Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

42 otázek a odpovědí

Ano, bolest žlučníku se může objevit i u dětí. Tato bolest ale spadá svou léčbou pod dohled lékaře.

Celá odpověď

Normální teplota se pohybuje mezi 36,5-37°C, u malých miminek a kojenců může být lehce přes 37°C. Tělesná teplota ale v průběhu dne kolísá, ráno bývá nejnižší, k večeru naopak nejvyšší.

Celá odpověď

Fenistil kapky, jak správně píšete, se používá především k léčbě senné a celoroční alergické rýmy. Fenistil má ale i mírně sedativní efekt, který někteří pediatři využívají i k tišení kašle, především toho nočního, který nenechá dítě v klidu spát. Dávkování Fenistilu kapky u dětí od jednoho roku je 2 kapky na 1kg hmotnosti rozdělený do tří dávek za den. Tzn. pokud dítě váží 15 kg je jednotlivá dávka 10 kapek. Pokud se jedná o kašel, tak se Fenistil podává pouze na noc.

Celá odpověď

Je nutné rozlišit, o jak staré dítě se jedná. Jedná-li se o kojence (do 1 roku), pak o průjmu mluvíme tehdy, pokud se za den objeví více než 5 řídkých stolic, u dětí starší pak více než 3 řídké stolice za den. Nejdříve je nutné posoudit stav hydratace. To zjistíme zvednutím části kůže, např. na břišní stěně nebo na hřbetu ruky, mezi palcem a ukazovákem. Pokud je dítě dobře hydratováno, kůže se vrací okamžitě zpět. Pokud se kůže do původního stavu vrací pomaleji (obvykle několik sekund), může to být známkou dehydratace. Tu léčíme u lehčích případů podáním např. čaje s trochou soli a cukrem…

Celá odpověď

U dětí jako první pomoc při bolesti ucha podáme lék proti bolesti a zánětu a počkáme asi 30 minut na účinek. Pokud se bolest objeví v noci, většinou není potřeba jezdit hned na pohotovost, ale necháme dítě vyspat. Jestliže bolest přetrvává, z ucha vytéká hnis nebo krev, bolí hlava nebo v krku, je návštěva lékaře namístě.  

Celá odpověď

Podobně jako u dospělých ječné zrno je infekční, ale ve většině případů zmizí samo. Ječné zrno netrvá příliš dlouho, zpravidla po 2-4 dnech samo odezní. Žádná specifická léčba ječného zrna tedy nebývá potřeba a hodí se pouze mírnění příznaků. Můžete několikrát denně na oko přikládat teplé obklady (s 3% borovou vodu, heřmánkem nebo světlíkem) či nanést dezinfekční mast. Dítě poučte, aby ječné zrno nemačkalo, na oko pokud možno nesahalo a často si mylo ruce. Pokud bolest do několika dní neustoupí a příznaky se zhoršují, navštivte s dítětem očního lékaře.  

Celá odpověď

Bylinné přípravky, jako jsou výtažky z kořene pelargonie či prvosenky, tymiánu, eukalyptu a listů břečťanu, mohou při akutní bronchitidě mírně zmírnit kašel a podpořit odkašlávání. Při tlumení kašle může pomoci med rozpuštěný v teplém čaji. Není však vhodný pro děti mladší jednoho roku, neboť kojenci mohou reagovat negativně na některé bakterie, které někdy bývají v medu přítomny. Nebo lze využít některé ze sirupů na vykašlávání. V případě, že se potíže nemírní, nebo se zhoršují, je potřeba obrátit se na lékaře.

Celá odpověď

Nejen pro děti od 1. roku je vhodná desinfekce ve spreji bez štípání, bez zápachu,bez barvy a bez jódu Dettol nebo Neocide. Ránu omyjte vodou a aplikujte 1 stříknutí, které necháte působit 5 minut, poté přebytečnou tekutinu setřete a ránu zalepte. Mýdlo může rušit účinek přípravku, proto jej nepoužívejte k omytí rány. Dalším přípravkem, který neštípe, je hnědý jodový roztok Betadine - na rány se používá ředěný vodou 1:10, není ale vhodný u přecitlivělosti na jód.

Celá odpověď

Ke snížení horečky mohou pomoci zábaly nebo omývání vlažnou vodou. Teplota použité vody nebo zábalu by měla být pocitově příjemná, okolo 25°C. Zábaly se přikládají po dobu 15 minut na hrudník a bříško, končetiny se nechávají volné. V případě studených končetin nebo mramorované kůže na končetinách nelze aplikovat zábaly ani ochlazovat vodou. Vždy dbáme na to, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin a pokud možno bylo více v klidu. Dětem můžeme při horečce podávat léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, upřednostňují se sirupy či čípky. Dávkování se řídí buď věkem nebo hmotností dítěte.…

Celá odpověď

Veš dětská (Pediculus capitis) žije ve vlasech. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 6-15 let, ale získat ji mohou i mladší děti a dospělí. Jelikož se veš živí krví, určitě ji nepřehlédnete, protože vás hlava svědí a nutí vás se neustále drbat. Samička klade vajíčka (hnidy) a přilepuje je pevným tmelem na vlasy těsně u pokožky hlavy. Za 7-19 dní (dle teploty) se z vajíček líhnou larvy. Z larvy se po několik dnech vylíhne nymfa (2.vývojové stadium vši) a z ní poté dospělá veš. Celá přeměna od hnidy po dospělou veš trvá v závislosti na teplotě 17-25 dní. Samičky žijí 3-5 týdnů a v tomto…

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.