Lékárna.cz
Hledat

Jak na kocovinu

Jak na kocovinu
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Bolest hlavy, sucho v ústech, žaludeční nevolnost, celková únava… Poradíme vám přípravky a postupy, které zaručeně uleví od kocoviny.

Jak se zbavit bolesti hlavy při kocovině

Pokud se ráno vzbudíte s ukrutnou bolestí hlavy a nepomáhá ani pořádné zavodnění, pomůže vám rychle přípravek s obsahem ibuprofenu. Ale pozor - neplatí tu, že čím více, tím lépe! Je to spíš naopak - vyšší dávka by mohla více podráždit už tak neklidný žaludek. (Mgr. Pavla Horáková)

Příznaky a první pomoc při kocovině

 • Ukrutná žízeň – alkohol je diuretikem, to znamená, že odvodňuje organismus. Proto se ráno probudíte s ukrutnou žízní.
  První pomoc: Pijte! Ideální jsou iontové nápoje, které jsou sice původně určené pro sportovce, ale do těla doplní potřebné látky, jež s konzumací alkoholu odešly.

Pomoc z přírody i stará dobrá klasika

Při kocovině trpíme obvykle silnou dehydratací, žaludeční nevolností, případně bolestí hlavy. Na dehydrataci jsou vhodné bylinné čaje, mátový, heřmánkový, řepíkový. Žaludek zklidníte čistým, silným vývarem. Detoxikaci vám pomůže zvládnout vitamín C nebo další minerály včetně hořčíku. (PharmDr. Kamila Horníčková)

 • Bolest hlavy – alkohol zvyšuje buněčnou osmózu, to znamená nasávání vody do buněk. Se zvyšujícím se množstvím vody se zvětšuje i velikost buněk, a to i těch mozkových. Výsledkem je mnohem větší tlak v dutině lebeční, který vnímáme jako bolest hlavy.
  ​První pomoc: Opět pijte a vezměte si některý z přípravků, které jsou určeny pro úlevu od bolesti hlavy.
 • Únava – tělo na zpracování vypitého alkoholu potřebuje velké množství energie, které pak člověku chybí. Navíc je tělo dehydratované a vyčerpané.
  První pomoc: Dodejte tělu chybějící energii. Například slazenými nápoji, které obsahují rychlé cukry, sladkým ovocem, jako jsou banány, hroznové víno či mango. Obnovit hladinu cukru v krvi pomohou i ovesné vločky, celozrnné cereálie či celozrnné pečivo.

Čaj Pu-Erh a bylinná tinktura na kocovinu

Čaj Pu-erh pomáhá vyrovnat se s vypitým alkoholem. Z čínské medicíny můžete vyzkoušet i bylinnou tinkutu Opilý mistr, která řeší následky kocoviny, odvádí vlhkou horkost ze středu těla a tím navrací organismus do normálu. Postačí užít počet kapek podle počtu kilogramů tělesné váhy rozdělené do dvou denních dávek. 

 • Nevolnost – alkohol způsobuje překyselení žaludku, dráždí žaludeční sliznici, což pociťujeme jako žaludeční nevolnost, často doprovázenou zažívacími problémy.
  ​První pomoc: Překyselený žaludek umí vyrovnat teplý vývar, studené mléko s medem, vitamíny a minerály v podobě šumivého nápoje nebo například Enterosgel®, který navíc z těla odvede nežádoucí toxiny.
 • Poškození jater – játra jsou orgánem, kde dochází mimo jiného k štěpení toxického alkoholu na jednodušší, pro tělo méně toxické látky.
  První pomoc: Dopřejte svému tělu čas od času očistu.

Pozor na paracetamol

Pozor si dejte na přípravky s obsahem paracetamolu, který je odbouráván játry. Ta jsou při kocovině ale zaměstnána zbavováním se alkoholu, a proto je lepší je víc nezatěžovat. Nezapomeňte na zvýšený příjem tekutin, který pomůže tělu rychlejší návrat do normálu. (Mgr. Pavla Horáková)

Kontrolu nezanedbávejte

 • Alkohol tester: s řízením po konzumaci alkoholu není radno si zahrávat, následky totiž mohou být fatální. Ve vaší výbavě by tak neměl chybět alkohol tester, který spolehlivě zjistí, kolik alkoholu se ve vašem organismu ještě nachází.
 • Kontrola jater a slinivky: pokud by vás zajímalo, jak jsou na tom vaše játra a slinivka, nechte se otestovat. Vyšetření funkce jater a slinivky stojí pár korun, můžete si ho pořídit on-line a budete mít jistotu, že jsou vaše játra v pořádku. Prevence se vám opravdu vyplatí.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Témata článku
Trávení Detoxikace
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.