Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Vladimír Finsterle: Kapky do nosu jsou návykové. Jak rozetnout začarovaný kruh?

Vladimír Finsterle: Kapky do nosu jsou návykové. Jak rozetnout začarovaný kruh?

Manželka mého kamaráda si neustále kape do nosu. Prý ho má ucpaný. A tak má kapky pořád po ruce - u postele, v koupelně, kuchyni i v autě. Dělá to tak už skoro dva roky. Duše lékárníka ve mně se probudila a křičí: NE, NE, NE!

Vladimír Finsterle: Kapky do nosu jsou návykové. Jak rozetnout začarovaný kruh?

Kapky sice během několika minut zmenší otok sliznic a uvolní nos. Ale je tu několik ALE. Po době užívání delší než 14 dnů se účinnost kapek začne snižovat, zvláště těch tzv. dekongesčních (Olynth, Muconasal, Nasivin, Sanorin, Otrivin a další). A protože to jsou kapky pořádně návykové, k uvolnění nosu budete potřebovat čím dál víc kapek… A co je horší a co není vidět, začne se měnit struktura výstelky ve vašich nosních dutinách.

Výstelku běžně tvoří tzv. řasinky,  které „vlají“ v prostoru a zcela přirozeně tak odvádějí nečistoty. Dlouho užívané kapky tyto řasinky likvidují, výstelka se mění na ploché dlaždice a ty logicky nic odvádět nemohou. Takže máte zase ucpaný nos a akutní zánět sliznice se může přeměnit v trvalý, chronický.  Další problém mohou kapky do nosu vnést do vašeho spánku, protože ho prostě zaženou, když he užijete před spaním. Kapky do nosu jsou prostě začarovaný kruh s mnoha odbočkami.

Bylinky, sůl a konvička

Mám ale pro vás samozřejmě radu, jak ten kruh rozetnout: Přejděte na šetrnější způsoby, které sice nemají tak rychlý efekt, ale ani zmíněné negativní efekty. Doporučuji třeba olejové kapky s bylinnými extrakty, solné roztoky v kapkách, inhalace solných roztoků (např. velmi populární vincentku). A i když to tak nemusí znít, skvěle funguje pravidelná nosní hygiena neboli koupel tzv. nosní konvičkou. Mimochodem, víte, že prolévání nosu solným tzv. fyziologickým roztokem vychází z jogínské praxe? Sám na sobě mám vyzkoušeno, že je to příjemný až doslova očistný zážitek. Jen dávejte pozor na teplotu vody ☺ A jestli máte nos ucpaný tak, že koupel nelze provést, pak vstříkněte nebo kápněte 1-2 kapky do ucpané nosní dírky, počkejte cca 5 minut a pak nos prokoupejte.

Suma sumárum: dekongesční kapky jsou výborným řešením v akutních situacích. Pak ale svému ucpanému nosu dopřejte šetrnější přístup i obnovu původní řasinkové výstelky. Přirozená ventilace a samočistící funkce nosu a nosních dutin se dostaví.

Přeji vám bezstarostné usínání a probuzení s čistým nosem.

Váš
Vladimír

Mimochodem, chia semínka, o kterých šla řeč minulý týden, jsem si míchal se zakysanou smetanou a přidal i trochu marmelády. A nebylo to vůbec špatné! Ještě zkusím jogurt, puding a kompot. Samotná mi moc nejedou – i tak chtějí zapíjet vodou, aby pěkně klouzala do krku. A ke všemu nemají skoro žádnou chuť.


PharmDr. Vladimír Finsterle, MBAPharmDr. Vladimír Finsterle, MBA absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Neúnavný vyhledávač talentů také přednáší a podporuje filantropické projekty zaměřené na zlepšení kvality života nemocných. Kudy chodí, tudy se inspiruje, má rád lidi a život. Je skvělým společníkem se smyslem pro humor, nadšeným běžcem, sběratelem kulturních zážitků, milovníkem dobrodružství a velkým obdivovatelem funkcionalismu.

Vladimír Finsterle

Vladimír Finsterle

Všechny články blogera

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám