Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Chřipka? Vyhýbejte se davům a věnujte se prevenci

Chřipka? Vyhýbejte se davům a věnujte se prevenci

Děti Imunita Ženy Muži

Respirační virózy a chřipky přicházejí s železnou pravidelností každý rok. S nástupem prvních chladných dní obvykle začínají běžné virózy, v době od Vánoc až do jarních měsíců se přidávají i chřipky.

Chřipka? Vyhýbejte se davům a věnujte se prevenci

Co přesně chřipku způsobuje?

Chřipka je akutní infekce dýchacího ústrojí způsobená některým z chřipkových virů A, B nebo C rodu Influenza, čeledi Orthomyxoviridae. Viry chřipky se přenášejí kapénkovou infekcí a jsou vysoce nakažlivé.

Dvakrát ročně vyvolávají sezónní epidemii. Jelikož tyto viry mění svou strukturu, epidemie se pravidelně opakují. Mohou tak onemocnět i lidé, kteří chřipku již prodělali, jelikož protilátky nepůsobí na pozměněný virus.

Chřipka nebo nachlazení?

Chřipka se od nachlazení liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a vysokou teplotou. Mluvíme o ní, pokud má infekce rychlejší a dramatičtější průběh, nemoc se dlouho vleče a pacient si stěžuje na bolesti hlavy a svalů, dále se potýká s urputným kašlem a má vysoké teploty.

Příznaky chřipky:

 • velmi rychlý nástup během několika hodin,
 • bolest svalů, kloubů,
 • celková slabost a únava
 • teplota přes 38 °C,
 • silný kašel, obvykle bez rýmy,
 • u některých pacientů silná bolest hlavy.

Délka onemocnění je 7–14 dní, rekonvalescence pak trvá v řádu týdnů až měsíců. U chřipky je inkubační doba 12 hodin až 2 dny, nakažlivost je 1. až 4. den nemoci.

Příznaky nachlazení:

 • pomalý nástup často doprovázený škrábáním v krku a pálením v nose,
 • bolest hlavy, svalů a končetin,
 • zvýšená teplota obvykle nepřesahující 38 °C,
 • ucpaný nos,
 • kašel.

Délka onemocnění 7–9 dní a rekonvalescence pak do 14 dnů.

Měření teploty je důležité

Během nemoci je potřeba průběžně monitorovat tělesnou teplotu. Od toho se pak odvíjí další léčba. Pokud k měření používáte rychlé elektronické „pípací“ teploměry, je potřeba, aby měření probíhalo již v „předehřátém“ podpaží, tzn. že paže byla alespoň 5 až 10 minut u těla.

Předejdete tak ochlazování v místě, kde bude probíhat měření. Bez „předehřátí“ musí samotné snímání teploty trvat alespoň 5 až 10 minut. Pokud nedodržíte tento postup, nezměříte rychlým teploměrem požadovanou teplotu jádra těla, ale jen povrchovou teplotu, a ta může být výrazně jiná.

V případě měření teploty na čele pomocí infračerveného teploměru je nezbytné pečlivě dodržovat návod k použití daného teploměru a dbát na faktory, jako je pot na čele, teplota v místnosti či průvan. Používání infračervených teploměrů vyžaduje cvik a zkušenost, jinak se uživatelům často stává, že opakovaně měřené hodnoty se výrazně liší.

U rektálního měření se běžně odečítá 0,5 °C, avšak rozdíl mezi měřením v podpaží a v rektu může být i více než 1 °C. Navíc některé studie ukazují, že rektální měření je dostatečně přesné pouze tehdy, je-li teploměr aplikován poměrně hluboko – až 5 cm, k čemuž bohužel nebývají teploměry přizpůsobené. Kvůli riziku poranění vždy používejte rektální teploměr opatrně a v souladu s doporučeními výrobce.

Nejvýhodnější je proto dodržování správného postupu měření v podpaží. Pohodlné a opravdu správné měření nabízí kontinuální teploměry s aplikací v mobilním telefonu. Díky grafu průběhu teploty se vždy můžete ujistit, že teploměr je správně umístěn a že paže byla dostatečně dlouho u těla. Velkou výhodou je zaznamenávání naměřených hodnot během celé nemoci a fakt, že nemocného nemusíte kvůli měření nijak rušit, protože teplota se přenáší přímo do vašeho chytrého telefonu.

3 zásady správného měření (bez ohledu na druh teploměru)

 • Dbejte na správné umístění měřícího zařízení.
 • Měření provádějte dostatečně dlouho.
 • Eliminujte vlivy, které by mohly měření zkreslit.

Kdy je čas navštívit lékaře?

Lékaře je vhodné navštívit v případě, když onemocnění trvá déle než týden, nebo se neustále vrací.

Horečka je však důležitým signálem. Běžné nachlazení totiž obvykle horečka neprovází. Dospělí s horečkou nad 38 °C a děti s horečkou 39,5 °C a vyšší, která se objeví v průběhu nachlazení, by měli navštívit lékaře.

Zkrátka - pokud se váš stav nelepší nebo se po předchozím zlepšení opět objeví horečka nebo jiné komplikace, vyhledejte lékaře.

Nezanedbávejte prevenci

V době infekcí je důležité vyhnout kontaktu s nemocnými, pravidelně a pečlivě si umývat ruce vodou s mýdlem. Pozor také na půjčování kapesníků, používání stejných skleniček, hrnečků, příborů a dalších věcí osobní potřeby. V rámci dlouhodobé prevence je pak vhodné otužování, pohybové aktivity, návštěvy sauny a dostatečný příjem vitaminů. Pro osoby trpící sníženou imunitou je vhodné se nechat očkovat.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka