Lékárna.cz
Hledat

Tea tree oil a jeho účinky

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

Tea tree oil a jeho účinky
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je Tea Tree oil

Tea Tree olej je čirý nebo světle zlatý esenciální olej, který se vyznačuje svěží, čerstvou až pronikavou mátovou vůní. Získává se z listů stromu, kterému se v angličtině říká T-tree nebo také Tea tree, volně přeloženo jako "strom ve tvaru T". Tajemným T-stromem je kajeput střídavolistý (Melaleuca alternofolia) neboli čajovníkový strom, rostoucí na pobřeží státu Nový Jižní Wales v Austrálii. Stálezelený keř nebo strom může být až 7 m vysoký, má tenkou světlou odlupující se kůru a drobounké jehlicovité lístky.

Olej se získává destilací lístků. Z jedné tuny listů lze získat asi jen 10 litrů oleje.

Hlavními složkami Tea Tree oleje jsou silice:  alfa-pinen, beta-pinen, sabinen, myrcen, alpha fellandren terpinen, limonen, cineol, gama terpinen para-cymen, terpinolen, linalool.

Používá se nejčastěji ředěný - v různých koncentracích k ošetření celého těla. Snadno proniká do jiných materiálů, proto se podává výhradně ve skleněných obalech. Výhodou je, že lahvička oleje vydrží dlouhé roky a její obsah se nezkazí.

Co umí Tea Tree olej

Olej má vynikající účinky. Díky těmto vlastnostem se hojně využívá v léčivých přípravcích. Podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost pokožky. Jak ho lze ještě využít? 

 • Antioxidant
 • Pohyblivost kloubů
 • (Před) menstruační a menopauzální komfort
 • Přirozená obranyschopnost - odolnost

Jako jeden z mála éterický olejů se může použít bez ředění přímo na kůži. Vzácně může vyvolat alergickou reakci.

 

Použití a účinky Tea tree oleje

Tea tree olej napomáhá v péči o pokožku s různými druhy poškození. Tea tree lze použít jako pomoc při správné péči o pokožku, sliznice i ve formě inhalace vůně užívané v aromaterapii.

Tea tree napomáhá

 • při hojení a čištění drobných poranění kůže (odřeniny, popáleniny, škrábance),
 • při péči o problematickou pokožku s akné, opary, olupující se pokožku vlasů, lupy
 • jako úleva a pomoc při příznacích napětí rtů či koutků 
 • ve formě masážního oleje nebo jako přídavek do koupele se hodí k očistě a udržení správné mikroflóry pokožky a sliznic
 • ke zklidnění a úlevě místa po štípnutí hmyzem,
 • jako repelent proti hmyzu - nemají ho rády vši ani blechy a využívá se proto i v přípravcích pro naše domácí mazlíčky,
 • k uklidnění a ochlazení pokožky po slunění
 • ve formě aromaterapie lze olej vdechovat z aromalapy či difuzéru nebo rozprášený do místnosti vdechovat k snadnějšímu dýchání v podzimním a zimním období, hodí se pro děti i dospělé
 • k osvěžení dechu, proto je často součástí zubních past a ústních vod,
 • k masáži namožených svalů zředěný v nosném oleji

Na co si dát pozor a pro koho se Tea Tree olej nehodí

Tea tree se NESMÍ UŽÍVAT VNITŘNĚ, protože může vyvolat otravu. Je jedovatý pro zvířata. Nesmí ho používat těhotné, kojící, epileptici a děti do deseti let. Nesmí se používat dlouhodobě, jinak přestává působit.

Koncentrovaného oleje obvykle stačí pár kapek, které naředíme v nosném masážním oleji (mandlovém, olivovém, meruňkovém, kokosovém)

Tea tree oil v kosmetice

Tea Tree olej je součástí mnoha kosmetických přípravků. Jeho užití je rozmanité od šampónů, krémů až po zubní pasty. Nejvíce se však využívá v krémech na problematickou pleť. Pomáhá i lidem, kteří mají problémy s nehty a nehtovými lůžky. Napomáhá snižovat lámavost nehtů, zlepšovat jejich odolnost, kvalitu i krásu.

Tea tree olej v aromaterapii

Známé je užití oleje aromaterapii. Je vhodný na pročištění vzduchu v domácnosti. Jeho aroma ulevuje alergikům a astmatikům. Můžete ho vyzkoušet i jako přírodní deodorant. Lze použít při nadměrnému pocení nohou i pachům. Olej se v domácnosti dá využít jako všeobecný dezinfekční prostředek. Zředěný olej můžete aplikovat na WC sedátka, vodovodní baterie, dveřní kliky a podobně.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

% Výhodné nabídky a akce rovnou do e-mailu
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Pokud nevíte, co…

více

Jak poznat, že máte angínu a jak se angína léčí? Jaké jsou druhy angíny a jak se angíně vyhnout? Prozradíme v našem článku.

více

Přidala se k příšerné bolesti v krku ještě vyrážka? Může se jednat o spálovou angínu. Jak s ní zatočit si povíme v na…

více

Přečtěte si, co je to roztroušená skleróza, jaká je diagnostika roztroušené sklerózy, jaké jsou její nejčastější projevy,…

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.