Oblíbené položky

Úvodní strana » Trápí mě » Přípravky na alergie » Alergie na lepek

Alergie na lepek

Ať už vás trápí alergie na lepek nebo „jen“ jeho nesnášenlivost, v obou případech je nutné vyřadit lepek z jídelníčku a seznámit se s pojmem „bezlepková dieta“. Lepek neboli gluten je všeobecný název pro skupinu složitých a nestravitelných glykoproteinů, které se nachází ve větší či menší míře téměř ve všech rostlinách rodu Trávovité, do kterých spadají i pšenice, žito, oves a další obiloviny. Např. v případě pšenice se konkrétně jedná o směs dvou druhů bílkovin – prolaminu a glutelinu, které u některých osob vyvolávají zmíněnou alergii na lepek a způsobují zažívací problémy.

Příznaky alergie na lepek

Alergie na lepek není to samé co nesnášenlivost lepku (intolerance lepku). Alergie je reakce imunitního systému, jejíž důsledkem je otok sliznice tenkého střeva, často plynatost, nafouklé břicho, průjem, zácpa. Přítomny mohou být i únava, bolesti hlavy, výkyvy nálad, celkové kožní alergické reakce, například kopřivka a mnoho dalších projevů, které zdánlivě s potravinovou alergií nesouvisí.

Potravinová intolerance je porucha metabolismu, kdy tělo většinou nemá dostatek enzymu, který lepek zpracovává (nebo enzym zcela chybí). Projevem jsou pak nevolnosti, plynatost, bolesti břicha nebo například průjmy.

Bezlepková dieta

Bezlepková dieta spočívá v konzumaci pouze bezlepkových potravin, kterých již na trhu existuje celá řada. V obchodě jde běžně pořídit např. bezlepková mouka, bezlepkové pečivo, sušenky i těstoviny a další. Tyto bezlepkové potraviny jsou označeny symbolem přeškrtnutého klasu či nápisem Gluten free.

Pokračovat

Nejprodávanější v kategorii


Načítám
Značka:
Všechny

Rozbalit filtr

Nejprodávanější značky

Výhodné nabídky už nemusíte hledat

pošleme vám je e-mailem :)

Zkuste to, odhlásit se koneckonců můžete kdykoli.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám