Lékárna.cz

12 rad při nachlazení, kašli, rýmě

12 rad při nachlazení, kašli, rýmě
Sdílet

Máme pro vás tipy na doplňky stravy, volně prodejné léky a postupy, které zaručeně fungují proti rýmě, kašli a nachlazení.

Pomoc z přírody

K prohřátí celého těla doporučujeme ajurvédskou bylinnou směs. Účinně prokrvuje dýchací cesty a pomáhá v léčbě ucpaného nosu, nosních dutin a nachlazení. Vypijte 2-3 šálky denně. Vhodný je i sirup ze smrkového jehličí, který podporuje prokrvení a vylučování hlenu z dýchacích cest. Má silně protizánětlivé účinky a hodí se i při dlouhotrvajícím kašli. Podpořit imunitu při chřipce, nachlazení a angíně můžete i rakytníkovým džusem. Pomáhá při zahlenění, bolestech v krku, čistí tělo a urychluje rekonvalescenci. 

Srážení horečky

Pokud horečka vystoupí nad 38 stupňů, měly by nastoupit léky a je-li ještě vyšší, měli by přijít na řadu i zábaly. V případě, že trpíte nachlazením nebo rýmou, dostačují léky s obsahem paracetamolu. Při chřipce, která bývá provázena většími bolestmi hlavy nebo kloubů, jsou vhodné léky s obsahem látky ibuprofenum, které působí zároveň protizánětlivě.

Úleva od bolesti hlavy

Od bolestí hlavy uleví nejen volně prodejné tablety a sirupy, které se hodí zejména pro děti, ale také například gely.

Úleva od ucpaného nosu

K oplasknutí nosní sliznice a k úlevě od ucpaného nosu, a to i při alergiích, pomohou spreje, roztoky a kapky.

Úleva od kašle

V počátcích nemoci a také přes den se hodí sirupy na vlhký kašel, které podporují vykašlávání. A naopak při suchém kašli nebo na noc jsou ideální prostředky, jež kašel tlumí.

Úleva od chrapotu

Ideální je zůstat doma a nemluvit, pokud ale tuto možnost nemáte, použijte Vincentku, ať už ve formě sirupu nebo pastilek.

Zvýšený přísun vitamínů

Když přijde nemoc, přísun vitamínů by se měl výrazně zvýšit. Nejdůležitější je vitamín C, ale zásadní je i vitamín D, rybí tuk a nebo rovnou multivitamínové tablety, které obsahují všechny potřebné látky.

Homeopatika

Vyzkoušejte homeopatika, spolehlivě totiž uleví od horečky, bolestí hlavy, svalů a dalších příznaků nachlazení i chřipky.

Výplachy

Obzvlášť při rýmě, ale například i při dlouhodobě ucpaných dutinách, se hodí nos proplachovat. Ideální je k tomu tzv. rhino konvička nebo nosní spreje s mořskou vodou.

Napařování

Ucpaný nos je trápení spojené s každou rýmou. Pomůže od něj rozšíření cév v končetinách, čímž dojde k odkrvení sliznic v nose. Napusťte si velmi horkou vodu a přidejte do ní pár kapek eukalyptového oleje. Do lázně pomalu ponořujte nohy a postupně přitáčejte horkou vodu. Po chvíli se vám uleví od ucpaného nosu.

Náš tip

Smrkáte a prskáte? Buďte ohleduplní nejen k sobě, ale i ke svému okolí. Používejte papírové kapesníky! Neodřete si s nimi nos a navíc se v nich, na rozdíl od látkových, nehromadí bacily, protože je hned po vysmrkání vyhodíte.

Poslední záchrana

Když nemáte možnost odpočívat, sáhněte po horkých nápojích, které zaručeně uleví od veškerých bolestí, příznaků nachlazení i chřipky. Užívejte je ale jen výjimečně.

Čaje

Pokud dáváte přednost přírodní léčbě, sáhněte po bylinných čajích, které jsou přímo namíchané tak, aby ulevili od všech příznaků nachlazení.

7. leden 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více