Lékárna.cz

90denní výzva: První úspěchy a krize

90denní výzva: První úspěchy a krize
Sdílet

V knize Síla zvyku se píše, že vytvořit si nový návyk trvá průměrně jeden měsíc. A tak se učím: Nepoužívat výtah. Plánovat si jídlo. Nebýt líná zajít si pro sklenici vody. Neponocovat. Nevyžírat v noci ledničku…

Těch změn je pro mě opravdu hodně a já je zvládám jen za veliké podpory svých kolegů, přátel a rodiny. A taky díky vám, našim čtenářům. Řadu z vás zajímalo, jak jsem prožívala náhlé změny a začátek hubnutí. No, upřímně, nebylo to lehký... 

Týden první = plný překvapení

Den 1.: S obavami se po opravdu dlouhé době pouštím do vaření. Jsem příjemně překvapena, kuře se špenátem vyšlo na jedničku.

Den 2.: Překvapuji kamaráda Vietnamce, u kterého si často kupuji sladkosti. Místo koly a sušenek se v mém košíku ocitá mrkev a banány.

Den 3.: První konzultace se Žanetou. Znepokojeně si prohlíží výsledky mé tělesné analýzy a dává mi tipy na začátek hubnutí a první zdravý nákup.

Den 5: Zvu přítele na večeři do vegetariánské restaurace. Vypadal vyděšeně, ale zvládnul to :-)

Den 7: K večeři si dělám rybu se zeleninou. Je to moc dobré, ale pocit sytosti se zdaleka nevyrovná moji milované pizze nebo burgeru. Později si dávám ještě hrst oříšků.

 

První týden jde překvapivě jako po másle. Daří se mi jíst pravidelně, nejíst sladkosti a napít sladké limonády. Jím mnohem víc zeleniny a ovoce než kdykoliv před tím. S výběrem jídla mi radí Žaneta a já jsem jí za to moc vděčná. Začínám o jídle víc přemýšlet a každým dnem se o něm hodně učím. Moje tělo si pravděpodobně myslí, že jde jen o vtip, a proto moc neprotestuje. Mám dost zdraví i energie. V práci se ale cítím trochu zpomaleně a mám problém s koncentrací. Je vidět, že můj mozek hodně jel na bílém cukru. Kolegové to berou s úžasným nadhledem :-)

Týden druhý = zkouška odhodlání

Den 10: Mám hroznou chuť na sladké. Ale krotím se. Vidím před sebou svůj cíl. Sahám po banánu. Nikdy předtím mi nepřišel tak slaďoučký!

Den 10, odpoledne: Můj cíl je náhle zamlžen sušenkou, která mi nečekaně přišla do cesty. Neodolala jsem. Ooooops.

Den 12: Ajaj! V práci mě kolem čtvrté překvapila náhlá únava a hlad. Nemůžu přestat zívat a můj žaludek se neodbytně dožaduje svých obvyklých odpoledních neřestí. Snažím se ho "ošidit" tekutinami, jablíčkem, dýňovou sušenkou… Proti únavě dělám dřepy, dýchám zhluboka, jdu se projít... Pomalu to odeznívá a já mám za sebou první větší krizi.

Den 14: Konečně se odhodlám jít s kamarády na pivo. Tedy, v mém případě, na zelený čaj. Je to hodně zvláštní pocit, ale jsem ráda, že to nikdo neřeší. Naopak, mám jejich plnou podporu.

 

Druhý týden mi dal zabrat. Těch krizí bylo víc a i když jsem se snažila pořádně spát a plnohodnotně a zdravě jíst, hodně jsem energicky kolísala. Pocitově se můj metabolismus rozběhl na 110 % a já musela pořád častěji řešit, jak se vyhnout hladu – který mi Žaneta v podstatě zakázala :-) Naštěstí jsem se nemusela vzdát kávy, která už mi chutná i bez cukru. Taky jsem si začala energii dobíjet s přírodními doplňky stravy – hlavně zeleným čajem Matcha a nutričním nápojem Complete Synergy s lehce vanilkovou příchutí.

 

 

Co si o tom myslím já?

Mým cílem v rámci Bářiny výzvy je naučit ji více přemýšlet o tom, co jí a pije, navést ji na cestu zdravějšího životního stylu a zapojit do jejího života více pohybu.

Nové je pro mě to, že s Bárou nemáme možnost se pravidelně vídat. Bára totiž pracuje v pražské centrále Lékárny.cz a já s většinou kolegů v Chrudimi, kde má firma celé zázemí a logistiku. Osobní setkání jednou týdně tedy doplňuje čilá korespondence :-)

Od začátku jsem Báře na rovinu psala, co s jejím tělem dělají ty litry vypitých sladkých limonád, jak ničí svůj žaludek a zažívání smaženým jídlem a jak si tělo ukládá tuky do zásoby při nepravidelné stravě.

Zatím to vypadá, že nám to "na dálku" funguje velice dobře. Přece jen při písemné komunikaci člověk zřejmě svěří i to, co by se mu jinak říkalo těžko ;-) Tím myslím hlavně krize, které Bára ve druhém týdnu prožívala. Každý den jsme je spolu rozebíraly. Snažila jsem se držet optimistickou linii a nepolevit, i když je mi jasné, že abstinenční příznaky po sladkém musely být těžké.

Trochu mě zaskočilo, když se mi Bára na začátku svěřila, že prakticky nechodí nakupovat potraviny. Vysvětlila jsem jí, že je důležité udělat si zásoby, protože si jídlo musí plánovat a myslet na to, že nesmí mít hlad. A tak jsem otevřela svojí ledničku a začala Báře posílat fotky toho, co by si měla koupit :-) Dostala ode mě i několik fotek mých večeří, pro inspiraci.

Bára má spoustu přátel a je dost společenský člověk. Trochu jsem měla strach, jak vydrží nedat si s přáteli alkohol. Ale zdá se, že má opravdu silnou vůli a drží se. Podpora rodiny, kolegů a přátel je opravdu důležitá a jsem ráda, že ji Bára má.

Bára by hlavně neměla hladovět. Poradila jsem jí, aby do svého jídelníčku zařadila více bílkovin, luštěnin, zeleniny a oříšků. Důležité je, aby jedla a pila pravidelně. Klíčovými jídly je pro ni snídaně a oběd - je opravdu potřeba vybírat, co sní. Další důležitou součástí našeho seriálu je i pravidelný pohyb. Jsem spíš trenérka než výživový specialista, a tak se na tuhle část opravdu těším. Povíme si o ní příště :-)

Jak píše Žaneta, kromě kompletní změny jídelníčku k hubnutí nutně patří i pohyb, do kterého se mi ale vůbec nechtělo. Sport mi vždy přišel strašně nudný a zbytečný. Podařilo se Žanetě prolomit můj odpor k pohybu? Jaké cvičení mi doporučila a jak se mi v něm zatím daří? To vám prozradím v příštím článku.

Přečtěte si také:

90denní výzva: Chci zhubnout 10 kilo
90denní výzva: Diagnostika složení těla
90denní výzva: Jak začít cvičit?

 

 

 

Barbora Gschwengová

Barbora Gschwengová

27. leden 2017
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.