Lékárna.cz

Chřipka? Vyhýbejte se davům a věnujte se prevenci

Respirační virózy a chřipky přicházejí s železnou pravidelností každý rok. S nástupem prvních chladných dní obvykle začínají běžné virózy, v době od Vánoc až do jarních měsíců se přidávají i chřipky.

Chřipka? Vyhýbejte se davům a věnujte se prevenci
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je chřipka

Chřipka je akutní infekce dýchacího ústrojí způsobená některým z chřipkových virů A, B nebo C rodu Influenza, čeledi Orthomyxoviridae. Viry chřipky se přenášejí kapénkovou infekcí a jsou vysoce nakažlivé.

Dvakrát ročně vyvolávají sezónní epidemii. Jelikož tyto viry mění svou strukturu, epidemie se pravidelně opakují. Mohou tak onemocnět i lidé, kteří chřipku již prodělali, jelikož protilátky nepůsobí na pozměněný virus.

Jak se liší chřipka a nachlazení

Chřipka se od nachlazení liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a vysokou teplotou. Mluvíme o ní, pokud má infekce rychlejší a dramatičtější průběh, nemoc se dlouho vleče a pacient si stěžuje na bolesti hlavy a svalů, dále se potýká s urputným kašlem a má vysoké teploty.

Příznaky chřipky

 • velmi rychlý nástup během několika hodin,
 • bolest svalů, kloubů,
 • celková slabost a únava
 • teplota přes 38 °C,
 • silný kašel, obvykle bez rýmy,
 • u některých pacientů silná bolest hlavy.

Délka onemocnění je 7–14 dní, rekonvalescence pak trvá v řádu týdnů až měsíců. U chřipky je inkubační doba 12 hodin až 2 dny, nakažlivost je 1. až 4. den nemoci.

Příznaky nachlazení

 • pomalý nástup často doprovázený škrábáním v krku a pálením v nose,
 • bolest hlavy, svalů a končetin,
 • zvýšená teplota obvykle nepřesahující 38 °C,
 • ucpaný nos,
 • kašel.

Délka onemocnění 7–9 dní a rekonvalescence pak do 14 dnů.

Měření teploty je důležité

Během nemoci je potřeba průběžně monitorovat tělesnou teplotu. Od toho se pak odvíjí další léčba. Pokud k měření používáte rychlé elektronické „pípací“ teploměry, je potřeba, aby měření probíhalo již v „předehřátém“ podpaží, tzn. že paže byla alespoň 5 až 10 minut u těla.

Předejdete tak ochlazování v místě, kde bude probíhat měření. Bez „předehřátí“ musí samotné snímání teploty trvat alespoň 5 až 10 minut. Pokud nedodržíte tento postup, nezměříte rychlým teploměrem požadovanou teplotu jádra těla, ale jen povrchovou teplotu, a ta může být výrazně jiná.

V případě měření teploty na čele pomocí infračerveného teploměru je nezbytné pečlivě dodržovat návod k použití daného teploměru a dbát na faktory, jako je pot na čele, teplota v místnosti či průvan. Používání infračervených teploměrů vyžaduje cvik a zkušenost, jinak se uživatelům často stává, že opakovaně měřené hodnoty se výrazně liší.

U rektálního měření se běžně odečítá 0,5 °C, avšak rozdíl mezi měřením v podpaží a v rektu může být i více než 1 °C. Navíc některé studie ukazují, že rektální měření je dostatečně přesné pouze tehdy, je-li teploměr aplikován poměrně hluboko – až 5 cm, k čemuž bohužel nebývají teploměry přizpůsobené. Kvůli riziku poranění vždy používejte rektální teploměr opatrně a v souladu s doporučeními výrobce.

Nejvýhodnější je proto dodržování správného postupu měření v podpaží. Pohodlné a opravdu správné měření nabízí kontinuální teploměry s aplikací v mobilním telefonu. Díky grafu průběhu teploty se vždy můžete ujistit, že teploměr je správně umístěn a že paže byla dostatečně dlouho u těla. Velkou výhodou je zaznamenávání naměřených hodnot během celé nemoci a fakt, že nemocného nemusíte kvůli měření nijak rušit, protože teplota se přenáší přímo do vašeho chytrého telefonu.

3 zásady správného měření (bez ohledu na druh teploměru)

 • Dbejte na správné umístění měřícího zařízení.
 • Měření provádějte dostatečně dlouho.
 • Eliminujte vlivy, které by mohly měření zkreslit.

Kdy navštívit lékaře při chřipce

Lékaře je vhodné navštívit v případě, když onemocnění trvá déle než týden, nebo se neustále vrací.

Horečka je však důležitým signálem. Běžné nachlazení totiž obvykle horečka neprovází. Dospělí s horečkou nad 38 °C a děti s horečkou 39,5 °C a vyšší, která se objeví v průběhu nachlazení, by měli navštívit lékaře.

Zkrátka - pokud se váš stav nelepší nebo se po předchozím zlepšení opět objeví horečka nebo jiné komplikace, vyhledejte lékaře.

Nezanedbávejte prevenci

Co dělat, abyste onemocnění předešli? Máme pro vás pár tipů:

 • v době infekcí je důležité vyhnout se kontaktu s nemocnými,
 • pravidelně a pečlivě si umývejte ruce vodou s mýdlem,
 • nepůjčujte si kapesníky, nepijte ze stejných skleniček, hrnků, nepoužívejte stejné příbory a další věci osobní potřeby,
 • otužujte se,
 • hýbejte se a saunujte,
 • dopřejte si dostatečný přísun vitamínů,
 • pro osoby se sníženou imunitou je vhodné se nechat očkovat. 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.