Testování na COVID-19

Testování na COVID-19
Sdílet

Testů na koronavirus je mnoho druhů - v článku se zaměříme na nejčastější druhy, tj. antigenní a PCR testy - vysvětlíme, jak fungují, jaký je mezi nimi rozdíl, pro koho se hodí a co dělat v případě, když je výsledek testu pozitivní.

Co to je antigenní test a jak funguje

Antigenní test je test, který rozpozná virové bílkoviny - konkrétně obalový a membránový protein viru SARS-CoV-2, který se vyskytuje v těle nakaženého během probíhající infekce. Kvalitní antigenní test prováděný v laboratoři tak dokáže odhalit i bezpříznakové jedince. Dalším typem antigenního testu je tzv. "rapid antigen test" (tj. rychlý antigenní test), jehož citlivost je však omezená. Tento test by se tedy měl provádět u osob, které již mají příznaky onemocnění COVID-19 nebo opakovaně u těch, které příznaky nemají.

Výhody antigenního testu

 • nižší nároky na odbornost personálu při provádění testu
 • rychlé vyhodnocení (cca do 30 minut od otestování)
 • cena

Nevýhody antigenního testu

 • nižší citlivost testu oproti PCR testu

Kde se nechat otestovat antigenním testem

Odběrová centra

V současné době má každý občan, který má zdravotní pojištění v ČR nárok na antigenní testování maximálně 1x za 3 dny, pokud v posledních 90 dnech neprodělal onemocnění COVID-19. Stačí se objednat v jakémkoli z odběrových center, a dorazit pak na místo v objednaném čase s občanským průkazem a průkazem zdravotní pojišťovny, příp. potvrzenou e-žádankou.

Ambulantní ordinace

V rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku se mnozí z praktických a ambulantních lékařů zapojili do antigenního testování a testují pacienty svých zařízení. Pozor! Tato odběrová místa nejsou určena široké veřejnosti - jsou určena pouze pacientům, kteří dané ordinace naštěvují a jsou zde registrováni u svých praktických či ambulatních lékařů.

Jak probíhá testování antigenním testem

Při příchodu (či příjezdu, pokud zamíříte na odběrové místo s drive-in provozem) proběhne vaše identifikace a poté vám zdravotník odebere vzorek výtěrem úzkou štětičkou z nosohltanu. Samotný odběr trvá pár vteřin. Za 20-30 minut od otestování by měl být znám výsledek. Odběrové centrum vás o jeho výsledku informuje buď přímo na místě, SMS zprávou nebo emailem. 

Způsoby odběru antigenních testů

Antigenní testy je většinou provádí výtěrem z nosohltanu, nicméně existuje více způsobů, jak je provést - např. pomocí slin či kloktáním. Některé z nich mohou být prováděny i laiky, nicméně i u samotestů na COVID-19 musí testovaný dodržet přesný postup daný výrobcem. Na preciznosti, se kterou je odběr proveden pak závisí i výsledek testu.

Testování ve firmách

Od března 2021 platí pro firmy povinnost testovat zaměstnance, k čemuž vydalo podobný návod Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Co dělat, když je antigenní test negativní

 • Pokud je antigenní test negativní a vy nepociťujete žádné příznaky onemocnění COVID-19 (tj. horečka, dušnost, suchý kašel, bolest hlavy, ztráta čichu nebo chuti, zažívací obtíže), onemocnění u vás nebylo prokázáno a vy nemusíte do karantény. Dále však důsledně dodržujte pravidla 3R, tj. ruce - respirátory (roušky) - rozestupy.
 • Pokud je antigenní test negativní a vy pociťujete příznaky onemocnění COVID-19 (tj. horečka, dušnost, suchý kašel, bolest hlavy, ztráta čichu nebo chuti, zažívací obtíže), kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, informujte ho o výsledku testu a poraďte se s ním o dalším postupu. I nadále dodržujte pravidla 3R, tj. ruce - respirátory (roušky) - rozestupy.

Co dělat, když je antigenní test pozitivní

 • Pokud je antigenní test pozitivní, ale vy nemáte žádné příznaky onemocnění COVID-19 (tj. horečka, dušnost, suchý kašel, bolest hlavy, ztráta čichu nebo chuti, zažívací obtíže), bude rovnou na místě proveden zdravotníkem potvrzující PCR test. Pokud by ze závažných provozních důvodů nemohl být proveden tento test ihned na místě, budete na něj objednáni a odeberete se do domácí izolace, ve které setrváte do výsledků PCR testu. Oznámíte tuto skutečnost svému ošetřujícímu lékaři a i nadále dodržujete pravidla 3R. 
 • Pokud je antigenní test pozitivní a vy máte příznaky onemocnění COVID-19 (tj. horečka, dušnost, suchý kašel, bolest hlavy, ztráta čichu nebo chuti, zažívací obtíže), tj. bylo u vás prokázáno onemocnění Covid-19 - nepanikařte, odeberte se do domácí izolace a vyhýbejte se kontaktu s lidmi. Informujte svého praktického lékaře a svého zaměstnavatele. Bude vám následně zaslána SMS s odkazem na sebereportovací formulář, který vyplňte do následujícího dne. Všem pozitivním osobám je také zaslána SMS s autorizačním kódem aplikace eRouška, kterým můžete anonymně poslat varování dalším uživatelům této aplikace. Po oznámení pozitivního výsledku by vás do několika dnů měla kontaktovat také Hygienická stanice. Po celou dobu izolace sledujte svůj zdravotní stav - v případě zhoršení kontaktujte svého praktického lékaře či záchrannou službu. Dispečerovi záchranné služby nezapomeňte říct, že jste COVID-19 pozitivní. 

Co to je PCR test a jak funguje

PCR je molekulární test, který určuje genetický materiál (RNA) viru SARS-CoV-2. Provádí se výtěrem z nosohltanu, hltanu nebo i ze slin či kloktáním. 

Výhody PCR testu

 • přesný výsledek (z odebraného vzorku jde teoreticky odhalit i jediná RNA molekula)

Nevýhody

 • vyšší cena
 • vyšší nároky na odbornost zdravotnického personálu - vzorky se analyzují přístrojovým vybavením, které je nákladné
 • výsledek je znám obvykle do 48 hodin

Nejvíce používaným testem je RT-PCR, ale používá se i RT-LAMP test, který je však oproti RT-PCR testu o něco méně přesný. Díky tomu, že není tolik náročný na laboratorní vybavení, je i rychlejší a levnější. 

Test na protilátky

Test na protilátky je test, který měří protilátky proti viru SARS-CoV-2. Provádí se odběrem žilní krve, ze které se zjišťuje koncentrace imunoglobulinu, který je vyprodukován imunitní odezvou organismu. Na začátku onemocnění tyto protilátky v těle chybí. Tyto testy jsou tedy vhodné pro ty, kteří v nedávné minulosti měli příznaky virového onemocnění a chtějí si ověřit, zda to nebyl Covid-19, případně pro ty, kteří nemoc prodělali, ale chtějí zjistit množství protilátek. Testy na protilátky provádějí certifikované laboratoře. 

Zapojte se do odborné studie!

Až do 31. 3. 2021 sem můžete zapojit jako dobrovolníci do studie, jejímž cílem je zjistit, zda máte v krvi protilátky proti onemocnění Covid-19. Zájemci se mohou objednat na testování v některé ze zapojených laboratoří.  Přihlásit se může každý dospělý člověk, který v posledních třech týdnech neměl žádné akutní příznaky nemoci COVID-19.  Studie obnáší celkem 3 testy v půlročním odstupu, za jeden test se platí 600 Kč. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá svým pojištěncům 500 korun na každý odběr.

Zdroje: Akademie věd ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

5. březen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Výplach nosu patří k osvědčeným metodám již po celá staletí. Nosní výplachy jsou vhodné jako součást každodenní ranní hygieny. Jsou tak účinnou prevencí akutních a chronických zánětů nosních dutin,…

více

Zelený ječmen patří mezi oblíbené zelené potraviny, které se podílejí na celkovém povzbuzení organismu díky obsahu přírodních vitamínů a minerálů. Do skupiny zelených potravin řadíme i řasu chlorellu…

více

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

více

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

více
Lékárna.cz
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více