Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » 12 dobrých rad při nachlazení, kašli, rýmě

12 dobrých rad při nachlazení, kašli, rýmě

Péče o tělo Imunita Zdraví z přírody Léčivé přípravky

Chladné a sychravé počasí tradičně přeje nachlazením a chřipkám. Existuje řada různých tipů, které by měly pomoci při léčbě. Možná jste si dosud o některé z těchto rad mysleli, že funguje. Přečtěte si v článku, které opravdu fungují a jakým je lepší se vyhnout.

12 dobrých rad při nachlazení, kašli, rýmě

6 rad, které je dobré si vzít k srdci

Srážení horečky

Zvýšenou teplotu není nutné srážet, ale pokud horečka vystoupí nad 38 stupňů, měly by nastoupit léky, případně i zábaly. Déletrvající horečka může být pro tělo nebezpečná. V případě, že trpíte nachlazením nebo rýmou, dostačují léky s obsahem paracetamolu nebo kyseliny acetylsalicylové. Při chřipce, která bývá provázena většími bolestmi hlavy nebo kloubů, jsou vhodné léky s obsahem látky ibuprofenum. Působí zároveň protizánětlivě.

Náš tip: Pokud máte problémy s žaludkem, dejte si pozor na užívání léků s obsahem ibuprofenu.

Zvýšení přísunu vitamínů

Vitamíny by měly být běžnou součástí nejen naší stravy, ale i základním kamenem v prevenci proti chřipce. Důležité je zajistit tělu jejich přísun pravidelně. Když přijde nemoc, tak jejich konzumaci ještě zvýšit. Nezbytná je čerstvá zelenina a ovoce nebo šťávy, dostatek tekutin a naopak omezení alkoholu či kouření. Zvýšit přísun vitamínů lze také vitamínovými doplňky.

Náš tip: Oblíbeným pomocníkem je vitamín C.

Normální mluvení při chrapotu

Ideální je zůstat doma a nemluvit. Pokud tuto možnost nemáte, raději se snažte šeptání nebo sípání vyhnout. Vaše hlasivky tím unavíte ještě více než kdybyste mluvili. Zkuste třeba Vincetku ve formě sirupu nebo minerální vody. Můžete inhalovat různé soli nebo bylinné odvary. Při chrapotu je také důležitý vlhčí vzduch v místnosti.

Koupání v horké vodě při rýmě

Ucpaný nos je trápení spojené s každou rýmou. Pomůže od něj rozšíření cév v končetinách, čímž dojde k odkrvení sliznic v nose. Napusťte si do vany nebo umyvadla horkou vodu. Ideální je, když budete ruku nebo nohu pomalu nořit do vody. Postupně můžete přitočit ještě více horkou vodu. Touto procedurou se zmenší pocit ucpaného nosu.

Náš tip: Do horké vany můžete přidat pár kapek eukalyptového oleje.

Užívání klasických léků i homeopatik

Ideální je samozřejmě užívat jeden typ léků. Ale nutností to není. Pokud chcete vyzkoušet jak klasické léky, tak ty homeopatické, nejlepší je rozdělit si tyto skupiny léků do určitých období dne. Ráno třeba užívat homeopatika a večer klasické léky, mezitím jen jednu z těchto skupin. Při srážení horečky sáhněte spíše po léku, pro zmírnění dalších příznaků postačí homeopatikum. 

Nahrazení látkových kapesníků papírovými

Papírové kapesníky jsou obecně praktičtější než látkové. Zvláště v případě rýmy se k nim obracejte spíše. Odřete si jimi nos méně. Látkové kapesníky mnohem více zadržují bacily a vy je znovu vdechujete. Oproti tomu papírový kapesník použijete a ihned vyhodíte.

Náš tip:

S sebou do kapsy zvolte spíše balené kapesníčky, na doma se báječně hodí kapesníky v krabičce.

6 rad, které raději neposlouchejte:

Srážení zvýšené teploty

Zvýšená teplota (do 38 stupňů) je důležitý obranný mechanismus. Tuto teplotu není nutné srážet léky na horečku. Mnohem více pro své tělo uděláte, když zalehnete do peřin, budete v klidu a co nejvíce spát. Kombinované léky neléčí nemoc samotnou, spíše zmírňují další projevy (rýmu, kašel).

Neomezené konzumování vitamínů

Snažit se do těla v době nemoci dostat co nejvíce vitamínů nemá smysl. Pro každý vitamín je spočítána denní doporučená dávka a zvýšení konzumace některého vitamínu je zbytečné. Někdy může předávkování vitamíny (hypervitaminóza) spíše uškodit. Nemocný člověk má tendenci spořádat co nejvíce citrusů. Tělo ale nadbytek neumí vstřebat a vyloučí jej močí. Vitamin C může dokonce způsobit průjem. Pokud užíváte vitamíny ve formě tabletek, denní spotřebu najdete vždy na obale.

Pití horkého mléka s medem při kašli

Traduje se recept užívat na kašel nebo chrapot horké mléko s medem. Řada lidí ale dobře ví, že při kašli mléko a obecně mléčné výrobky nejsou vhodné. Mléko totiž ještě více zahušťuje hlen. Dávejte si také pozor na používání medu. Je sice velmi zdravý, ale řadu lidí dráždí ke kašli.

Náš tip: 

Mnohem vhodnější na pití je čaj pokojové teploty, ovocné či zeleninové šťávy, odvar z cibule nebo vincentka.

Popíjení horkého černého čaje s citronem

V období, kdy kašlete a smrkáte, je černý čaj nejhorší možnou variantou. Zahušťuje totiž hlen. Mnohem vhodnější bude ovocný nebo zelený čaj. Koupit se dá také řada směsí přímo určených pro léčbu nachlazení. Opatrně také s dochucením čaje citronem. Vitamíny z tohoto citrusu zničíte rozkrojením kovovým nožem i zamícháním kovovou lžičkou.

Náš tip:

Citron rozkrojte nožem porcelánovým a vymačkejte jej až po zchladnutí čaje.

Neustálé smrkání při rýmě

Dalo by se říci, že čím víc smrkáme, tím se zvyšuje pocit ucpaného nosu. Ve skutečnosti hlen není tím, co nám nejvíce znepříjemňuje život. Může za to zduřelá sliznice, která brání volnému dechu. Leckdy je lepší sáhnout po kapkách nebo spreji do nosu. Kapky pomohou zmenšit otok, sprej naředí hlen. Používat byste je měli ale s rozmyslem, nejlépe jen v dny, kdy je rýma nejintenzivnější. Tyto přípravky jsou považovány za návykové a mohou po více dnech zduření ještě znásobit. Smrkejte opatrně a jemně, abyste si nezpůsobili další komplikace.

Kombinování více druhů kapek proti kašli

Kašel je stejně jako zvýšená teplota obranný mechanismus pro tělo. Umožňuje totiž zprůchodnění dýchacích cest. Abyste dokázali zvolit správnou léčbu, je nutné nejprve určit, jakým typem kašle jste onemocněli. Základní dělení kašle je na suchý a vlhký.

Vlhký kašel vzniká pohybem hlenu v dýchacích cestách. Potřebujete léky na usnadnění odkašlávání, které se užívají nejpozději do pěti odpoledne. Suchý dráždivý kašel může vznikat na začátku zánětu nebo v důsledku jiného dráždění. Na něj potřebujete léky s tlumicími účinky, které se užívají před spaním. Nikdy neužívejte oboje léky společně!

Věříme, že vám tyto zásady v době chřipkových onemocnění pomohou :-)

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám