Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Za čistými zuby přirozenější cestou. S přírodní zubní pastou

Za čistými zuby přirozenější cestou. S přírodní zubní pastou
Sdílet

Všichni chceme být zdraví. Mít zdravé zuby, dásně a celý organismus. Věděli jste ale, že látky obsažené v pěnicích zubních pastách působí naopak negativně na naše zdraví? Řešením jsou přírodní zubní pasty, o kterých vám rádi prozradíme více.

Není snad třeba ani říkat, že pro čištění zubů potřebujeme správné pomůcky. Už málokdo ale ví, že některé zubní pasty mohou obsahovat složky, které nejsou pro náš organismus tím pravým. Mohou mu naopak nehezky uškodit. Přírodní zubní pasty, které žádné takové škodliviny neobsahují, mohou být správnou cestou. 

Mnoho pěny známka kvality? Mýtus, který se nemusí vyplatit

Už odmala v sobě máme skoro všichni zakořeněno, že mít při čištění zubů plnou pusu pěny je správně. A protože lidé pěnivou pastu vyžadují, výrobci jim vycházejí vstříc. Pro zvýšení pěnivosti se ale do pasty přidávají různé druhy levných pěnidel, nejčastěji sodium lauryl sulphate (SLS). Tento chemický tenzid se používá i v mýdlech a šamponech, ale i v čisticích a odmašťovacích prostředcích a autokosmetice.

Ukázalo se však, že například zvyšuje výskyt aftů u lidí, kteří jimi pravidelně trpí. Navíc SLS je nejčastější kožní alergen a ve větších dávkách může způsobit i trvalé poškození mozku, jater a srdce. Této látce by se ale mohli výrobci vyhnout používáním přírodních pěnidel.

Přírodní zubní pasty jsou vhodné i pro nejmenší děti, které často pastu polykají. Pasty bez chemie sice méně pění, ale nedráždí ústní sliznice.

Perfektní čištění i bez zbytečné chemie

Jestliže se chcete vyhnout chemickým látkám, které zatěžují organismus, sáhněte po zubní pastě s obsahem rostlinných extraktů. Takové pasty posilují zdraví dásní, fungují i na potlačení krvácení nebo zmírnění zánětu a ostatním příznakům parodontózy. Na obalu najdete bylinné extrakty označené jako ext., extract nebo herbal extract. Pokud naleznete označení oil, jde pouze o silici, která není tak silná, jako právě extrakt.

Zatočí s bakteriemi i se zubním plakem

Možná se bojíte, zda bude mít přírodní zubní pasta stejné antibakteriální účinky, jako ty běžně dostupné. „Bylinné zubní pasty obsahují složky, které při správné technice čištění zubů napomáhají odstranit bakteriální film na zubní sklovině. Hydratovaná silika, která naše pasty obsahují, je druh velmi jemných abraziv, díky kterým i při špatné technice čištění zubů nedochází k poškozování skloviny nebo povrchové vrstvy dásně,“ říká MUDr. Michal Karas, ředitel společnosti Herbadent, českého výrobce přírodních zubních past. Plak je proto možné z povrchu zubů odstranit takto, účinně a šetrně. A nemusíte se přitom bát, že škodíte svému zdraví.

Přírodní pastu si vyrobíte i doma

Na závěr bychom vás rádi inspirovali návodem na to, jak si můžete doma připravit svou vlastní přírodní pastu.

Budete potřebovat:

  • čistý kokosový tuk (1-2 lžíce)
  • jedlou sodu (cca 1 lžičku)
  • sladidlo – stévii (možno koupit sušenou nebo jako prášek či kapky, množství podle chuti)
  • tea tree olej

Všechny ingredience promíchejte a ochutnejte, zda vám množství vyhovuje. Chuť pasty by měla být příjemná, a tak si ji dolaďte dle svého úsudku. Hotovou pastu můžete uložit do skleničky nebo do jiné čisté nádobky. A v čem je to velké kouzlo této pasty? Jedlá soda působí jako bělicí a brousicí složka, kokosový tuk a tea tree olej jsou antibakteriálními složkami a stévie se postará o příjemnou chuť.

30. srpen 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více