Lékárna.cz
Hledat

Jak pomoci krvetvorbě

Jak pomoci krvetvorbě
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Prozradíme vám, co obnáší proces krvetvorby, také vám vysvětlíme, proč je zcela nezbytný pro správné fungování našeho organismu a navíc poradíme, jak jej nastartovat.

Co je krvetvorba

Krvetvorba neboli hematopoéza je produkce krvinek, respektive všech komponent krve a krevní plazmy. Dochází k ní v hematopoetickém systému, tedy v kostní dřeni, zejména v plochých kostech a páteři. Procesem krvetvorby je zajištěna neustálá obnova těchto krvinek a s tím i schopnost regenerace našeho organismu.

Krvinky jsou však zapeklité v tom, že nemají schopnost se dělit. Tudíž se musí stále tvořit nové, aby ty staré mohly zaniknout a organismus fungoval dál. Schopnost krvetvorby se však s přibývajícím věkem zpomaluje. Naštěstí existují možnosti pro podporu krvetvorby.

Krvetvorba v kostce

 • Zjednodušeně řečeno - hematopoéza je proces, kterým naše tělo vyrábí krvinky.
 • Startuje v prvních týdnech vývoje, tedy ve fázi embrya.
 • Veškeré krvinky a plazma se vyvíjejí z kmenových buněk.

V lidské krvi se nachází více než 10 různých druhů buněk, přičemž každý druh plní specifické a nepostradatelné funkce. Jedny z nejdůležitějších buněk jsou:

 • Červené krvinky neboli erytrocyty transportují kyslík a hemoglobin do celého těla.
 • Bílé krvinky neboli leukocyty pracují pro imunitní systém a dělí se na mnoho poddruhů.
 • Krevní destičky neboli trombocyty stojí za srážením krve.

Co je chudokrevnost a jak ji odhalit

Pokud některá složka naší krve zaznamená úbytek, dochází k narušení rovnováhy celého organismu, dojde-li k nedostatku krevního barviva (hemoglobinu), nastává anémie neboli chudokrevnost. Ta se navenek může projevit jako:

 • bledá pleť,
 • únava,
 • slabost,
 • omdlévání,
 • bušení srdce,
 • hučení v uších,
 • bolesti hlavy,
 • závratě,
 • někdy i dušnost.

Při anémii krev obtížně získává dostatek kyslíku a nemůže jej pak distribuovat do svalů, mozku a do dalších orgánů. Strava postavená na konzumaci průmyslově připravených potravin bývá často nevyvážená, ze střeva se pak nevstřebávají potřebné látky pro výstavbu červených krvinek a dochází právě k anémii, která je spojena především s nedostatkem železa, jež je základní složkou hemoglobinu.

Máte-li podezření na anémii, nesnažte se ji řešit sami, ale vždy navštivte svého lékaře. Vedle nedostatku železa totiž existuje řada dalších příčin chudokrevnosti, které mohou být způsobeny vážnějšími poruchami či nemocemi.

Rada odborníka

Únava může mít mnoho příčin: od nedostatku odpočinku, pohybu, přes přemíru stresu, špatné složení stravy a nedostatek slunečního svitu až po tzv. chudokrevnost, tedy nedostatek červeného krevního barviva – hemoglobinu. Důležité je tyto příčiny vždy vyšetřit. Pokud vyšetření neprokáže závažné onemocnění, lze proti únavě bojovat několika způsoby. Nejdůležitější je změna životního stylu, dostatečný spánek a vyvarování se stresu, ideálně v kombinaci s dodržováním zásad zdravé výživy. Pokud tohoto nejsme schopni, můžeme použít i některé kvalitní doplňky stravy. A  jak je poznáme? Především bychom je měli kupovat v lékárně, kde nám lékárník poradí. Jejich složení by mělo být komplexní: tedy vitamíny zejména skupiny B a C, kyselina listová, stopové prvky, železo. A prospět mohou i některé osvědčené přírodní produkty.

MUDr. Cyril Mucha, praktický lékař, Praha

Jak podpořit krvetvorbu

Logické je, že vzniku chudokrevnosti předejdeme pestrou stravou se zastoupením optimálního množství

 • železa,
 • kyseliny listové,
 • vitamínů B12, B2 a B6.

Udržovat krvinky v rovnováze pomáhají také vyšší dávky vitamínu C, který navíc přispívá i ke snížení únavy a je univerzálním prostředkem k posílení odolnosti organismu.

Vedle toho existují také bylinky na krvetvorbu a další přírodní zdroje, které dodávají tělu látky podporující především tvorbu červených krvinek a navíc díky nim lépe využijeme železo a minerály přijímané z potravy. Jde o:

 • Vinnou révu - zdroj vitamínů B a C, minerálů, bílkovin, organických kyselin a aminokyselin.
 • Černý bez - zdroj flavonoidů, vitamínů B a také A, který podporuje metabolismus železa.
 • Ostružiny - zdroj vitamínu C, antioxidantů a také draslíku, hořčíku, železa a kyseliny listové.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Vitamíny a minerály Minerály a stopové prvky Železo
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.