Lékárna.cz

Vitamín D u miminek - existují alternativy Vigantolu?

Vitamín D u miminek - existují alternativy Vigantolu?
Sdílet

Vigantol je vitamín D, který je plošně předepisovaný všem miminkům. Pediatři doporučují užívat kapku denně od 14. dne života děťátka. Jedná se o prevenci proti onemocnění zvaném křivice - měknutí kostí. Vitamín D3 se totiž podílí na vývoji a růstu kostí. Zásadní roli však hraje také v nervovém či imunitním systému. Je opravdu nutné Vigantol podávat a existují alternativy? Během 1. měsíce života miminka alternativa neexistuje a nelze tedy Vigantol nahradit. Od 1. měsíce však už více možností existuje.

 

Proč vlastně alternativy hledat? Někdy se totiž však doslechneme nebo dočteme, že právě Vigantol může u novorozeňat způsobovat koliky, bolesti bříška, plačtivé večery.

Bartík byl první týdny velmi uplakané miminko a tak i já jsem hledala, jestli je možné Vigantol nepodávat, případně čím ho lze nahradit. Vigantol je jediný registrovaný lék. Obsahuje tedy příbalový leták se všemi podrobnými informacemi včetně případných nežádoucích účinků. Což je jeden z důvodů proč je pediatry předepisován. V lékárnách se však dají koupit doplňky stravy, kterými je možné Vigantol nahradit a tak miminku dodat požadovanou dávku vitamínu D. Nejlépe však tuto náhradu konzultujte předem  s lékařem, protože vitamínem D je možné se předávkovat. Na rozdíl od jiných vitamínů jako je C či B totiž není rozpustný ve vodě, ale pouze v tuku.

Vitamín D...

Od 1. měsíce života

Od 6. měsíce života

Od 3 let dítěte

Vitamín D se převážně získává slunečním zářením. Záleží tedy i na ročním období. Když je léto a na pokožku miminka dopadne nějaký ten sluneční paprsek, můžeme být hned klidnější. V chladnějších dnech, kdy sluníčka ubývá, je vhodné “déčko” doplnit. Když už je dítko starší a má víc než 6 měsíců, osvědčil se mi rybí olej od MÖLLER´S. Ten dodá tělíčku nejen důležitý vitamín D, ale také vitamín A a E. Navíc se jedná o čistý přírodní produkt. Bartíkovi zatím rybí pachuť nevadí a tak si čas od času lžičku oleje klidně dá.

Jedna z dalších variant, jak vitamín D propašovat do miminka, je skrz mateřské mléko. A tak i já si někdy zobnu rybího oleje - pro mě je ideální forma kapslí. Sice se zvládnu překonat a spolknu i olej na lžičce, ale nač si dělat zbytečné násilí :-)

Vitamín D a dospělí

Když už je téma vitamínu D nakousnuto, stojí za zmínku, že i dospělí ho velmi potřebují a je známo, že nedostatkem tohoto vitamínu trpí skoro většina lidí. Záleží totiž na tom, jaký má člověk pigment, jak často pobývá na slunci, jaké je roční období nebo i na tom, jak je znečištěno ovzduší. A protože nežijeme někde na jihu, kde je teplo a slunečno skoro pořád a kde se pojídají mořské ryby ve velkém, je dobré tělu dodat tento vitamín pomocí doplňků stravy. Těch existuje celá řada - vybírejte.

Kdybych o důležitosti vitamínu D věděla dříve, začala bych ho užívat už v době těhotenství, protože už tehdy je pro správný vývin plodu velmi důležitý.

26. říjen 2017
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.