Jak rybí olej působí v organismu
Podstatnou složkou rybího oleje je kyselina dokosahexaenovová (DHA). Jejím vhodným zdrojem je rybí olej, olej z tresčích jater nebo i ryby. V době kojení pokryje obvykle potřebu DHA u dítěte dostatečně mateřské mléko.
DHA řadíme do skupiny látek odborně nazývaných omega-3 mastné kyseliny, která je podskupinou tzv. esenciálních nenasycených mastných kyselin. Esenciální znamená, že jsou pro lidské tělo nezbytné; přitom si je však nedokáže vytvořit a jediným zdrojem je potrava. Tato skupina látek se nazývá také polynenasycené mastné kyseliny či vitamín F.
DHA je důležitá zejména pro řízení a souhru životních procesů v organismu, správnou funkci mozku, oka a srdce. Hraje významnou roli v procesu zapamatovávání, zejména v dětství je potřebná pro správný mentální vývoj.
Odkud pochází kvalitní rybí olej
Pochází z ryb z chladných moří, jako jsou sledi, makrely, sardinky, lososi a tresky. Obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro tělo důležité - samo si je totiž nevytvoří. Obsahuje také vitamíny (A, D) a řadu dalších látek.
Denní dávka rybího oleje
Při běžných dávkách rybího oleje je pravděpodobnost nežádoucích účinků minimální. Olej je tolerován do 5 g denně. Ve vyšších dávkách však může působit říhání, zápach z úst, pálení žáhy, zvracení, průjem či krvácení z nosu.
Rybí olej a krevní tlak
Mějte na paměti, že rybí olej může způsobit snížení tlaku a snížení krevní srážlivosti, účinky se tedy sčítají. Budete-li mít problémy s krvácením či tlakem, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.