Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

70 otázek a odpovědí

Stačí trocha neopatrnosti a je to hned. Horká voda, čaj, kafe,  trouba, sporák, oheň, slunce a mnoho dalšího mohou být příčinou popálení či opaření. Popáleniny se dělí do 4 stupňů. Doma si můžeme ošetřit většinou pouze popáleniny 1. stupně (objeví se pouze začervenání, ale není poškozená pokožka). Pokud se už objeví ve větší míře puchýře, dojde k popálení chemikáliemi, elektrickým proudem či je popáleno více než 5 % těla (cca 5x velikost dlaně popáleného), je lepší ihned navštívit lékaře nebo volat 155. Popáleniny jsou nepříjemné a i popálenina 1. stupně umí potrápit. Popáleniny může…

Celá odpověď

Atopický ekzém se objevuje již u miminek, kde se projevuje jako hrubá, šupinatá pokožka. Dokáže ale potrápit všechny věkové kategorie. Jedná se o dědičné autoimunitní onemocnění, takže první vodítko ke správné identifikaci je zjištění, zdali se již někdo z rodiny s atopickým ekzémem léčil či léčí. Dále je rizikovým faktorem také výskyt alergie u rodičů. U miminek se ložiska nejčastěji objevují na obličeji a krku, během věku se pak přesouvají na ruce a místa kožních záhybů (okolí krku,zápěstí, loktů, podkolenní oblast). Místa výskytu jsou zarudlá, svědivá. Vyloučeny nejsou ani puchýře, které…

Celá odpověď

S pásovým oparem je vhodné vždy navštívit lékaře, pokud se vyskytne v obličeji, je to naprosto nezbytné. Lékař může předepsat léky na předpis, které mohou průběh nemoci zmírnit. Přímo na pásový opar ale léky neexistují, proto se při jeho výskytu léči hlavně příznaky, ať už volně prodejnými léky na utlumení bolesti, vysokými dávkami vitamínů B a krémy na opary.

Celá odpověď

Opar je způsoben virem Herpes simplex a nejčastěji se objevuje na ústech. Přenáší se kontaktem s nakaženou osobou (např. líbáním nebo nepřímo sdílením společných předmětů – nádobí, ručník nebo balzám na rty). Pokud se jednou virus dostane do těla, už tam setrvá. Existují různé spouštěče, které pak vyvolají opar – např. oslabení imunity, menstruace, vystavení slunci nebo nepříznivé počasí. Kromě oparu způsobeného virem Herpes simplex, se můžeme setkat i s pásovým oparem, který je způsobený stejným virem, jenž způsobuje plané neštovice (varicella zoster). Po prodělání planých neštovic vir…

Celá odpověď

Ano, rakovina kůže může být smrtelná. V případě včasné diagnózy a léčby je však šance na vyléčení.

Celá odpověď

Genitální opar (herpes genitalis) je virové, vysoce nakažlivé onemocnění. Prvotní nákaza se projevuje zduřením mízních uzlin, pálením, svěděním a zarudnutím sliznice. Poté dojde k výsevu drobných puchýřků naplněných infekční tekutinou.  Kromě těchto projevů se může dostavit i únava a teplota.  Včasná léčba antivirotiky na předpis od lékaře předejde komplikacím, rychlejšímu hojení a zamezeni šíření infekce na větší plochy.  K přenosu nemusí docházet pouze pohlavním stykem, ale i kontaktem s infikovanými předměty - ručník, žínka.  Jako pomocné léky k antivirotikům lze použít vitaminy skupiny B.…

Celá odpověď

První známky tohoto onemocnění se obvykle začínají objevovat mezi 15. a 25. rokem života či v období mezi 40. a 50. rokem. Mohou se projevovat jako šupiny, puchýře nebo červená, zánětem postižená místa na kůži. Někdy toto onemocnění probíhá akutně a po léčbě příznaky odezní. Bohužel však častěji přejde do chronické formy, kdy se období s příznaky střídají s obdobími zklidnění. O kůži je potřeba denně pečovat s vhodnými přípravky.

Celá odpověď

Sprchování při pásovém oparu nevadí. Kůži se doporučuje opláchnout čistou vlažnou vodou, jemně ji osušit a nechat dýchat, popřípadě namazat hojivým krémem s obsahem zinku, nebo tekutým pudrem, který zmírňuje svědění.

Celá odpověď

Plíseň mezi prsty na nohou a na nehtech je bohužel často vracející se infekce. Zejména nás potrápí v létě, kdy se více potíme. Kůže může svědit, pálit a někdy mohou vznikat i praskliny, což je velmi bolestivé. Jako domácí léčbu můžete zkusit masti a krémy určené k léčbě mykoz. Je nutné po vymizení příznaků ještě 2 týdny mazat, aby se infekce opět nevrátila. Pokud domácí léčba nezabírá nebo se infekce začne šířit dál,  je nutno navštívit lékaře, který vám předepíše mast nebo roztok na recept. Jinak je vhodné nosit bavlněné ponožky, prodyšnou obuv a vhodné je i používat spreje na nohy a do bot…

Celá odpověď

Zatímco u miminek zmizí seborea sama obvykle do několika měsíců, u dospívajících nebo dospělých může být zapotřebí léčba. Zároveň je možné, že se seborea objeví v průběhu života znovu. Na seboreu je vhodné používat kosmetiku určenou speciálně na tuto problematiku kůže- šampon, pleťové krémy. 

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.