Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Med, zázvor, citrón nebo prosecco? Co je na chřipku nejlepší?

Med, zázvor, citrón nebo prosecco? Co je na chřipku nejlepší?

Včera jsem byl se známými na večeři a okolo stolu se rozhořela diskuse na téma, jak na chřipku? A protože jsme pili proseco, které je samo o sobě nakyslé, napadlo mě, co bychom měli vlastně pít či jíst, abychom dostali do těla odpovídající dávku vitamínu C.

Med, zázvor, citrón nebo prosecco? Co je na chřipku nejlepší?

A proč vitamin vlastně vitamín C? Protože svým účinkem dokáže posílit imunitu a obnovovat buněčné struktury. Denní potřebná dávka vitamínu C se liší podle věku a pohlaví, a to takto:

 • děti do 6 měsíců věku: 40 mg
 • batolata 7-12 měsíců: 50 mg
 • děti 1-3 roky: 15 mg
 • děti 4-8 let: 25 mg
 • děti 9-13 let: 45 mg
 • dospívající ve věku 14-18 let (chlapci): 75 mg
 • dospívající ve věku 14-18 let (dívky): 65 mg
 • dospělí (muži): 90 mg
 • dospělí (ženy): 75 mg
 • těhotné ženy: 85 mg
 • kojící ženy: 120 mg

Okolo stolu seděli dospělí – muži a ženy, takže pro zjednodušení počítejme s dávkou 90 mg denně. V průměrné stravě naše tělo tuto dávku bezproblémově získá, ale pokud se věnujeme náročnější fyzické činnosti či sportu, určitě se zamýšlíme, jak efektivně a příjemně dostat do těla další dávku vitamínu C.

Co je pro tělo nejlepší?

Dostávám se tedy ke čtyřem potravinám z nadpisu. A musím říct, že mě hodně mrzí, že Proseco si, jako zdroj vitamínu C, můžeme rovnou škrtnout. Neobsahuje totiž ani miligram vitamínu C, i když je nakyslé :-)

A co med? To už je nadějnější. Ve 100 gramech medu je cca 0,5 mg vitamínu C. Takže pokud bychom spoléhali pouze na něj, musíme spotřebovat 18 kg medu denně. Takže tudy cesta taky nevede, pokud si nechcete med zošklivit či si způsobit nadváhu.

Jak je na tom s vitamínem C zázvor? To už je lepší! 100 gramů zázvoru obsahuje 5 mg vitamínu C - bingo!

Ale co čaj se zázvorem – nerozloží se mi ten vitamin C v horké vodě? Můžete být v pohodě. Vitamín C se rozkládá za dlouhodobého vaření a při teplotě nad 190 stupňů Celsia.

Nicméně i tak doporučuji zázvor nastrouhat a pouze zalít horkou vodou (nevařit!)

A pak zůstal na stole citron. A to jak obrazně, tak reálně. Jeden citron váží cca 90 gramů, tj. včetně kůry, takže pro skutečných normovaných 100 gramů vitamínu C je potřeba mít citrony dva. A ty nám pak dodají 53 mg vitamínu C. A jsme doma! 

Takže, pokud půjdeme do kavárny a budeme cítit , že na vás něco leze, objednejte si zázvorový čaj, který si zalijete horkou vodou až před podáním a 100 ml citronové šťávy. A pokud si chcete život trochu osladit, přidejte med!  

A pokud se obáváte, že pokud tuto kůru zopakujete 2-3x denně,vitamínem C se předávkujete, tak buďte klidní. Pokud máte zdravé ledviny, tělo si si nepotřebným vitamínem C hravě poradí.

Přeji Vám pevné zdraví a Proseco si vychutnejte, až Vám bude lépe.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBAPharmDr. Vladimír Finsterle, MBA absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Neúnavný vyhledávač talentů také přednáší a podporuje filantropické projekty zaměřené na zlepšení kvality života nemocných. Kudy chodí, tudy se inspiruje, má rád lidi a život. Je skvělým společníkem se smyslem pro humor, nadšeným běžcem, sběratelem kulturních zážitků, milovníkem dobrodružství a velkým obdivovatelem funkcionalismu.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám