Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Štítná žláza - proč je její správná funkce tolik důležitá?

Štítná žláza - proč je její správná funkce tolik důležitá?

Péče o tělo Ženy Muži

Štítná žláza je uložena na přední straně krku, na štítné chrupavce, která se nachází těsně pod ohryzkem. Je tvořena 2 laloky, které jsou propojeny a vypadá jako motýlek. Laloky jsou tvořeny drobnými váčky (folikuly). Ty tvoří folikulární buňky, které produkují hormony štítné žlázy – trijodtyronin a tyroxin.

Štítná žláza - proč je její správná funkce tolik důležitá?

Hormony štítné žlázy

Pro svoji správnou funkci potřebuje štítná žláza jód, který vychytává ve formě jodidu z krve a poté ho zabudovává do hormonů štítné žlázy.

Trijodtyronin obsahuje 3 atomy jodu (někdy se označuje jako T3), tyroxin má ve své struktuře 4 atomy jodu (označuje se jako T4). Funkce štítné žlázy a tvorba hormonů jsou regulovány tyreoideu stimulačním hormonem (tyreotropinem - TSH), který produkuje adenohypofýza (přední lalok podvěsku mozkového).

Tento hormon je dále ovlivňován dalšímu hormony mozku. Dochází zde k tzv. negativní zpětné vazbě, což znamená, že při poklesu hormonů štítné žlázy stoupá produkce TSH a to vede ke zvýšené tvorbě hormonů ve štítné žláze. A naopak. Kromě T3 a T4 produkuje štítná žláza i kalcitonin, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu v organismu. Podporuje jejich ukládání do kosti a zpevňuje ji.

Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus živin (tuků, bílkovin a cukrů), zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a několik prvních let po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte.

Onemocnění štítné žlázy

Pravděpodobnost onemocnění štítné žlázy je asi 4x častější u žen než u mužů. Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.

Na co si dát pozor?

Příznaky onemocnění štítné žlázy mohou být např.

 • nevysvětlitelná změna hmotnosti,
 • dlouhotrvající chrapot,
 • pocity tlaku v krku,
 • problémy s polykáním nebo dýcháním,
 • změny tepové frekvence,
 • pocit bušení srdce,
 • pocit únavy,
 • psychické problémy (deprese, smutek, úzkost, neklid, potíže se spánkem, podrážděnost, …),
 • vypadávání vlasů,
 • suché a lámavé vlasy,
 • chladné ruce a nohy (u hypotyreózy) nebo naopak
 • nadměrné pocení a nesnášenlivost tepla (u hypertyreozy),
 • problémy s trávením,
 • bolest končetin,
 • ztuhlost svalů a kloubů,
 • výkyvy cholesterolu,
 • oční problémy,
 • nepravidelná menstruace,
 • poruchy plodnosti,
 • křehké nehty,
 • brnění rukou, atd.

Snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza

Nejčastější příčinou hypotyreózy u nás je autoimunitní onemocnění, při němž dochází k poškození štítné žlázy vlastním imunitním systémem, bílými krvinkami nebo protilátkami.

To vede k poruše tvorby hormonů (T3 a T4).  Dalšími příčinami mohou být nedostatek jodu, který díky jodaci soli u nás není až tak běžným problémem, operace štítné žlázy a její odstranění nebo léčba radioaktivním jodem.

Ze začátku se onemocnění vyvíjí pozvolně a příznaky jsou málo charakteristické – únava, suchá kůže, zácpa.

V případě, že se hypotyreóza rozvine, následují další příznaky. Nemocný je spavý, unavený, rychle se vyčerpá a pohybuje se pomalu. Vyžaduje teplé prostředí a ač je většinou dost oblečen, stěžuje si, že mu je zima. Pokožka je suchá, může se až olupovat. Nemocnému vypadávají vlasy, nehty se mu lámají a třepí. Mnohdy dochází k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Pacienti často pociťují bušení srdce, zvyšuje se tlak krve. U žen dochází k poruchám v menstruačním cyklu. Jak tělo zadržuje tekutiny, pacienti mohou přibývat na váze a dochází k otokům končetin.

Pokud se onemocnění potvrdí, je léčba většinou celoživotní. Jejím základem je podávání chybějících hormonů. Léky je potřeba užívat s odstupem od ostatních léků a jídla. Ideální doba je cca půl hodiny před snídaní.

Zvýšená funkce štítné žlázy – hypertyreóza

Nadbytek hormonů štítné žlázy označujeme jako hypertyreózu nebo také tyreotoxikózu.

Příznaky mohou být například bušení srdce, zrychlení jeho činnosti, nesnášenlivost tepla a nadměrné pocení, nespavost, svalová slabost, úbytek svalové hmoty, nervozita, váhový úbytek, stálý pocit hladu, případně i problémy s očima. Někdy dochází i ke změnám osobnosti. 

Nejdůležitější pro diagnózu je vyšetření hladiny TSH, který je u tohoto onemocnění pod dolní hranicí normy. Dále se sledují hladiny volných hormonů T3 a T4 v krvi. Ty jsou naopak zvýšené.

Léčba bývá složitější. První fáze léčby spočívá v podávání léků, které snižují tvorbu hormonů štítné žlázy (tyreostatika). V druhé fázi, pokud léčba tyreostatiky nebyla dostatečná, dochází k operaci a odstranění štítné žlázy nebo k podávání radioaktivního jodu. Po odstranění štítné žlázy je nutné podávat léky obsahující hormony štítné žlázy.

Prevence

Preventivně nebo u lehké formy hypofunkce štítné žlázy můžeme doplňovat jod - ideálně v přírodní formě.

Zdrojem jodu jsou mořské ryby, plody nebo řasy, třešně, višně, mořská sůl, vejce, brokolice, hrách, čokoláda, pórek, mrkev, rajčata, rybíz, cibule, česnek,… Z doplňků stravy lze doporučit např. Kelp. Dusitany a chlor ve vodě mohou vstřebávání jódu zhoršit.  

Problémy se štítnou žlázou trpěla i naše blogerka - maminka Klárka. O jejích trampotách si můžete přečíst v jednom z dílů jejího blogu.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám