Lékárna.cz

Hylak Forte - dostupnost

Hylak Forte je v lékárnách (jak kamenných, tak internetových) nedostupný. Předběžná informace ze SÚKL hovoří o tom, že výroba by měla být obnovena 31. 7. 2024. Jelikož se jedná o registrovaný léčivý přípravek se specifickým složením, adekvátní náhrada za něj bohužel není. Naši lékárníci pro vás ale připravili tipy, jak lze podpořit střevní mikrobiom a proč je pro nás důležitý.
 

Hylak Forte - dostupnost
Sdílet
Navštivte související produktovou kategorii

Proč je zdravý střevní mikrobiom důležitý

Stav našich střev ovlivňuje zdraví celého těla. To je hostitelem obrovského množství mikroorganismů (bakterií, virů, kvasinek, hub atd.). Ve zdravém těle je nastolena rovnováha mezi “hodnými” a “zlými” mikroorganismy. Pokud je tato rovnováha porušena, můžeme onemocnět. Složení střevního mikrobiomu je dáno mnoha faktory, z části je i dědičného charakteru. Jeho složení se ustálí kolem 2. roku života, poté už je udržování správného složení mikroorganismů ve střevech jen na nás.

Jak podpořit zdravý střevní mikrobiom

Důležitými faktory pro správné fungování našich střev jsou:
  • kvalitní strava - pestrá, vyvážená a čerstvá strava s dostatkem zeleniny a ovoce
  • dostatek vlákniny - vláknina podporuje správné trávení. Rozpustná vláknina navíc ve střevech funguje i jako prebiotikum - tj. potrava pro prospěšné střevní mikroorganismy
  • pohyb a dostatečný pitný režim
  • klid na jídlo
  • pravidelné vylučování
  • bylinky podporující trávení - kmín, fenykl, libeček, majoránka, oregáno, pepř, heřmánek, bazalka, meduňka, máta, koriandr, skořice, řepík, bršlice kozí noha, puškvorec, pelyněk,...
  • probiotika - probiotika můžeme přijímat buď ve stravě (kysané produkty - kysané zelí, kysaná zelenina, kimči, kefír, zákys, zakysaná smetana, jogurty,..) nebo jako doplňky stravy

Co narušuje rovnováhu a složení střevní mikroflóry

Největším nepřítelem střevní mikroflóry jsou nezdravý životní styl a některé léky.
  • nezdravá strava - náš střevní mikrobiom mohou narušovat vysoce průmyslově zpracované potraviny, rafinovaný cukr, umělá sladidla, alkohol, bílá mouka, nezdravé tuky, konzervační látky a další přídatné látky v potravinách (éčka, barviva, stabilizátory,..)
  • léky - mezi nejčastější patří antibiotika, analgetika či chemoterapeutika
  • přílišná hygiena - nadměrné používání čistících a dezinfekčních prostředků v domácnostech vede k omezení množství a pestrosti mikrobů, které za běžných podmínek udržují náš imunitní systém aktivní
  • stres
  • nedostatek tekutin, ovoce a zeleniny
  • používání pesticidů a herbicidů v přírodě
Starejme se o svá střeva a naše tělo bude spokojené :)
Témata článku
Trávení
Navštivte související produktovou kategorii
Probiotika a laktobacily

Přečtěte si také

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

Některou z očních vad trpí až 60% všech lidí. Nejčastěji se jedná o krátkozrakost, která postihuje téměř každého třetího člověka. V Evropě je to zhruba 40 % a v ČR kolem 20% lidí, kteří trpí…

více

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.