Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Tea tree oil a jeho účinky

Tea tree oil a jeho účinky

Péče o tělo Zdraví z přírody Kosmetika Kůže

Zajímavé je, že s čajem nebo čajovníkem nemá tea tree oil vůbec nic společného. Mnohem zajímavější než tato lingvistická perlička je ale sbírka všech jeho pozitivních účinků na lidské zdraví.

Tea tree oil a jeho účinky

Tea Tree olej je čirý nebo světle zlatý esenciální olej, vyznačuje se čerstvou a pronikavou kafrovou vůní. Získává se z listů stromu, kterému se v angličtině říká T-tree nebo také Tee Tree, volně přeloženo jako "strom ve tvaru T". Tajemným T-stromem je kajeput střídavolistý (melaleuca alternofolia) rostoucí na pobřeží státu Nový Jižní Wales v Austrálii. Stálezelený keř nebo strom může být až 7 m vysoký, má tenkou světlou odlupující se kůru a drobounké jehlicovité lístky.

Olej se získává destilací lístků. Z jedné tuny listů lze získat asi jen 10 litrů oleje. Používá se nejčastěji ředěný - v různých koncentracích k ošetření celého těla. Snadno proniká do jiných materiálů, proto se podává výhradně ve skleněných obalech. Výhodou je, že lahvička oleje vydrží dlouhé roky a její obsah se nezkazí.

Léčivé vlastnosti Tea Tree oleje

Olej má vynikající dezinfekční, antiseptické, antimykotické a hojivé účinky. Díky těmto vlastnostem se hojně využívá v léčivých přípravcích a v kosmetickém průmyslu. V čisté podobě je poměrně agresivní a při jeho konzumaci se mohou dostavit nežádoucí účinky nebo alergické reakce. Koncentrovaného oleje obvykle stačí pár kapek.

Olej vykazuje výrazné čistící vlastnosti, nedráždí pokožku, není toxický, nepoškozuje buňky tkání, a nemá žádné významné vedlejší účinky a nesnadno se kontaminuje. Hodí se k využití v kosmetice, neboť je bezbarvý a má příjemnou vůni.

Použití a účinky oleje

Olej má prokazatelné výsledky při hojení a dezinfekci drobných poranění kůže, odřenin, popálenin i škrábanců. Používá se při péči o problematické pokožku, a s tím spojené problémy jako je akné, opary a plísně. Dokáže zklidnit bolest po štípnutí hmyzem a funguje také jako repelent proti hmyzu. Nemají ho rády vši ani blechy, využívá se i v přípravcích pro naše domácí mazlíčky. Lze ho použít i při vytahování přisátého klíštěte, uklidňuje kůži při vyrážkách, svědění a zklidní i sluncem popálenou pokožku.

Je oblíbeným a prověřeným pomocníkem při nachlazení dětí a dospělých. Při bolesti v krku, chřipce nebo angíně olej pomáhá zmírnit příznaky nemoci. Stačí nakapat pár kapek do teplé vody a vdechovat páru. Při rýmě se doporučuje natírat roztok z oleje kolem nosních dírek. Ve formě kloktadla pečuje o ústní dutinu, pomáhá proti zápachu z úst, zmírňuje krvácení a záněty dásní a paradentózu. Pomáhá také léčit afty a zmírňovat kašel, bolest v krku i průběh angíny. Při léčbě dutiny ústní a krku je nejlepší inhalovat jeho výpary - stačí několik kapek tea tree oleje v hrnci s horkou vodou.

Použít ho můžete i k masáži bolavých míst těla. Přináší úlevu při artritidě, uvolňuje svaly a klouby, mírní příznaky revmatu. Používá se při léčbě kvasinkové infekce a jako antimykotikum k ošetření kůže či nehtů napadených plísní. Pokud se používá v 10% koncentraci, nezpůsobuje rezistenci neboli odolnost. Při nižších koncentracích se však rezistence může objevit. Šampon s 5% koncentrací tea tree oleje se ukázal jako optimální v boji proti lupům.

Tea tree oil v kosmetice

Tea Tree olej je součástí mnoha přípravků v kosmetickém průmyslu. Jeho užití je rozmanité od šampónů, krémů po zubní pasty. Nejvíce se však využívá v krémech na problematickou pleť. Pomáhá lidem, kteří mají problémy s nehty a nehtovými lůžky. Snižuje lámavost nehtů, zlepšuje jejich odolnost, kvalitu i krásu.

Známé je užití oleje v aromaterapii. Je vhodný na pročištění vzduchu v domácnosti. Jeho aroma ulevuje alergikům a astmatikům. Můžete ho vyzkoušet i jako přírodní deodorant. Působí proti nadměrnému pocení nohou, plísním a pachům. Olej se v domácnosti dá využít jako všeobecný dezinfekční prostředek. Zředěný olej můžete aplikovat na WC sedátka, vodovodní baterie, dveřní kliky a podobně.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám