Lékárna.cz
Hledat

Léčba RS virů - tradiční i alternativní

Prozradíme vám, jak léčit RS virus a také poradíme, kdy už je lepší zajít k lékaři.
 

Léčba RS virů - tradiční i alternativní
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co se hodí při léčbě infekce způsobené RS virem: 

 • Pro snížení horečky a tlumení bolestí podávejte volně prodejné tišící léky. Hodí se ty na bázi ibalginu, paracetamolu nebo kyseliny acetylsalicylové (pouze pro dospělé).  Zároveň je dobré pamatovat na to, že za zvýšením tělesné teploty stojí aktivace imunitního systému. Pokud je tedy teplota nižší než 38 °C, je mnohem účinnější dbát na zvýšený pitný režim a zlehka navýšit i kalorický příjem, než nutně podávat léky. Při takovém postupu je vždy nutné pravidelně kontrolovat teplotu.
 • Na kašel můžete použít antitusika (na suchý kašel) nebo expektorancia (na vlhký kašel) s tím, že tyto léky by se mezi sebou neměly kombinovat. Vedle toho se také osvědčují břečťanové či jitrocelové čaje a sirupy i speciálně namíchané bylinné směsi.
 • Od rýmy a ucpaného nosu uleví nosní spreje a kapky, ať už na bázi xylometazolinu, oxymetazolinu nebo třeba tramazolinu. Vhodné jsou také spreje s mořskou vodou, výplachové rhino konvičky nebo inhalace slané vody či éterických olejů, a to zejména těch eukalyptových. Ty se hodí po dobu nemoci přidávat i do domácích zvlhčovačů vzduchu.
 • Absolutním základem léčby nejen respiračních onemocnění je klid. Dokáže totiž průběh nemoci výrazně zkrátit. Dopřejte si tedy vydatný odpočinek alespoň první dva dny nemoci.

Náš tip - Jak srazit horečku

Pokud se vám nedaří srazit horečku, po 3-4 hodinách od aplikace jednoho léku  s účinnou látkou paracetamolu podejte druhý lék s jinou účinnou látkou - ibuprofenem.

Kdy jít k lékaři

Ve většině případů lze infekce dýchacího traktu zvládnout v domácích podmínkách. Pokud vás ale trápí některý z těchto symptomů, obraťte se na lékaře:
 • horečka přetrvává déle než dva dny a celkový stav se nelepší nebo se dokonce horší,
 • nemůžete téměř polykat nebo při polykání cítíte silnou bolest, 
 • máte stále neprůchozí dutiny, ačkoli další příznaky již odezněly,
 • při kašlání vás silně bolí na hrudi,
 • infekci provází vyrážka,
 • nemocný je v kojeneckém věku.

Alternativní přírodní řešení jako podpora při léčbě infekčního onemocnění

Při jakémkoli infekčním onemocnění je dobré podpořit správnou funkci imunitního systému a zdraví dýchacích cest.

Základem je:
 • kvalitní lehká strava s dostatkem vitamínů, minerálů a kvalitních bílkovin (vejce, maso, ořechy nebo ořechová másla, semínka, případně protein)
 • dostatečná hydratace a spánek,
 • dostatek vitamínu C a D,
 • bylinné čaje s heřmánkem, bezem, šípkem nebo lípou - vyzkoušet můžete i čaje z řady Lékárníkův čaj.
Vyzkoušet můžete také inhalační přístroje, které generují páru z roztoku (Vincentky, mořské vody, vody s esenciálními oleji či vložených léčiv) a usnadňující prostup páry hlouběji do dýchacích cest. Většinou v balení najdete dýchací masku pro děti, dospělé nebo nástavec pro inhalaci pouze nosem.

  

Obraťte se naše lékárníky

Pokud si nevíte rady a potřebujete odbornou pomoc lékárníků, kontaktujte je v naší online Odborné poradně.

Témata článku
Děti Imunita
Navštivte související produktové kategorie
Rýma Kašel Teplota u dětí

Přečtěte si také

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Kurkumu znáte nejspíš z kuchyně, ale my pro vás máme tipy, jak ji využít tak, aby prospívala vašemu zdraví - působí totiž příznivě na  normální funkci pokožky, zdravé trávení či normální stav kloubů…

více

Nasycenost krve kyslíkem se nazývá také saturace kyslíkem a označuje se jako SpO2. Její hodnota se udává v procentech. U zdravého člověka činí 95-99 % (u seniorů je za normální hladinu považováno 93 …

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je vlastně přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy…

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.