Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak určit první příznaky těhotenství

Jak určit první příznaky těhotenství

Ženy

Může někdo vítat zvracení, únavu nebo závratě? Ano! Všechny tyto zdravotní potíže mohou totiž značit první příznaky těhotenství.

Jak určit první příznaky těhotenství

Jak poznat těhotenství?

Že jsou těhotné, poznají některé ženy až dlouho poté, co se jim nedostaví menstruace. Buď se u nich těhotenské příznaky neobjeví nebo jen mírně a později. Naopak, některé ženy jsou citlivější a už od prvních dní jsou unavené a zralé na nemocenskou.

Zácpa v těhotenství

Zácpa je v těhotenství častým problémem. Její hlavní příčinou je zvýšená hladina hormonu progesteronu, který zpomaluje střevní peristaltiku (pohyb střev). Během těhotenství zvyšte příjem tekutin a vlákniny. Prospět mohou i probiotika, švestková šťáva nebo kompot a zakysané mléčné výrobky. Důležitý je i pravidelný pohyb. V krajním případě (když úprava stravy nepomáhá) můžete využít glycerinové čípky nebo laktulózu. (Mgr. Pavla Horáková)

Příznaky raného těhotenství mohou být

  • Zvracení - nedělá vám dobře vůně linoucí se z kuchyně nebo parfém vaší kolegyně. Dbejte na pitný režim, jezte často malé porce. Ulevit vám může zázvorový čaj nebo sirup či tablety GraviHELP proti těhotenským nevolnostem.

  • Velká únava - ať je ráno nebo večer, cítíte se unavená, jako by na vás snad i něco lezlo. Doplňte vitamíny a dopřejte si odpočinek. Tělo prochází bouřlivými změnami. Po pár týdnech budete mít energie opět o něco víc.

  • Nespavost - i když jste unavená, celé noci koukáte do stropu. I tento neduh časem odezní. Lepší a klidnější spánek můžete podpořit večerní procházkou. Vyzkoušejte doplňky stravy nebo bylinné čaje pro lepší spánek.

  • Pálení žáhy - objevuje se často po jídle. Mějte po ruce žvýkací tablety, které rychle a bezpečně uleví.

  • Bolest v podbřišku a citlivost prsních bradavek - nápadně připomínají problémy objevující se v období menstruace. Dbejte na své pohodlí volnějším a teplým oblečením.

  • Nadměrná tvorba slin a častější močení - mnohem více sliníte a dámskou toaletu navštěvujete každou chvíli.

Bolest hlavy v těhotenství

Může se objevovat zejména v průběhu prvního trimestru. Pro její zmírnění si dopřejte odpočinek vždy, když se cítíte unavená, dostatečně pijte a spěte, vydejte se ven „na čerstvý vzduch“, dopřejte si uvolňující masáž, či si na spánky přiložte studený obklad.

Pokud by režimová opatření nepomáhala, můžete sáhnout i po lécích s obsahem paracetamolu. Při dodržení doporučeného dávkování a užívání co nejkratší možnou dobu, jsou tyto léky bezpečné po celou dobu těhotenství.

Pozor na léky s obsahem nesteroidních protizánětlivých látek (ibuprofen, diklofenak, kyselina acetylsalicylová,..)- ve třetím trimestru se již nesmí užívat. (Mgr. Pavla Horáková)

Otestujte se

Že zmíněné příznaky s těhotenstvím skutečně souvisí poznáte jedině tak, že se otestujete. Těhotenský test určí zda jste těhotná podle hladiny hormonů v moči. Většina testů určuje těhotenství dvěma proužky, které se na testu objeví krátce po ponoření do kalíšku s močí. Pokud se objeví jen jedna, znamená to, že těhotná nejste, nebo byl test proveden příliš brzy po oplodnění. Doporučujeme testovat nejlépe od 15 dne po oplození vajíčka. Pokud se neobjeví proužek žádný, test je pravděpodobně vadný a měla byste si ho udělat znovu.

Kdy k lékaři

K lékaři jděte kolem 6. týdne těhotenství. V tomto období už totiž ultrazvuk ukáže tlukot srdíčka.

Jste těhotná? Je čas doplnit vitamíny! 

Dbejte na pestrou a kvalitní stravu, dostatek pohybu, ale i odpočinku. Doplňte vitamíny a minerály! Jsou potřebné ke správnému vývoji plodu.

Doporučené vitamíny

"Doporučuji doplnit kyselinu listovou a další vitamíny ze skupiny B, jód nebo hořčík. Nejvhodnější je využít doplňků stravy určených pro těhotné a kojící maminky" (Mgr. Pavla Horáková)

Výhoda žen, které znají své tělo

Možná tušíte, kdy asi dorazí menstruace podle příznaků PMS (premenstruačního syndromu). Proč se ale cítíte někdy lehce a žensky a jindy příšerně, proč máte někdy chuť na sex a v jiné dny vůbec a jak vše souvisí s cyklem a ovulací, to ví už jen málo žen. A jen málo jich ví, kdy je největší šance otěhotnět.

Výhodu pak mají ty ženy, které praktikují symptotermální metodu. Pomocí teploty a stavu hlenu mohou s docela velkou přesností určit den ovulace i případný začátek těhotenství. Stačí speciální tabulka k zapisování (případně mobilní aplikace) a teploměr! Tak snadné to je.

Náš tip

K přesnému měření teploty použijte bazální teploměr, který měří s přesností na dvě desetinná čísla.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka