Lékárna.cz
PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Ondřej Pleskot

Mgr. Ondřej Pleskot

Poradenství

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! 

Zeptejte se nás

Položte dotaz přes formulář

Kontaktní údaje

Doplňující údaje (nepovinné)

(cm)
(kg)
(roky)

Nebo přes on-line chat s našimi lékárníky

PharmDr. Kamila Horníčková Mgr. Pavla Horáková
Jsme offline

Každý pracovní den
v 10 - 14 h

Začít konverzaci
Vyhledat dotaz

Poslední zodpovězené dotazy

Nahrávám filtry...
Filtrování

Při průjmu je potřeba především zajistit dostatečný pitný režim. Jíst se doporučuje častěji v malých porcích. Z potravin se zaměřte na ty, které jsou snadno stravitelné. Jde např. o vařené brambory či mrkev, rýži, banány, starší bílé pečivo či vařená kuřecí prsa. Vyhněte se kořeněným jídlům, mastným a smaženým pokrmům. K pití se doporučují mírně slazené bylinné čaje. 

Celá odpověď

V počtech úmrtí na rakovinu tlustého střeva patřila ČR dlouhou dobu mezi světové jedničky. Tato statistika se naštěstí lepší. Díky prevenci, včasnějším diagnostikám a úspěšnější léčbě nejsou čísla úmrtí tak alarmující. Přesto je každoročně v ČR nově diagnostikováno cca 7600 případů a přibližně 3600 nemocných umírá.

Celá odpověď

Při salmonele je důležité zavodnění organismu, které ztrácí velké množství tekutin, kvůli silným průjmům a zvracení. Nejlepší na zavodnění jsou minerální vody a rehydratační roztoky, díky kterým tělo doplní minerály. Dále léčba spočívá v podávání střevních dezinficiencií a adsorbencií a na podporu střevní mikroflory probiotika.

Celá odpověď

K prvním varovným signálům se řadí střevní polypy, které jsou tzv. předstupněm kolorektálního karcinomu. Jedná se o nezhoubné výrůstky ve střevní sliznici a ty se postupem času mohou stát zhoubnými. Při vyšetření lékařem nebo pomocí samotestů je také možné prokázat okultní krvácení, které může rovněž upozornit na počínající onemocnění. Mezi první příznaky, které může pozorovat samotný nemocný, jsou zejména změny ve vyprazdňování a ve vzhledu stolice, krvácení z konečníku, bolesti břicha, nafouknutí, únava, slabost, bledost kůže, ztráta chuti k jídlu a úbytek na váze.

Celá odpověď

Celiakie, neboli intolerance lepku, je autoimunitní onemocnění, kterým trpí asi 1% populace. Trpět jí mohou jak děti, tak i dospělí.  Spouštěčem bývá lepek (gluten), který je obsažen ve stravě a který postihuje především tenké střevo. Po příjmu potravy obsahující lepek dojde k autoimunitní reakci, která se projeví poškozením sliznice tenkého střeva.  Poté následuje chronický zánět sliznice, začnou mizet klky a mikroklky. Tím dojde ke snížení povrchu tenkého střeva a sníží se jeho schopnost vstřebávat důležité živiny z organismu. Lepek je hlavní bílkovinnou složkou pšenice, žita, ječmene a…

Celá odpověď

Délka trvání bolesti se různí podle příčiny, která ji způsobila. Při žlučníkové kolice trvá bolest obvykle několik hodin, po operaci žlučníku může břicho pobolívat dny až týdny. Pokud pociťujete bolesti v oblasti žlučníku, zejména pokud jsou intenzivní nebo se opakují, obraťte se na svého lékaře. Z volného prodeje se mohou použít léky při mírných potížích či jako doplňková léčba po poradě s lékařem.Nezastupitelné místo má v léčbě potíží se žlučníkem vhodná strava. Obecně pomáhá vyhnout se tučným, smaženým či dráždivým pokrmům, stejně tak kávě, alkoholu a syceným minerálním vodám. Člověk…

Celá odpověď

Akutní forma může trvat pouze pár dnů, bohužel, má tendenci se vracet. Chronické potíže se mohou objevovat i v řádech měsíců až let, ve většině případů pak končí operací žlučníku. Akutní zánět žlučníku se projeví nejčastěji 15-20 minut po jídle, jako ostrá bolest břicha na pravé straně pod žebry, břicho je v těchto místech tuhé. Dále se může objevit zvracení, nevolnost, nechutenství, horečka, zimnice. Při chronickém zánětu žlučníku bolest nebývá tak intenzivní, spíše postupná a může nastupovat v řádech týdnů až měsíců. Jako doplněk k léčbě od lékaře je možné užívat čaje, kapky, nebo tablety…

Celá odpověď

Akutní zánět žlučníku se projeví nejčastěji 15-20 minut po jídle, jako ostrá bolest břicha na pravé straně pod žebry, břicho je v těchto místech tuhé. Dále se může objevit zvracení, nevolnost, nechutenství, horečka, zimnice. Při chronickém zánětu žlučníku bolest nebývá tak intenzivní, spíše postupná a může nastupovat v řádech týdnů až měsíců. Jako doplněk k léčbě od lékaře je možné užívat čaje, kapky, nebo tablety na podporu funkce žlučníku. U podezření na zánět žlučníku  je nezbytná návštěva lékaře. 

Celá odpověď

Žlučníková (biliární) kolika či lidově „žlučníkový záchvat“ je bolestivý stav, který se vyskytuje v důsledku náhlého ucpání vývodu žlučníku. Tato obstrukce může být způsobena žlučníkovými kameny, které vznikly ve žlučníku. Kolika se nejčastěji objevuje po konzumaci tučných, dráždivých potravin či alkoholu, ale nejdříve po hodině od požití či navečer. Mezi příznaky žlučníkové koliky patří:      -Intenzivní bolest pod pravým žeberním obloukem, odkud se může šířit do zad či do ramene.      -Nevolnost a zvracení.      -Nepříjemný pocit plnosti.      -Bledost.      -Pocení.      -Zažloutlé oční…

Celá odpověď

Pokud se jedná o akutní zánět slinivky břišní, mohou se potíže projevovat jako akutní břišní příhoda, tedy zvracením, nevolností, zvýšená teplota, ostrá bolest v horní části břicha, zhoršení stavu po jídle..Při chronickém zánětu se příznaky taktéž zhoršují po jídle, ale bolest již není tak výrazná, dále se vyskytuje žlutá, mastná stolice, často průjem. Při podezžení na zánět slinivky je třeba vyhledat lékaře.

Celá odpověď

Povodně 2024 a zdravotní rizika

Povodně mohou mít devastující dopady na domácnosti, infrastrukturu a zdraví obyvatel. V září 2024 se Česká republika potýká s rozsáhlými…

Celý článek

Omikron a nové varianty covid-19 - rozdíly, příznaky a léčba

Omikron, delta, pirola či eris - to vše jsou varianty covid-19. Jaké jsou příznaky, jaká je inkubační doba a jak mírnit jejich průběh, se…

Celý článek

Opičí neštovice (mpox, mpx) - příznaky, přenos a léčba

Opičí neštovice (označovány také jako mpox nebo mpx) jsou infekční onemocnění způsobené virem, který je příbuzný s virem pravých neštovic.…

Celý článek

Vitamín K (fylochinon a menachinon)

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny…

Celý článek

E-booky zdarma

E-booky, které reagují na často diskutovaná témata.

Prohlédnout e-booky

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.