Lékárna.cz
Hledat

Jaké jsou první příznaky těhotenství

Jaké jsou první příznaky těhotenství
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

První příznaky těhotenství mohou být různé, od zvracení, únavy až po závratě. V našem článku si povíme, jak těhotenství poznat, jak ho potvrdit a kdy zajít ke gynekologovi.

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Jak poznat těhotenství?

Že jsou těhotné, poznají některé ženy až dlouho poté, co se jim nedostaví menstruace. Buď se u nich těhotenské příznaky neobjeví nebo jen mírně a později. Naopak, některé ženy jsou citlivější a už od prvních dní jsou unavené a zralé na nemocenskou.

Zácpa v těhotenství

Zácpa je v těhotenství častým problémem. Její hlavní příčinou je zvýšená hladina hormonu progesteronu, který zpomaluje střevní peristaltiku (pohyb střev). Během těhotenství zvyšte příjem tekutin a vlákniny. Prospět mohou i probiotika, švestková šťáva nebo kompot a zakysané mléčné výrobky. Důležitý je i pravidelný pohyb. V krajním případě (když úprava stravy nepomáhá) můžete využít glycerinové čípky nebo laktulózu. 

Příznaky raného těhotenství mohou být

  • Zvracení - nedělá vám dobře vůně linoucí se z kuchyně nebo parfém vaší kolegyně a sníst celou porci jídla je velký problém. Dbejte na pitný režim, jezte často malé porce. Ulevit vám může zázvorový čaj, sirupy, lízátka, tablety či jiné prostředky proti těhotenským nevolnostem.
  • Velká únava - ať je ráno nebo večer, cítíte se unavená, jako by na vás snad i něco lezlo. Doplňte vitamíny a dopřejte si odpočinek. Tělo prochází bouřlivými změnami. Po pár týdnech budete mít energie opět o něco víc.
  • Nespavost - i když jste unavená, celé noci koukáte do stropu. I tento neduh časem odezní. Lepší a klidnější spánek můžete podpořit večerní procházkou. Vyzkoušejte doplňky stravy nebo bylinné čaje pro lepší spánek.
  • Pálení žáhy - objevuje se často po jídle. Mějte po ruce žvýkací tablety nebo jiné přípravky, které rychle a bezpečně uleví.
  • Bolest v podbřišku a citlivost prsních bradavek - nápadně připomínají problémy objevující se v období menstruace. Dbejte na své pohodlí volnějším a příjemným oblečením.
  • Nadměrná tvorba slin a častější močení - mnohem více sliníte a dámskou toaletu navštěvujete každou chvíli. Nesnažte se omezovat pitný režim, ten s tím nemá nic společného.

Bolest hlavy v těhotenství

Může se objevovat zejména v průběhu prvního trimestru. Pro její zmírnění si dopřejte odpočinek vždy, když se cítíte unavená, dostatečně pijte a spěte, vydejte se ven „na čerstvý vzduch“, dopřejte si uvolňující masáž, či si na spánky přiložte studený obklad.

Pokud by režimová opatření nepomáhala, můžete sáhnout i po lécích s obsahem paracetamolu. Při dodržení doporučeného dávkování a užívání co nejkratší možnou dobu, jsou tyto léky bezpečné po celou dobu těhotenství.

Pozor na léky s obsahem nesteroidních protizánětlivých látek - ve třetím trimestru se již nesmí užívat. 

Otestujte se

Že zmíněné příznaky s těhotenstvím skutečně souvisí, poznáte jedině tak, že se otestujete. Těhotenský test určí zda jste těhotná podle hladiny hormonů v moči. Většina testů určuje těhotenství dvěma proužky, které se na testu objeví krátce po ponoření do kalíšku s močí. Pokud se objeví jen jedna, znamená to, že těhotná nejste, nebo byl test proveden příliš brzy po oplodnění. Doporučujeme testovat nejlépe od 15 dne po oplození vajíčka. Pokud se neobjeví proužek žádný, test je pravděpodobně vadný a měla byste si ho udělat znovu.

Kdy k lékaři

K lékaři jděte kolem 6. týdne těhotenství. V tomto období už totiž ultrazvuk ukáže plod a tlukot jeho srdíčka.

Jste těhotná? Je čas doplnit vitamíny! 

Rostoucí miminko, příprava na porod a následné kojení s sebou přináší velkou zátěž pro ženský organismus. Dbejte proto na pestrou a kvalitní stravu, dostatek pohybu i odpočinku. Doplňte vitamíny a minerály!

Doporučené vitamíny pro těhotné

Doporučujeme doplnit kyselinu listovou a další vitamíny ze skupiny B, jód nebo hořčík. Nejvhodnější je využít doplňků stravy určených přímo pro těhotné a kojící maminky.

Výhoda žen, které znají své tělo

Možná tušíte, kdy asi dorazí menstruace podle příznaků PMS (premenstruačního syndromu). Proč se ale cítíte někdy lehce a žensky a jindy příšerně, proč máte někdy chuť na sex a v jiné dny vůbec a jak vše souvisí s cyklem a ovulací, to ví už jen málo žen. A jen málo jich ví, kdy je největší šance otěhotnět.

Výhodu pak mají ty ženy, které praktikují symptotermální metodu. Pomocí teploty a stavu hlenu mohou s docela velkou přesností určit den ovulace i případný začátek těhotenství. Stačí speciální tabulka k zapisování (případně mobilní aplikace) a teploměr! Tak snadné to je.

Jak určit ovulaci

K přesnému měření teploty použijte bazální teploměr, který měří s přesností na dvě desetinná čísla.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Ženy
Navštivte související produktové kategorie
Těhotenské testy Těhotensví Těhotenské potíže a kojení
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.