Lékárna.cz

Poruchy pozornosti

Bývá vaše dítě často nesoustředěné a zasněné a neslyší díky tomu, co mu říkáte? Zapomíná a ztrácí své věci? Je divoké, neposlušné, u ničeho dlouho neposedí? Ze školy nosí jednu poznámku za druhou? Pere se, odmlouvá, předbíhá, neustále vám skáče do řeči? Potom je možné, že má poruchu pozornosti.

Poruchy pozornosti
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Porucha pozornosti

Pravděpodobnost výskytu poruchy pozornosti u dětí školního věku se pohybuje v rozmezí 3 až 10 % a vyskytuje se častěji u chlapců. Rozlišujeme dva druhy poruch pozornosti. Někdy se mohou poruchy pozornosti objevit i u dospělých.

ADD porucha pozornosti

ADD (Attention Deficit Disorder) je běžná porucha pozornosti bez hyperaktivity. Děti s touto poruchou bývají více zasněné, nepřítomné, pomalé a uzavřené ve svých fantazijních světech. Pokud je něco baví, dokáží se do toho ponořit. Tyto děti mají většinou problém s nižším výkonem ve škole, ale nemívají výraznější problémy s chováním. Jedná se zde o utlumení především funkcí levé hemisféry, která je odpovědná za dostatečnou aktivitu a soustředění.

ADHD porucha pozornosti

Druhou výraznější poruchou pozornosti s hyperaktivitou je ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Děti s touto poruchou bývají nepozorné, ale zároveň živé a dynamické. Nevydrží chvíli v klidu, jsou impulsivní ve svém chování, občas vyloženě neposlušné, jejich pozornost je velice rychle čímkoliv odvedena.

Příznaky ADD a ADHD

Děti s poruchou pozornosti mají problémy s nasloucháním a plněním pokynů. Dítě není schopno udržet pozornost ani po dobu, než mu vysvětlíte, co po něm chcete. Velmi snadno se nechá rozptýlit, sleduje "kde co lítá". Má potíže se zaměřením a udržením pozornosti. Častý je nevyrovnaný výkon ve škole a potíže se samostatnou prací. Zasněnost – tj. vypínání pozornosti je na denním pořádku. Dítě zapomíná a ztrácí věci nebo si nezapisuje úkoly.

U ADHD se ještě přidává neustálá aktivita, kdy dítě chvilku neposedí, je stále v pohybu, i když je unavené. Dítě je impulzivní, s malou trpělivostí, neustále skáče lidem do řeči, nemůže se dočkat až na něj přijde řada, předbíhá.

Má potíže s přechodem k jiné činnosti. Nechá se snadno vyprovokovat a často také provokuje ostatní. Někdy reaguje agresivně a tím se dostává do konfliktů. Často bývá ve třídě neoblíbené, bez kamarádů nebo si najde kamarády s podobnými problémy. Dítě se snadno pro něco nadchne, ale nebývá vytrvalé  ani důsledné.

U dětí s ADHD je běžné, že se u nich s poruchou pozornosti vyskytují i další poruchy – dysgrafie, dyslexie, dyskalkulie, dysfázie, koktavost, úzkost, poruchy nálady, atd.

Příčiny vzniku poruch pozornosti

Přesné příčiny poruch pozornosti nejsou zcela známy. Mnohdy jde o kombinaci mnoha příčin.

Některými z nich mohou být např.

  • dědičné predispozice,
  • porodní komplikace,
  • nedostatečný příjem jódu v prenatálním období,
  • rodinné prostředí a výchova.

Je velmi důležité, aby rodiče byli dobrým vzorem pro svoje děti. Neměli by jim zakazovat věci, které sami dělají, protože dítě je zpočátku napodobuje a zrcadlí jejich nedostatky a zlozvyky, ale i přednosti.

Kdo určí, zda se jedná o poruchu soustředění

Přestože existují testy, pomocí nichž je možné předběžně zjistit, zda dítě ADHD trpí, pro přesnou diagnózu je nezbytné vyšetření dětského nebo dorostového psychiatra. Ten stanoví předběžnou diagnózu zhodnocením chování dítěte v kombinaci s důkladným fyzickým vyšetřením a posouzením informací získaných od rodičů a učitelů. Poté se zvolí odpovídající léčba poruchy pozornosti.

Jak pomoci dítěti s poruchou pozornosti

Při poruchách pozornosti lze dítěti pomoci jak uspořádáním místa k odpočinku a učení, tréninkem pozornosti, tak i stravou nebo aromaterapií.

Klidné místo k učení i odpočinku

Místo, kde se dítě učí, hraje si či odpočívá, by mělo být přehledně uspořádané, bez rušících faktorů (rádio, televize, mobilní telefony).

Denní režim a časový rozvrh

Důležité je dodržovat denní režim a časový rozvrh. Zadané úkoly je lepší rozložit na menší kroky a po každém kroku dítěti poskytnout zpětnou informaci o výsledku. Naučit dítě pracovat v kratších časových úsecích s přestávkami na odpočinek.

Pochvala je důležitá

Je potřeba dítě obejmout, pochválit, vyjádřit mu svoji podporu, aby vědělo, že ho máte rádi, jste tu pro něj a může za vámi kdykoliv přijít se svěřit, poradit nebo jen pomazlit.

Aromaterapie

Pomocí vůní můžeme dítě zklidnit, podpořit jeho koncentraci a paměť. Vhodné jsou meduňka, heřmánek a levandule, které pomohou zklidnit přemíru myšlenek. Navozují pohodovou atmosféru plnou klidu a důvěry. Pomáhají i při problémech s usínáním. Šalvěj, jasmín či růže dodávají odvahu a ztracené sebevědomí. Eukalyptus, citrusy a rozmarýn pomáhají udržet pozornost, podporují zapamatování a dodávají energii do dalších úkolů a práce.

Poruchy pozornosti a vhodná strava

Veškeré pochody v těle a tedy i pozornost do značné míry ovlivňuje i to, co jíme. Do stravy bychom měli dětem zařadit nenasycené mastné kyseliny. Jejich bohatým zdrojem jsou rybí olej, konopná a lněná semínka, některé doplňky stravy. Ginkgo biloba podporuje duševní rovnováhu, kognitivní funkce a mikrocirkulaci krevního systému.

Doplňte vitamíny a minerály

Nedostatek jódu může vést, kromě problémů se štítnou žlázou, i ke vzniku psychických poruch. Nedostatek hořčíku se může projevit bolestmi hlavy, zvýšenou únavou a špatnou pamětí.

Doplnění vitamínů a minerálů můžeme především pestrou stravou. Pokud by byla nedostačující je možné případně sáhnout po některém z doplňků stravy.

Vyzkoušejte eliminační dietu

Některé potraviny mohou projevy ADHD zhoršovat. Abyste přišli na to, které to jsou, vyzkoušejte eliminační dietu:

  1. Během několika týdnů vyřaďte dítěti ze stavy potraviny, o kterých si myslíte, že projevy zhoršují (často to bývají sladkosti, potraviny s lepkem, mléko, citrusy, čokoláda, umělá barviva, konzervanty, umělé příchutě,..)
  2. Po několika týdnech je postupně zkuste zase nasadit. Pokud se příznaky opět zhorší, budete vědět, že tato potravina opravdu projevy ovlivňuje
  3. Jídelníček poté dítěti sestavujte tak, aby se s danou potravinou setkávalo co nejméně. 

(Mgr. Pavla Horáková)

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.