívá i vnitřně. Hlavně s ní ale musíte opatrně, protože může vyvolávat alergické reakce. Arnika podporuje účinky antibiotik. Využívá se také na záněty žaludku, střev i při problémech s průduškami. Má svoje místo také v kardiologii, protože dobře prokrvuje věnčité cévy. Pamatujte ale, že arnika by se měla vnitřně užívat jenom pod dohledem lékaře, aby nedošlo k otravě.

Všechny účinky arniky v kostce:

  • Pomáhá při revmatických potížích
  • Prohřívá svaly
  • Prokrvuje věnčité cévy
  • Urychluje vstřebání modřin a krevních podlitin
  • Má dezinfekční a protizánětlivé účinky
  • Podporuje léčbu antibiotiky
  • Využívá se v kardiologii a gastroenterologii

Arnika je jednou z nejsilnějších bylin, které nám příroda nabízí. Když ji budeme využívat s rozmyslem, ráda se nám odvděčí. Arniku horkou si můžete pořídit v podobě masážních olejů, mastí, gelů, tinktur, koupelnových solí a krémů. Vyzkoušíte ji?

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám