Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Poruchy pozornosti

Poruchy pozornosti

Děti Psychika

Bývá vaše dítě často nesoustředěné a zasněné? Neslyší díky tomu, co mu říkáte? Zapomíná a ztrácí své věci? Je divoké, neposlušné, u ničeho dlouho neposedí? Ze školy nosí jednu poznámku za druhou? Pere se, odmlouvá, předbíhá, neustále vám skáče do řeči? Potom je možné, že má poruchu pozornosti.

Poruchy pozornosti

Pravděpodobnost výskytu poruch pozornosti se u dětí školního věku pohybuje v rozmezí 3 až 10 % a vyskytuje se častěji u chlapců. Rozlišujeme dva druhy poruch pozornosti.

ADD (Attention Deficit Disorder) je běžná porucha pozornosti bez hyperaktivity. Děti s touto poruchou bývají více zasněné, nepřítomné, pomalé a uzavřené ve svých fantazijních světech. Pokud je něco baví, dokáží se do toho ponořit. Tyto děti mají většinou problém s nižším výkonem ve škole, ale nemívají výraznější problémy s chováním. Jedná se zde o utlumení především funkcí levé hemisféry, která je odpovědná za dostatečnou aktivitu a soustředění.

Druhou výraznější poruchou pozornosti s hyperaktivitou je ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Děti s touto poruchou bývají nepozorné, ale zároveň živé a dynamické. Nevydrží chvíli v klidu,  jsou impulsivní ve svém chování, občas vyloženě neposlušné, jejich pozornost je velice rychle čímkoliv odvedena.

Jak je poznáme?

Děti s poruchou pozornosti mají problémy s nasloucháním a plněním pokynů. Dítě není schopno udržet pozornost ani po dobu, než mu vysvětlíte, co po něm chcete. Velmi snadno se nechá rozptýlit, sleduje, kde co lítá. Má potíže se zaměřením a udržením pozornosti. Častý je nevyrovnaný výkon ve škole a potíže se samostatnou prací. Zasněnost – tj. vypínání pozornosti je na denním pořádku. Dítě zapomíná a ztrácí věci nebo si nezapisuje si úkoly.

U ADHD se ještě přidává neustálá aktivita, kdy dítě chvilku neposedí, je stále v pohybu, i když je unavené. Dítě je impulzivní, s malou trpělivostí, neustále skáče lidem do řeči, nemůže se dočkat až na něj přijde řada, předbíhá.

Má potíže s přechodem k jiné činnosti. Nechá se snadno vyprovokovat a často také provokuje ostatní. Někdy reaguje agresivně a tím se dostává do konfliktů. Často bývá ve třídě neoblíbené, bez kamarádů nebo si naopak najde kamarády s podobnými problémy. Dítě se snadno pro něco nadchne, ale nebývá vytrvalé  ani důsledné.

U dětí s ADHD je běžné, že se u nich s poruchou pozornosti vyskytují i další poruchy – dysgrafie, dyslexie, dyskalkulie, dysfázie, koktavost, úzkost, poruchy nálady, atd.

Příčiny vzniku poruch pozornosti

Přesné příčiny poruch pozornosti nejsou zcela známy. Mnohdy jde o kombinaci mnoha příčin. Některými z nich mohou být např. dědičné predispozice, porodní komplikace, nedostatečný příjem jodu v prenatálním období, rodinné prostředí a výchova. Je velmi důležité, aby rodiče byli dobrým vzorem pro svoje děti. Neměli by jim zakazovat věci, které sami dělají, protože dítě je zpočátku napodobuje a zrcadlí jejich nedostatky a zlozvyky, ale i přednosti.

Přestože existují testy, pomocí nichž je možné předběžně zjistit, zda dítě ADHD trpí, pro přesnou diagnózu je nezbytné vyšetření dětského nebo dorostového psychiatra. Ten stanoví předběžnou diagnózu zhodnocením chování dítěte v kombinaci s důkladným fyzickým vyšetřením a posouzením informací získaných od rodičů a učitelů. Poté zvolí odpovídající léčbu.

Jak dítěti pomoci

Při poruchách pozornosti lze dítěti pomoci jak uspořádáním místa k odpočinku a učení, tréninkem pozornosti, tak i stravou nebo aromaterapií.

Místo, kde se dítě učí, hraje si či odpočívá, by mělo být přehledně uspořádané, bez rušících faktorů (rádio, televize, mobilní telefony).

Důležité je dodržovat denní režim a časový rozvrh. Zadané úkoly je lepší rozložit na menší kroky a po každém kroku dítěti poskytnout zpětnou informaci o výsledku. Naučit dítě pracovat v kratších časových úsecích s přestávkami na odpočinek.

Je potřeba dítě obejmout, pochválit, vyjádřit mu svoji podporu, aby vědělo, že ho máte rádi, jste tu pro něj a může za vámi kdykoliv přijít se svěřit, poradit nebo jen pomazlit.

Pomocí vůní můžeme dítě zklidnit, podpořit jeho koncentraci a paměť. Vhodné jsou meduňka, heřmánek a levandule, které pomohou zklidnit přemíru myšlenek. Navozují pohodovou atmosféru plnou klidu a důvěry. Pomáhají i při problémech s usínáním. Šalvěj, jasmín či růže dodávají odvahu a ztracené sebevědomí. Eukalyptus, citrusy a rozmarýn pomáhají udržet pozornost, podporují zapamatování a dodávají energii do dalších úkolů a práce.

Vliv stravy

Veškeré pochody v těle a tedy i pozornost do značné míry ovlivňuje i to, co jíme. Do stravy bychom měli dětem zařadit nenasycené mastné kyseliny. Jejich bohatým zdrojem jsou rybí olej, konopná a lněná semínka, některé doplňky stravy.

Ginkgo biloba prokrvuje mozek a zlepšuje jeho činnost. Nedostatek jódu může vést, kromě problémů se štítnou žlázou, i ke vzniku psychických poruch. Nedostatek hořčíku se může projevit bolestmi hlavy, zvýšenou únavou a špatnou pamětí.

Doplnění vitamínů a minerálů můžeme především pestrou stravou. Pokud by byla nedostačující je možné případně sáhnout po některém z doplňků stravy. Naopak potravinám s obsahem lepku a cukru bychom se měli raději vyhnout.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám