Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný
Sdílet

Pro náš život a správné fungování většiny tkání je důležité dostatečné prokrvení těla. Zhoršené prokrvení zaznamenáme nejen na našich chladnějších končetinách, ale předně na mozku a jeho funkcích.

Jinan dvoulaločný - Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je vysoký, zdatný a nesmírně dlouhověký strom dožívající se věku až 4 000 let. Jeho typickým znakem jsou listy rozdělené do dvou laloků, podle kterých dostal strom své druhové jméno. Tento strom je někdy nazýván také jako živoucí fosílie, protože roste na Zemi ve své nezměněné podobě již z období druhohor, tedy 150 miliónů let. Ginkgo biloga je velmi odolný strom vůči zevnímu prostředí, virům, mikroorganismům i škodlivým látkám. 

Obliba tohoto vzácného a zajímavého stromu má dlouhou historii. Listy z ginkgo biloba se využívali již před 5 000 lety v čínském lékařství. Pro léčivé účinky se využívá pouze extrakt.

Kde roste Ginkgo biloba

Jinan je strom pocházející z východní Asie, ale dlouhá staletí se mu daří i u nás. Je často vysazován jako okrasný strom v parcích a zahradách, kde zdobí svými typicky dvoulaločnatými listy ve tvaru vějíře. 

Extrakt z listů Ginkgo biloba

Pro své léčivé účinky se z listů ginkgo biloba využívá pouze extrakt. Účinky extraktu jsou prokázány řadou farmakologických studií. Dříve se v čínské medicíně používali i listy s plody, ty ale způsobují velmi u většiny lidí bílé rasy velmi silné alergické reakce.

Pozor na listy a plody z jinanu

Listy a plody z jinanu obsahují silný kontaktní alergen, proto se k domácímu použití nevyužívají!  (PharmDr. Kamila Horníčková)

Co obsahuje extrakt z Ginkgo biloba

Extrakt obsahuje až 40 různých látek mezi které patří flavonoidy, tzv. ginkgo-flavonoidové glykosidy, terpenové látky charakteristické pro Ginkgo bilobu a to ginkgolidy A, B, C a J, bilobalidy, organické kyseliny i další složky. 

Na co je dobrý extrakt z Ginkgo biloba

Extrakt z Ginkgo biloba zlepšuje prokrvení mozku i ostatních tkání našeho těla. Napomáhá nám při zlepšování paměti, schopnosti soustředění a dalších rozumových funkcí. Extrakt z Ginkga má také antioxidační účinky, kdy podporuje vychytávání volných radikálů, které jsou příčinou stárnutí a mnohých nemocí.

Účinek Ginkgo biloba

Působení Ginkgo biloba na mozek podporuje:

 • kognitivní funkce mozku - tedy pamět, koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a také schopnost pochopení informací. 
 • duševní rovnováhu.
 • správné fungování očí a uší - tedy udržení zdravého sluchu a zraku.

Působení na periferní části těla udržuje:

 • správnou mikrocirkulaci drobných cév a kapilár.
 • správnou hladinu cholesterolu v krvi.
 • přiměřenou tělesnou teplotu a prokrvení okrajových částí těla.

Ginkgo biloba jako lék

Ginkgo biloba příznivě působí na prokrvení mozku a ostatních okrajových částí těla (končetin - rukou a nohou). Zvyšuje dodávku krve i do odlehlejších částí našeho těla. Zajišťuje tak tkáním vydatnější přístup živin a možnost odplavení škodlivých látek. Pro tento léčebný účinek najdeme standardizovaný extrakt z Ginkgo biloba EGb 761 ve formě léků na předpis (Tanakan, Tebokan, Gingio tablety a dalších) určených na léčbu stavů při zhoršeném prokrvení mozku a končetin, které často souvisí s vyšším věkem. Užívání standardizovaného extraktu z Ginkgo biloba je bezpečné a výskyt nežádoucích účinků je vzácný.

Léky s obsahem extraktu z Ginkgo biloba se využívají k léčbě:

 • kognitivních poruch u starších osob - paměť, koncentrace
 • jako podpůrná léčba závratí a hučení v uších (tinitus)
 • k léčbě mírné demence (Alzheimerovy, vaskulární a smíšené demence).

K léčebným účelům je tedy třeba využívat registrované léky se standardizovaným extraktem z Gingko biloba, kdy je přesně znám obsah účinné látky v podávané dávce. Tyto léky jsou vždy předepisovány lékařem po důkladném uvážení stavu pacienta i jeho užívaných léků.

Ginkgo biloba jako doplněk stravy

Extrakt z Ginkgo biloba najdeme také ve řadě doplňků stravy ve formě tablet nebo kapek. Doplňky stravy nemají standardizované složení a jejich užívání by mělo být zohledněno s aktuálním zdravotním stavem i užívanými léky. Od doplňků stravy nemůžeme očekávat léčebný účinek, ale s jejich užíváním bychom měli být opatrní.

Jak užívat Ginkgo biloba 

 • Ginkgo biloga je určena pouze pro dospělé nad 18 let.
 • Nástup účinku se projeví teprve za 4 - 6 týdnů. 
 • Pozor na interakce s některými léky.

Kdy neužívat Ginkgo biloba

Ginkgo biloba neužívejte, pokud užíváte:

 • léky na ředění krve (warfarin, heparin).
 • analgetika - nesteroidní protizánětlivé látky (ibuprofen, kyselinu acetylosalicylovou jako je lék Aspirin a další)

Mohlo by dojít k nebezpečnému zvýšení ředění krve.

Extrakt z Ginkgo biloba by se měl vysadit před chirurgickým zákrokem, kdy opět hrozí zvýšené riziko krvácení.

 

Zdroje: 

 1. Lékárnické kapky - Ginkgo biloba - k čemu je možné ho využít
 2. Medicína pro praxi
 3. Praktické lékárenství

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

2. únor 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více