Oblíbené položky

Úvodní strana » Zdraví a léky » Léky na předpis » Léky na předpis na srdce a cévy » Léky na předpis na vysoký krevní tlak

CORDIPIN XL 20X40MG Tabl. s řízeným uvol. - diskuze

Registrovaný léčivý přípravek Více o legislativě
Kód výrobku: 17951

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Podobné produkty od stejného výrobce

 
Podrobné informace
Příbalový leták
Recenze
Diskuze

Podrobné informace

Podrobné informace - CORDIPIN XL 20X40MG Tabl. s řízeným uvol.

sp.zn.sukls193899/2016

Příbalová informace- Rp

Informace pro použití, čtěte pozorně!

Cordipin XL

(Nifedipinum) potahované tablety s řízeným uvolňováním

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Krka, d.d., Novo mesto, Slovinsko

Složení

Léčivá látka

: Nifedipinum 40 mg v 1 potahované tabletě s řízeným uvolňováním. Pomocné látky : Mikrokrystalická celulosa, celulosa, laktosa, hydroxypropylmethylcelulosa, magnesium-stearát, koloidní bezvodý oxid křemičitý, makrogol, červený oxid železitý, oxid titaničitý, mastek.

Indikační skupina

Antihypertenzivum, vazodilatans

Charakteristika

Nifedipin zabraňuje průniku vápníku do buněk srdečního svalu a hladké svaloviny srdečních tepen. Tím dochází k rozšíření věnčitých tepen, čímž se zlepšuje prokrvení srdečního svalu a jeho zásobování kyslíkem. Současně nifedipin rozšiřuje periferní (obvodové) tepny a tak odlehčuje zatížení srdce a snižuje krevní tlak. Uvolňování účinné látky při použití tablet s řízeným uvolňováním je pomalé. Účinek přetrvává po dobu až 24 hodin.

Indikace

Přípravek je určen k léčbě vysokého krevního tlaku a k léčbě chronické stabilní (námahové) anginy pectoris (projevující se bolestí na hrudi vznikající při fyzické námaze) a k léčbě tzv. vazospastické anginy pectoris (projevující se bolestí na hrudi, která se objevuje v klidu). Cordipin XL mohou užívat pouze dospělí.

Kontraindikace

Přípravek nesmí užívat pacienti přecitlivělí na účinnou látku nebo další složky přípravku, těhotné ženy a kojící matky. Přípravkem rovněž nesmějí být léčeni pacienti s kardiogenním šokem (šok způsobený velmi těžkou poruchou srdeční funkce), těžkým srdečním selháním, pokročilou aortální stenózou (zúžení srdeční chlopně), porfyrií (onemocnění látkové přeměny působku porfyrinu). Pacienti s hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií (onemocnění charakterizované zbytněním srdeční svaloviny), s cukrovkou, těžkou jaterní poruchou, těžkou plicní hypertenzí (přetlak v plicním oběhu), nestabilní anginou pectoris (závažná forma anginy pectoris charakterizovaná zvýšenou četností záchvatů), nízkým krevním tlakem a při akutním srdečním infarktu mohou užívat přípravek, jen pokud je to nezbytně nutné a jen za pečlivého lékařského dohledu.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou přechodného a mírného charakteru a obvykle nevyžadují ukončení léčby. Mohou se objevit bolesti hlavy, zčervenání tváře, návaly, otoky v oblasti kotníků a vzácně náhlý pokles krevního tlaku, závratě, kožní vyrážka, pocit na zvracení, únava, zrychlení srdečního tepu a bušení srdce, pálení žáhy, zduření dásní při dlouhodobém užívání a potíže s dýcháním. Případný výskyt nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí oznamte ošetřujícímu lékaři.

Interakce

Účinky přípravku Cordipin XL a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Proto by Váš lékař měl být informován, které léky užíváte a to na lékařský předpis i bez něj. Než začnete užívat jakýkoliv lék, poraďte se se svým lékařem. Pokud jsou současně užívány další léky snižující vysoký krevní tlak, léky zvyšující vylučování moči a některé léky používané při léčbě srdečních onemocnění (nitráty), dochází k dalšímu snížení krevního tlaku. Podobné účinky má rovněž fentanyl (užívaný při celkovém znecitlivění nebo proti bolesti). Cimetidin (lék užívaný při vředové chorobě žaludku) zvyšuje hladinu Cordipinu XL a zesiluje jeho účinek. Cordipin XL zesiluje účinek digoxinu (lék užívaný při srdeční nedostatečnosti), karbamazepinu (lék užívaný při onemocnění štítné žlázy), fenytoinu (užívá se k léčbě epilepsie), teofylinu (lék při dechové nedostatečnosti). Grapefruitová šťáva zvyšuje účinek nifedipinu, včetně účinků nežádoucích. Z tohoto důvodu se doporučuje v průběhu léčby nepít grapefruitovou šťávu.

Dávkování a způsob podávání

Přesné dávkování vždy určí lékař. Obvykle se užívá jedna tableta ráno. Při nedostatečném účinku může lékař doporučit zvýšení dávky na dvě tablety denně (ráno a večer). Tablety se užívají po jídle, polykají se celé, bez rozlomení či rozkousání a zapíjejí se sklenicí vody. Léčba je dlouhodobá. Léčbu nikdy nepřerušujte bez porady s lékařem. Při náhlém ukončení léčby může dojít k náhlému zhoršení Vašeho onemocnění.

Upozornění

Zvláště při zahájení léčby a při současném užívání dalších skupin léků, které jsou určeny k léčbě vysokého krevního tlaku (například beta-blokátory) jsou nezbytné častější kontrolní vyšetření (i v případě, že se cítíte dobře), protože může dojít k výraznému poklesu krevního tlaku nebo k poruše srdeční funkce až k srdečnímu selhání. Pokud trpíte závažnějším srdečním onemocněním (hypertrofickou kardiomyopatií, nestabilní anginou pectoris), cukrovkou, těžší nedostatečností jater nebo závažnější plicní hypertenzí a jste-li již pokročilejšího věku, bude vás během počátku léčby váš lékař pečlivě sledovat. Užívání přípravku může ovlivnit výsledky některých laboratorních vyšetření (zejména jaterních testů). Přípravek může prodloužit krvácivost. Přípravek Cordipin XL může zejména na počátku léčby při zvýšené únavě a závrati nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, obsluha strojů apod.). Tyto činnosti byste měl(a) vykonávat pouze na základě výslovného souhlasu lékaře. V průběhu léčby se nedoporučuje pít alkoholické nápoje.

Předávkování

Při předávkování může dojít k poklesu krevního tlaku, až k rozvoji šokového stavu, zpomalení srdeční akce, srdečnímu selhání a mohou se objevit křeče. Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem je nutné co nejdříve vyhledat lékaře.

Uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 o C

Varování

Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.

Balení

20 a 30 potahovaných tablet s řízeným uvolňováním

Datum poslední revize

11.11.2016

Informace o produktu

Výrobce: KRKA
Kód výrobku: 17951
Kód EAN: 3838989531027
Kód SÚKL: 55910
Držitel rozhodnutí: KRKA

Registrovaný léčivý přípravek, pozorně čtěte příbalovou informaci.

Přípravek je určen k léčbě vysokého krevního tlaku a k léčbě chronické stabilní (námahové) anginy pectoris (projevující se bolestí na hrudi vznikající při fyzické námaze) a k léčbě tzv. vazospastické anginy pectoris (projevující se bolestí na hrudi, která se objevuje v klidu). Cordipin XL mohou užívat pouze dospělí.

Příbalový leták

CORDIPIN XL 20X40MG Tabl. s řízeným uvol. – příbalový leták

Příbalovou informaci k produktu CORDIPIN XL 20X40MG Tabl. s řízeným uvol. zobrazíte nebo stáhnete zde: CORDIPIN XL 20X40MG Tabl. s řízeným uvol..pdf

Recenze

Recenze produktu CORDIPIN XL 20X40MG Tabl. s řízeným uvol.

Diskuze

Diskuze k produktu CORDIPIN XL 20X40MG Tabl. s řízeným uvol.

Přidat nový příspěvek do diskuze

 

Mohlo by vás zajímat


Načítám

Nejprodávanější značky

Výhodné nabídky už nemusíte hledat

pošleme vám je e-mailem :)

Zkuste to, odhlásit se koneckonců můžete kdykoli.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Chat - poradíme vám