Lékárna.cz

Kdy použít roušku a kdy respirátor

Ochrana horních cest dýchacích se stala neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života, a proto jsme pro vás připravili přehled toho, kdy je vhodné použít roušku či respirátor a jaké má jejich nošení výhody a nevýhody.

Kdy použít roušku a kdy respirátor
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Roušky a respirátory

Roušek i respirátorů je mnoho druhů, proto bychom vám rádi řekli, jaké jsou mezi nimi rozdíly a kdy je nosti, aby nás co nejlépe ochránily.

Jednorázové roušky (chirurgické, "papírové")

Chirurgická rouška (neboli ústenka) se skládá standardně ze 3 vrstev. Je nařasená, aby se lépe přizpůsobila obličeji a zachytila nečistoty. Tato rouška bývala typická především u zdravotníků na operačních sálech a všude tam, kde bylo potřeba udržet prostředí bez mikrobů, které se nachází v kapénkách úst a nosu každého z nás. Brání a chrání ostatní osoby, proti přenosu mikrobů "zevnitř ven". Je jednorázová a po několikahodinovém nošení je nutné ji vyměnit za novou. Doba nošení je výrazně ovlivněna dalšími faktory, jako je zvlhnutí dechem, slinami či potem. 

Roušky látkové

Bavlněná rouška, může být jedno, dvou i třívrstvá, případně je z vnitřní strany opatřena "kapsičkou", do které si můžete vložit filtr. Tyto roušky mají výhodu, že je lze opakovaně prát, sterilizovat a při troše zručnosti si ji můžete velice snadno ušít doma.

Jak prát bavlněnou roušku

"Určitě doporučuji prát bavlněné roušky v pračce při teplotách vyšších než 60 °C. Pokud nechcete čekat, než nastřádáte větší množství roušek, můžete roušky vyvařit ve vroucí vodě po dobu alespoň 5 minut. Poté je nechte pořádně uschnout a pro zlikvidování zbylých patogenů je doporučuji ještě přežehlit napařovací žehličkou." (Mgr. Pavla Horáková)    

Nano rouška

Tato rouška obsahuje tzv. nanovlákno. Jedná se o velmi tenké vlákno, které lze vyrobit z přírodních i syntetických materiálů. Používá se nejen k výrobě roušek a respirátorů, ale i dalších filtrů (například vodních nebo ve vzduchotechnice), lůžkovin pro alergiky a jinde v medicíně. Nanovlákna vytváří jakousi hustou síť, která zadrží i velmi malé částice a díky tomu brání šíření kapének do okolí, ale i jejich vdechnutí. Zároveň se pro svou lehkost v roušce i dobře dýchá. Je tedy vhodná pro alergiky a osoby trpící onemocněním dýchacích cesty. 

Výhody bavlněných a nano roušek

 • Nano roušky mohou mít účinnost záchytu částic až 99 % (záleží na použitém materiálu a technologii zpracování).
 • Můžete je prát a dezinfikovat opakovaně.
 • Jsou určeny k nošení na více použití.
 • Nano roušky se nesmí žehlit.
 • Účinně chrání před smogem, prachem a pylem.

Roušky s obsahem stříbra

Na trhu jsou k dostání i roušky s obsahem stříbra. Roušky s aktivním stříbrem, tzv. koloidním stříbrem, by měly napomáhat k lepším antibakteriálním vlastnostem roušek. 

Nevýhody roušek

 • Netěsní kolem nosu a po stranách, kudy proudí vydechovaný a někdy i vdechovaný vzduch. Těsnost kolem nosu někteří výrobci částečně řeší tvarovacím proužkem na nose.
 • Jednoduché bavlněné a chirurgické roušky chrání pouze před rozptylem kapének do okolí a nejsou schopny zachytit malé částice.
 • Většinou jsou jednorázové.
 • Roušky cca po 4 hodinách zvlhnou (vlivem našeho dechu, potem, slinami) a potom je nutné je vyměnit za nové.
 • Mlží se v nich brýle.
 • Mohou způsobit podráždění citlivé pleti.

Respirátory

Jedná se o respirační polomasky, které zakrývají nos a ústa, doléhají těsně na obličej a při jejich správném nasazení nedochází k vdechování nefiltrovaného vzduchu. Respirátor chrání před průnikem mikroorganismů, jemného prachu, tuhých a kapalných toxických částic - tedy kapének z úst či nosu.

Víte, že .... 

Respirátory jsou převážně ochranné pomůcky horních dýchacích cest určené k jednomu použití. Pokud ale sáhnete po respirátoru s obsahem nanovláken se stříbrem, lze je používat opakovaně. Tuto informaci najdete vždy na obalu produktu.

Jaké rozlišujeme třídy respirátorů

Dle třídy účinnosti respirátory dělíme na:

 • FFP1, je určen k zachytávání prachových částic, ale před mikroorganismy váš neochrání. Proto se spíše hodí ve stavebnictví či potravinářství.
 • FFP2 (mimo EU může mít označení i KN95 nebo N95), chrání před jemnějším prachem, pylem, kouřem, při práci s pesticidy, barvami atd. Účinnost filtrace je 95 %. Spolehlivě zachytí viry a bakterie do velikosti 0,6 mikrometrů. Proto je vhodné nosit ho jako ochranu pro snížení rizika nákazy koronavirem.
 • FFP3 (mimo EU může mít označení i N99 nebo N100), poskytuje nejúčinnější míru ochrany, zachytí více než 99 % částic z vnějšího okolí, řadu virů, bakterií, a to včetně SARS-CoV-2 (COVID-19), azbestová vlákna a toxické látky. 

Výhody respirátorů FFP2 a FFP3

 • Vysoká účinnost záchytu mikroorganismů včetně SARS-CoV2.
 • Dobrá přilnavost k obličeji a jejich těsnost zajistí, že budete vdechovat pouze vzduch, který jde přímo přes filtr.
 • Vysoká míra ochrany nositele.
 • Ochrana okolí (u respirátorů bez výdechového ventilu).
 • Některé lze použít opakovaně. 

Nevýhody nošení respirátorů

 • Dávejte si pozor na respirátory s výdechovým ventilem. Ty chrání pouze nositele, nikoli okolí. Vydechovaný vzduch putuje přes výdechový ventil, který umožňuje lepší dýchání, ale nijak nefiltruje vydechovaný vzduch.
 • Dlouhé nošení respirátorů může způsobit otlaky, a proto je vhodné (pokud je to možné) si ho po několika hodinách sundat a ulevit zatěžovaným partiím obličeje.
 • Těsnost a nepropustnost materiálu může způsobit podráždění citlivější pleti, proto je vhodné pleť každý den ošetřovat vhodně zvolenou dermokosmetikou, a čistícími toniky.
 • Při dlouhém nošení můžete pocítit i pocit zastřeného hlasu nebo tzv. "knedlíku v krku", to je způsobeno neustálým vdechováním stejného vzduchu. Pokud můžete, choďte pravidelně do přírody a dýchejte čerstvý vzduch. Budete tak předcházet onemocnění a infekcím horních dýchacích cest. Rovněž je vhodné zvolit i pravidelnější péči o dutinu ústní - používejte častěji ústní vody, které neutralizují prostředí a ničí bakterie v ústech. A nezapomeňte ani na péči o nos - pravidelně ho proplachujte nosní vodou, abyste předešli krvácení z nosu nebo bolákům. 

Na co si dát pozor při nasazování roušky či respirátoru

 • Při nasazování ochranných pomůcek, mějte vždy čisté ruce.
 • Nosní svorku vytvarujte tak, aby respirátor či rouška přiléhal až ke kůži.
 • Po jejich nasazení se jich již nedotýkejte.
 • Snažte se použité pomůcky dotýkat co nejméně. Ideálně je sundávejte chytem za gumičky.
 • Po použití jednorázové respirátory a roušky vložte do sáčku a vyhoďte do směsného odpadu.
 • Po jakékoli manipulaci s respirátorem a rouškou si umyjte ruce teplou vodou, mýdlem a použijte dezinfekční prostředek.
 • Pokud má respirátor výdechový ventil, překryjte ho rouškou.
 • A malá rada i pro pány: Kvůli lepšímu těsnění doporučujeme oholit vousy :-)

(Mgr. Pavla Horáková)   

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Respirátory, roušky a ústenky Respirátory

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.