Lékárna.cz

Snadné hubnutí s Chia semínky

Znáte Chia semínka? A už jste je někdy ochutnali? Pokud ne, tak to musíte rychle napravit, protože nejen že jsou chia semínka výborné na chuť, ale také velmi prospívají našemu zdraví. A dokonce se díky nim daleko lépe hubne!

Snadné hubnutí s Chia semínky
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Než vám prozradíme zázračné účinky Chia semínek, pojďme se s nimi nejdříve seznámit. Jedná se o semínka byliny Salvia Hispanica (šalvěj hispánská). Společně s kukuřicí a fazolemi patřila Chia semínka mezi nejdůležitější potraviny Aztéků. Aztéci věřili, že díky nim mají až nadlidskou sílu. Semínka pro ně měla tak vysokou cenu, že dokonce sloužila jako platidla. Používali je i k náboženským obřadům.

My dnes Chia semínka řadíme mezi superpotraviny – mají v sobě velké množství živin, vitamínů a minerálů. Chia semínka jsou pro nás především zásobárnou energie. Lze je jíst na mnoho způsobů – samotné, jako kaši s dalšími obilninami, v nápojích nebo rozemleté na prášek.

Proč jsou pro nás chia semínka tak prospěšná:

  • Obsahují vysoké množství proteinů, sacharidů, tuků a vlákniny.
  • Jsou zásobárnou omega-3 mastných kyselin a antioxidantů.
  • Mají skvělé hydrofilní vlastnosti – vážou na sebe vodu a hydratují tělo zevnitř.
  • Představují přirozený zdroj draslíku, fosforu a zinku.
  • Obsahují 5× více vápníku než mléko, 3× více železa než špenát a 15× více hořčíku než brokolice.

Chia semínka vám můžou pomoci zbavit se přebytečných kilogramůChia semínka snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, zmírňují psychické potíže a vyrovnávají hladinu pH v těle. Jsou velmi oblíbené mezi sportovci, protože představují přirozenou zásobárnu energie a zvyšují fyzickou vytrvalost.

Chia semínka a hubnutí

Jak jsme už naznačili, Chia semínka se také podílí na hubnutí. Nejčastější chybou při snaze shodit nějaké to kilo, bývá nedostatečný příjem bílkovin. Tělo pak čerpá energii ze svalů, nikoliv z tuků. Chia semínka obsahují kromě vysokého podílu vlákniny, která významně pomáhá trávení, také hodně proteinů a tím přispívají právě k budování svalové hmoty.

Chia semínka díky svým hydrofilním vlastnostem zvětší objem až 12× a v těle vytváří lehce stravitelný gel. V žaludku pak zpomalují přeměnu sacharidů na jednoduché cukry a výkyv hladiny cukru v krvi není tak razantní. Vy pak nemáte chuť na sladké, jak to často bývá u držení nejrůznějších diet či změně stravovacích návyků. Tím, jak Chia semínka zvětšují svůj objem, jídlo díky nim nabyde, bude sytější a vám bude stačit menší porce.

Jak využít zázračná chia semínka v kuchyni

Chia semínka můžete zařadit do svého jídelníčku v nejrůznějších podobách. Ráno jsou velmi oblíbené k snídani jako kaše. Přidávají se do nejrůznějších jídel i do nápojů. Často se z nich také připravuje gel, který je bez chuti, a tak nenaruší dojem z pokrmu. Přitom si ale zachovávají svoje skvělé vlastnosti. Gel připravíte velmi jednoduše – 1 díl chia semínek zalijte 10 díly vody, zamíchejte a nechte odstát.

Malá, ale šikovná chia semínkaZe semínek si připravíte také výborný energetický nápoj, který je vhodné pít například před cvičením nebo jinou fyzickou zátěží. 2 lžičky chia semínek smíchejte se sklenicí vody, zakápněte citronem a oslaďte medem nebo třtinovým cukrem. Zhruba za 15 minut semínka ve vodě nabobtnají a vznikne gel, který můžete pít rovnou či ho uchovat v lednici.

Věděli jste, že lisováním Chia semínek se získává velmi chutný olej s oříškovým nádechem? V jedné jediné kávové lžičce se ukrývá jedinečný zdroj aminokyselin, vitamínů a minerálů. Využijete ho také ke kosmetickým účelům – pečuje o popraskanou pokožku, hodí se při masážích nebo zábalech na vlasy.

Chia semínkům určitě přijdete na chuť, vyzkoušejte je. Pokud se stanou součástí vašeho jídelníčku, předejdete tak celé řadě onemocnění, snadněji zhubnete přebytečná kila a hlavně se budete cítit v pohodě!

Navštivte související produktové kategorie
Potraviny a hubnutí Diety a hubnutí Léky na trávení

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.