Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Toxoplazmóza a proč ji nepodceňovat

Toxoplazmóza a proč ji nepodceňovat

Je malá, nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Je ale taky noční můrou budoucích maminek, protože může výrazně ohrozit život jejich nenarozeného děťátka nebo ovlivnit jeho zdravý vývoj. Troufne si i na lidský mozek a umí nám pořádně zavařit. Umí ovlivnit naše chování a v ohrožení mohou být ženy i muži. Dokonce zvyšuje riziko dopravních nehod - už víte, o kom je řeč? Ano, jde o nemoc s názvem Toxoplasmosa gondii.

Toxoplazmóza a proč ji nepodceňovat

O co jde

Toxoplasmosa gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Inkubační doba je asi 1-3 týdny a u 95 % nakažených může proběhnout bezpříznakově. Podle odhadů ji hostí asi 1/3 populace. Toxoplazmóza se přenáší ze zvířat na člověka, přičemž konečným hostitelem, ve kterém se dokáže množit, je kočka.

Napadá obratlovce, nejčastěji ptáky a hlodavce, tedy zvířata, na kterých si pak kočka může pochutnat. Kočka umožní rozmožení prvoka ve svém těle a ten jí na oplátku ulehčí lov své kořisti. Pokud se prvok dostane do děla oběti, ta ztrácí svou přrozenou plachost a dokonce více riskuje. Z bojácné a plaché myši se stává nebojácná, až drzá myš.

Infikovaná kočka vylučuje ve stolici 2-3 týdny po nakažení vajíčka toxoplazmózy. Po čase si vytvoří protilátky, není nadále infekční a ani po opětovném nakažení vajíčka již nevylučuje. Vajíčka potřebují 24 hodin na vzduchu, aby dozrála a vylíhl se z nich zmíněný záškodník.

Kde na ni můžete narazit

Z nákazy nemůžeme obviňovat jen kočky, i když právě ony jsou tím posledním článkem. Člověk se častěji nakazí toxoplazmózou ze špatně umyté zeleniny a ovoce (nejčastěji z domácích zahrádek, kde se na ni dostanou výkaly koček) a nakaženého špatně tepelně upraveného masa (těhotné ženy a ženy, které se o dítě snaží, by tak měly zapomenout na tatarák a ochutnávání jakéhokoli nedovařeného masa při vaření). 

Riziko se skrývá i v nepasterizovaných mlécích a infikovaných tepelně neupravených vejcích. Jak jsem už zmínil, v mnoha případech se u lidí příznaky neprojeví nebo jen velmi mírně. Projevy pak vypadají jako obyčejná chřipka provázena únavou, malátností, horečkou, bolestí hlavy a svalů, zduřením lymfatických uzlin (hlavně šíjových) a poruchami zraku (rozmazané vidění).

Pro běžného, ​​zdravého člověka není toxoplazmóza nebezpečná (kromě těhotných žen). Tělo infekci překoná a vytvoří si doživotní protilátky.

Komu škodí

Na pozoru by se však měli mít lidé s oslabenou imunitou imunitou (zejména v důsledku infekce HIV, léčby cytostatiky, či po transplantaci). V těchto případech může nastat reaktivaci infekce, která má nejčastěji mozkovou formu a je doprovázena degenerací mozkových buněk, křečemi, poruchami vědomí a motoriky až ochrnutím nebo oční formu s těžkými záněty sítnice.

Dalšími projevy může být i těžký zápal plic a srdečního svalu. Neléčená resp. pozdě léčena primární infekce či reinfekce u imunitně oslabených lidí může být smrtelná.

Jak ovlivňuje chování a psychiku

Toxoplazmóza ovlivňuje psychiku a chování. Infikovaní lidé mohou mít až třikrát vyšší riziko dopravních nehod. Onemocnění způsobuje zpomalení reakčního času. Toxoplazmóza totiž ví co dělá. U myší bylo prokázáno, že zpomalením obranné reakce je myš snadněji ulovena kočkou, ve které se může dál spokojeně množit.

Jak se jí vyhnout

Pokud se chcete vyhnout nákaze, doporučujeme pořádně mýt ovoce i zeleninu a odpustit si syrové nebo polosyrové maso. A pokud máte domácího mazlíčka v podobě čtyřnohé Micky nebo Mourka, kteří mají povolené vycházky do přírody, čistěte jejich kočičí toaletu alespoň každých 12 hodin, aby nedošlo k vylíhnutí vajíček v případě, že by se infikovala.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka