Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak na kocovinu

Jak na kocovinu

Trávení Detoxikace

Bolest hlavy, sucho v ústech, žaludeční nevolnost, celková únava… to jsou nejčastější vedlejší účinky nepřiměřené konzumace alkoholu – lidově řečeno „kocoviny“. A ruku na srdce, kdo může říci, že se ho kocovina nikdy netýkala? Občas zkrátka stačí málo a ráno je pak velmi „bolestivé“.

Jak na kocovinu

Po konzumaci alkoholu dochází především v játrech vlivem enzymu alkoholdehydrogenázy k jeho rozkladu, přičemž vzniká acetaldehyd, který je pak dále metabolizován. Vysoké koncentrace alkoholu v krvi, energeticky náročný metabolický proces a následně i vysoké koncentrace acetaldehydu v těle jsou hlavní příčinou toho, proč je nám několik hodin po pití alkoholu tak zle.

Příznaky kocoviny a první pomoc

 • Ukrutná žízeň – alkohol je diuretikem, to znamená, že zvyšuje vylučování vody a elektrolytů ve formě moči z těla ven. To má však za následek zahuštění krve a automatické spuštění kompenzačních mechanismů, které se projeví pocitem žízně. 
  První pomoc: Pijte, pijte, pijte. Nejlépe čistou neperlivou vodu.
 • Bolest hlavy – alkohol zvyšuje buněčnou osmózu – to znamená nasávání vody do buněk. Se zvyšujícím se množstvím vody se zvětšuje i velikost buněk, a to i těch mozkových. Výsledkem je mnohem větší tlak v dutině lební, který vnímáme jako bolest hlavy. Na druhou stranu, jak bylo již zmíněno výše, je alkohol účinné diuretikum a zvýšené odvodňování a následná dehydratace rovněž k bolestem hlavy přispívá. 
  První pomoc: Opět platí – pijte, pijte, pijte. Je potřeba tělo opět "zavodnit".
 • Únava – tělo na zpracování vypitého alkoholu potřebuje velké množství energie, které pak člověku chybí. Navíc je tělo dehydratované a vyčerpané. 
  První pomoc: Dodejte tělu chybějící energii, vitamíny a minerály. Dobrou službu vám udělají například slazené nápoje obsahující „rychlé cukry“, sladké ovoce – banány, hroznové víno či mango. Obnovit hladinu cukru v krvi pomohou i ovesné vločky, celozrnné cerálie či celozrnný chléb. 
 • Nevolnost – alkohol způsobuje překyselení žaludku, dráždí žaludeční sliznici, což můžeme pociťovat jako žaludeční nevolnost, často doprovázenou zažívacími problémy. 
  ​První pomoc: Dostatek tekutin, které mohou být ve formě teplé polévky. Osvědčený je například silný masový vývar či česnečka. Díky polévce se do těla dostanou kromě tekutin i potřebné vitamíny a minerály. Překyselený žaludek lze neutralizovat studeným mlékem. Pokud do mléka přidáte banán a med, zároveň dodáte tělu potřebnou energii, vitamíny a minerály. Na zažívací problémy dobře funguje Enterosgel®.  Jde o inovativní střevní adsorbent, který pomáhá při průjmech a trávicích potížích. Působí v trávicím traktu, kde na sebe váže škodlivé látky, toxiny a patogeny, které odvádí z těla ven.
 • Poškození jater – játra jsou orgánem, kde dochází mimo jiného k štěpení toxického alkoholu na jednodušší, pro tělo méně toxické látky. Častá a nepřiměřená konzumace alkoholu způsobuje celé spektrum klinických příznaků a patologických změn v játrech, které mohou vést k závažným onemocněním, včetně cirhózy jater a nádorových onemocnění. 
  První pomoc: Nejlepší způsob, jak předejít poškození jater vlivem alkoholu, je nepít ho vůbec. Ale to je pro většinu z nás nereálné. Vždyť co by to bylo za oslavu bez sklenky dobrého vína či dobře vychlazeného piva. Proto zde více než jinde platí: „Pijte s mírou“ a čas od času dopřejte svému tělu očistu. Uvidíte, že pravidelná detoxikace organismu a očista jater (nejen po prohýřené noci) vám prospěje. Budete se cítit mnohem lépe, zlepší se vám nálada a energie a elánu budete mít na rozdávání.

Alkohol provází lidstvo už od nepaměti a pravděpodobně se to jen tak nezmění.  Ale abychom byli spravedliví, existují důkazy, že pravidelné pití alkoholu v malém množství může našemu tělu i prospívat – zejména pak srdci a cévám. Je tedy na každém z nás, jak se o své tělo bude starat.

A pokud by vás zajímalo, jak jsou na tom vaše játra a slinivka v současné chvíli, nechte se otestovat.  Vyšetření funkce jater a slinivky stojí pár korun, můžete si ho pořídit on-line a budete mít jistotu, že jsou vaše játra v pořádku. Prevence se vám opravdu vyplatí.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám