Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Snadné hubnutí s Chia semínky

Snadné hubnutí s Chia semínky
Sdílet

Znáte Chia semínka? A už jste je někdy ochutnali? Pokud ne, tak to musíte rychle napravit, protože nejen že jsou chia semínka výborné na chuť, ale také velmi prospívají našemu zdraví. A dokonce se díky nim daleko lépe hubne!

Než vám prozradíme zázračné účinky Chia semínek, pojďme se s nimi nejdříve seznámit. Jedná se o semínka byliny Salvia Hispanica (šalvěj hispánská). Společně s kukuřicí a fazolemi patřila Chia semínka mezi nejdůležitější potraviny Aztéků. Aztéci věřili, že díky nim mají až nadlidskou sílu. Semínka pro ně měla tak vysokou cenu, že dokonce sloužila jako platidla. Používali je i k náboženským obřadům.

My dnes Chia semínka řadíme mezi superpotraviny – mají v sobě velké množství živin, vitamínů a minerálů. Chia semínka jsou pro nás především zásobárnou energie. Lze je jíst na mnoho způsobů – samotné, jako kaši s dalšími obilninami, v nápojích nebo rozemleté na prášek.

Proč jsou pro nás chia semínka tak prospěšná:

  • Obsahují vysoké množství proteinů, sacharidů, tuků a vlákniny.
  • Jsou zásobárnou omega-3 mastných kyselin a antioxidantů.
  • Mají skvělé hydrofilní vlastnosti – vážou na sebe vodu a hydratují tělo zevnitř.
  • Představují přirozený zdroj draslíku, fosforu a zinku.
  • Obsahují 5× více vápníku než mléko, 3× více železa než špenát a 15× více hořčíku než brokolice.

Chia semínka vám můžou pomoci zbavit se přebytečných kilogramůChia semínka snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, zmírňují psychické potíže a vyrovnávají hladinu pH v těle. Jsou velmi oblíbené mezi sportovci, protože představují přirozenou zásobárnu energie a zvyšují fyzickou vytrvalost.

Chia semínka a hubnutí

Jak jsme už naznačili, Chia semínka se také podílí na hubnutí. Nejčastější chybou při snaze shodit nějaké to kilo, bývá nedostatečný příjem bílkovin. Tělo pak čerpá energii ze svalů, nikoliv z tuků. Chia semínka obsahují kromě vysokého podílu vlákniny, která významně pomáhá trávení, také hodně proteinů a tím přispívají právě k budování svalové hmoty.

Chia semínka díky svým hydrofilním vlastnostem zvětší objem až 12× a v těle vytváří lehce stravitelný gel. V žaludku pak zpomalují přeměnu sacharidů na jednoduché cukry a výkyv hladiny cukru v krvi není tak razantní. Vy pak nemáte chuť na sladké, jak to často bývá u držení nejrůznějších diet či změně stravovacích návyků. Tím, jak Chia semínka zvětšují svůj objem, jídlo díky nim nabyde, bude sytější a vám bude stačit menší porce.

Jak využít zázračná chia semínka v kuchyni

Chia semínka můžete zařadit do svého jídelníčku v nejrůznějších podobách. Ráno jsou velmi oblíbené k snídani jako kaše. Přidávají se do nejrůznějších jídel i do nápojů. Často se z nich také připravuje gel, který je bez chuti, a tak nenaruší dojem z pokrmu. Přitom si ale zachovávají svoje skvělé vlastnosti. Gel připravíte velmi jednoduše – 1 díl chia semínek zalijte 10 díly vody, zamíchejte a nechte odstát.

Malá, ale šikovná chia semínkaZe semínek si připravíte také výborný energetický nápoj, který je vhodné pít například před cvičením nebo jinou fyzickou zátěží. 2 lžičky chia semínek smíchejte se sklenicí vody, zakápněte citronem a oslaďte medem nebo třtinovým cukrem. Zhruba za 15 minut semínka ve vodě nabobtnají a vznikne gel, který můžete pít rovnou či ho uchovat v lednici.

Věděli jste, že lisováním Chia semínek se získává velmi chutný olej s oříškovým nádechem? V jedné jediné kávové lžičce se ukrývá jedinečný zdroj aminokyselin, vitamínů a minerálů. Využijete ho také ke kosmetickým účelům – pečuje o popraskanou pokožku, hodí se při masážích nebo zábalech na vlasy.

Chia semínkům určitě přijdete na chuť, vyzkoušejte je. Pokud se stanou součástí vašeho jídelníčku, předejdete tak celé řadě onemocnění, snadněji zhubnete přebytečná kila a hlavně se budete cítit v pohodě!

23. březen 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více