Lékárna.cz

Toxoplazmóza a proč ji nepodceňovat

Toxoplazmóza a proč ji nepodceňovat
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Je malá, nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Je ale taky noční můrou budoucích maminek, protože může výrazně ohrozit život jejich nenarozeného děťátka nebo ovlivnit jeho zdravý vývoj. Troufne si i na lidský mozek a umí nám pořádně zavařit. Umí ovlivnit naše chování a v ohrožení mohou být ženy i muži. Dokonce zvyšuje riziko dopravních nehod - už víte, o kom je řeč? Ano, jde o potvůrku s názvem Toxoplasma gondii.

Co je toxoplazmóza

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza.

Inkubační doba, přenašeči a napadení

Inkubační doba je asi 1-3 týdny a u 95 % nakažených může proběhnout bezpříznakově. Podle odhadů ji hostí asi 1/3 populace. Toxoplazmóza se přenáší ze zvířat na člověka, přičemž konečným hostitelem, ve kterém se dokáže množit, je kočka.

Napadá obratlovce, nejčastěji ptáky a hlodavce, tedy zvířata, na kterých si pak kočka může pochutnat. Kočka umožní rozmožení prvoka ve svém těle a ten jí na oplátku ulehčí lov své kořisti. Pokud se prvok dostane do děla oběti, ta ztrácí svou přirozenou plachost a dokonce více riskuje. Z bojácné a plaché myši se stává nebojácná, až drzá myš.

Infikovaná kočka vylučuje ve stolici 2-3 týdny po nakažení vajíčka toxoplasmy. Po čase si vytvoří protilátky, není nadále infekční a ani po opětovném nakažení vajíčka již nevylučuje. Vajíčka potřebují 24 hodin na vzduchu, aby dozrála a vylíhl se z nich zmíněný záškodník.

Kde můžeme na toxoplazmózu narazit

Z nákazy nemůžeme obviňovat jen kočky, i když právě ony jsou tím posledním článkem. Člověk se častěji nakazí toxoplasmou ze špatně umyté zeleniny a ovoce (nejčastěji z domácích zahrádek, kde se na ni dostanou výkaly koček) a nakaženého špatně tepelně upraveného masa (těhotné ženy a ženy, které se o dítě snaží, by tak měly zapomenout na tatarák a ochutnávání jakéhokoli nedovařeného masa při vaření). 

Riziko se skrývá i v nepasterizovaných mlécích a infikovaných tepelně neupravených vejcích. Jak jsem už zmínil, v mnoha případech se u lidí příznaky neprojeví nebo jen velmi mírně. Projevy pak vypadají jako obyčejná chřipka provázena únavou, malátností, horečkou, bolestí hlavy a svalů, zduřením lymfatických uzlin (hlavně šíjových) a poruchami zraku (rozmazané vidění).

Pro běžného, ​​zdravého člověka není toxoplazmóza nebezpečná (kromě těhotných žen). Tělo infekci překoná a vytvoří si doživotní protilátky.

Kdo je toxoplazmózou ohrožen

Na pozoru by se však měli mít lidé s oslabenou imunitou imunitou (zejména v důsledku infekce HIV, léčby cytostatiky, či po transplantaci). V těchto případech může nastat reaktivaci infekce, která má nejčastěji mozkovou formu a je doprovázena degenerací mozkových buněk, křečemi, poruchami vědomí a motoriky až ochrnutím nebo oční formu s těžkými záněty sítnice.

Dalšími projevy může být i těžký zápal plic a srdečního svalu. Neléčená resp. pozdě léčena primární infekce či reinfekce u imunitně oslabených lidí může být smrtelná.

Jak toxoplazmóza ovlivňuje chování a psychiku

Toxoplazmóza ovlivňuje psychiku a chování. Infikovaní lidé mohou mít až třikrát vyšší riziko dopravních nehod. Onemocnění způsobuje zpomalení reakčního času. Toxoplazmóza totiž ví co dělá. U myší bylo prokázáno, že zpomalením obranné reakce je myš snadněji ulovena kočkou, ve které se může dál spokojeně množit.

Co dělat, abyste se toxoplazmózou nenakazili

Pokud se chcete vyhnout nákaze, doporučujeme:

  • pořádně mýt ovoce i zeleninu,
  • nekonzumovat syrové nebo polosyrové maso,
  • pokud máte kočku či kocoura, čistěte jejich toaletu alespoň každých 12 hodin (nedojde tak k vylíhnutí vajíček, pokud je vaše zvíře infikované) 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

PharmDr. Ivan Procházka

PharmDr. Ivan Procházka

24. červenec 2018
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.