Lékárna.cz

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný

Pro náš život a správné fungování většiny tkání je důležité dostatečné prokrvení těla. Zhoršené prokrvení zaznamenáme nejen na našich chladnějších končetinách, ale předně na mozku a jeho funkcích.

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Jinan dvoulaločný - Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je vysoký, zdatný a nesmírně dlouhověký strom dožívající se věku až 4 000 let. Jeho typickým znakem jsou listy rozdělené do dvou laloků, podle kterých dostal strom své druhové jméno. Tento strom je někdy nazýván také jako živoucí fosílie, protože roste na Zemi ve své nezměněné podobě již z období druhohor, tedy 150 miliónů let. Ginkgo biloga je velmi odolný strom vůči zevnímu prostředí, virům, mikroorganismům i škodlivým látkám. 

Obliba tohoto vzácného a zajímavého stromu má dlouhou historii. Listy z ginkgo biloba se využívali již před 5 000 lety v čínském lékařství. Pro léčivé účinky se využívá pouze extrakt.

Kde roste Ginkgo biloba

Jinan je strom pocházející z východní Asie, ale dlouhá staletí se mu daří i u nás. Je často vysazován jako okrasný strom v parcích a zahradách, kde zdobí svými typicky dvoulaločnatými listy ve tvaru vějíře. 

Extrakt z listů Ginkgo biloba

Pro své léčivé účinky se z listů ginkgo biloba využívá pouze extrakt. Účinky extraktu jsou prokázány řadou farmakologických studií. Dříve se v čínské medicíně používali i listy s plody, ty ale způsobují velmi u většiny lidí bílé rasy velmi silné alergické reakce.

Pozor na listy a plody z jinanu

Listy a plody z jinanu obsahují silný kontaktní alergen, proto se k domácímu použití nevyužívají!  (PharmDr. Kamila Horníčková)

Co obsahuje extrakt z Ginkgo biloba

Extrakt obsahuje až 40 různých látek mezi které patří flavonoidy, tzv. ginkgo-flavonoidové glykosidy, terpenové látky charakteristické pro Ginkgo bilobu a to ginkgolidy A, B, C a J, bilobalidy, organické kyseliny i další složky. 

Na co je dobrý extrakt z Ginkgo biloba

Extrakt z Ginkgo biloba prospívá správnému prokrvení mozku i ostatních tkání našeho těla. Prospívá dobré paměti, schopnosti soustředění a dalších rozumových funkcí. Extrakt z Ginkga má také antioxidační účinky, kdy podporuje vychytávání volných radikálů, které jsou příčinou stárnutí a mnohých nemocí.

Účinek Ginkgo biloba

Působení Ginkgo biloba na mozek:

 • kognitivní funkce mozku - tedy pamět, koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a také schopnost pochopení informací. 
 • duševní rovnováhu
 • správné fungování očí a uší - tedy udržení zdravého sluchu a zraku.

Působení na periferní části těla udržuje:

 • správnou mikrocirkulaci drobných cév a kapilár.
 • správnou hladinu cholesterolu v krvi.
 • přiměřenou tělesnou teplotu a prokrvení okrajových částí těla.

Ginkgo biloba jako lék

Ginkgo biloba příznivě působí na prokrvení mozku a ostatních okrajových částí těla (končetin - rukou a nohou). Zvyšuje dodávku krve i do odlehlejších částí našeho těla. Zajišťuje tak tkáním vydatnější přístup živin a možnost odplavení škodlivých látek. Pro tento léčebný účinek najdeme standardizovaný extrakt z Ginkgo biloba EGb 761 ve formě léků na předpis (Tanakan, Tebokan, Gingio tablety a dalších) určených na léčbu stavů při zhoršeném prokrvení mozku a končetin, které často souvisí s vyšším věkem. Užívání standardizovaného extraktu z Ginkgo biloba je bezpečné a výskyt nežádoucích účinků je vzácný.

Léky s obsahem extraktu z Ginkgo biloba se využívají k léčbě:

 • kognitivních poruch u starších osob - paměť, koncentrace
 • jako podpůrná léčba závratí a hučení v uších (tinitus)
 • k léčbě mírné demence (Alzheimerovy, vaskulární a smíšené demence).

K léčebným účelům je tedy třeba využívat registrované léky se standardizovaným extraktem z Gingko biloba, kdy je přesně znám obsah účinné látky v podávané dávce. Tyto léky jsou vždy předepisovány lékařem po důkladném uvážení stavu pacienta i jeho užívaných léků.

Ginkgo biloba jako doplněk stravy

Extrakt z Ginkgo biloba najdeme také ve řadě doplňků stravy ve formě tablet nebo kapek. Doplňky stravy nemají standardizované složení a jejich užívání by mělo být zohledněno s aktuálním zdravotním stavem i užívanými léky. Od doplňků stravy nemůžeme očekávat léčebný účinek, ale s jejich užíváním bychom měli být přesto opatrní.

Jak užívat Ginkgo biloba 

 • Ginkgo biloga je určena pouze pro dospělé nad 18 let.
 • Nástup účinku se projeví teprve za 4 - 6 týdnů. 
 • Pozor na interakce s některými léky.

Kdy neužívat Ginkgo biloba

Ginkgo biloba neužívejte, pokud užíváte:

 • léky na ředění krve (warfarin, heparin).
 • analgetika - nesteroidní protizánětlivé látky (ibuprofen, kyselinu acetylosalicylovou jako je lék Aspirin a další)

Mohlo by dojít k nebezpečnému zvýšení ředění krve.

Extrakt z Ginkgo biloba by se měl vysadit před chirurgickým zákrokem, kdy opět hrozí zvýšené riziko krvácení.

 

Zdroje: 

 1. Lékárnické kapky - Ginkgo biloba - k čemu je možné ho využít
 2. Medicína pro praxi
 3. Praktické lékárenství

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.