Lékárna.cz

Kapky do nosu jsou návykové. Jak rozetnout začarovaný kruh?

Kapky do nosu jsou návykové. Jak rozetnout začarovaný kruh?
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Manželka mého kamaráda si neustále kape do nosu. Prý ho má ucpaný. A tak má kapky pořád po ruce - u postele, v koupelně, kuchyni i v autě. Dělá to tak už skoro dva roky. Duše lékárníka ve mně se probudila a křičí: NE, NE, NE!

Kapky sice během několika minut zmenší otok sliznic a uvolní nos. Ale je tu několik ALE. Po době užívání delší než 14 dnů se účinnost kapek začne snižovat, zvláště těch tzv. dekongesčních. A protože to jsou kapky pořádně návykové, k uvolnění nosu budete potřebovat čím dál víc kapek… A co je horší a co není vidět, začne se měnit struktura výstelky ve vašich nosních dutinách.

Výstelku běžně tvoří tzv. řasinky,  které „vlají“ v prostoru a zcela přirozeně tak odvádějí nečistoty. Dlouho užívané kapky tyto řasinky likvidují, výstelka se mění na ploché dlaždice a ty logicky nic odvádět nemohou. Takže máte zase ucpaný nos a akutní zánět sliznice se může přeměnit v trvalý, chronický. Další problém mohou kapky do nosu vnést do vašeho spánku, protože ho prostě zaženou, když he užijete před spaním. Kapky do nosu jsou prostě začarovaný kruh s mnoha odbočkami.

Bylinky, sůl a konvička

Mám ale pro vás samozřejmě radu, jak ten kruh rozetnout: Přejděte na šetrnější způsoby, které sice nemají tak rychlý efekt, ale ani zmíněné negativní efekty. Doporučuji třeba olejové kapky s bylinnými extrakty, solné roztoky v kapkách, inhalace solných roztoků, případně mořskou vodu ve spreji. A i když to tak nemusí znít, skvěle funguje pravidelná nosní hygiena neboli koupel tzv. nosní konvičkou.

Mimochodem, víte, že prolévání nosu solným tzv. fyziologickým roztokem vychází z jogínské praxe? Sám na sobě mám vyzkoušeno, že je to příjemný až doslova očistný zážitek. Jen dávejte pozor na teplotu vody ☺ A jestli máte nos ucpaný tak, že koupel nelze provést, pak vstříkněte nebo kápněte 1-2 kapky do ucpané nosní dírky, počkejte cca 5 minut a pak nos prokoupejte.

Suma sumárum: dekongesční kapky jsou výborným řešením v akutních situacích. Pak ale svému ucpanému nosu dopřejte šetrnější přístup i obnovu původní řasinkové výstelky. Přirozená ventilace a samočistící funkce nosu a nosních dutin se dostaví.

Přeji vám bezstarostné usínání a probuzení s čistým nosem.

Váš
Vladimír

Mimochodem, chia semínka, o kterých šla řeč minulý týden, jsem si míchal se zakysanou smetanou a přidal i trochu marmelády. A nebylo to vůbec špatné! Ještě zkusím jogurt, puding a kompot. Samotná mi moc nejedou – i tak chtějí zapíjet vodou, aby pěkně klouzala do krku. A ke všemu nemají skoro žádnou chuť.

 

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

9. únor 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.