Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Vyzrajte na studené končetiny

Vyzrajte na studené končetiny
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Teploměr doma ukazuje příjemných 23°C, ale vaše ruce i nohy jsou stále studené? Když nepomáhá horký čaj ani vlněné ponožky, je možné, že vaše tělo potřebuje něco jiného. Jak jak rozproudit krev v žilách se dozvíte v našem článku.

Nepodceňujte studené končetiny

Možná jste si na tento nepříjemný jev už zvykli a berete ho jako svou součást. Je však možné, že vám tím vaše tělo chce říct, že mu něco chybí nebo jen touží po tom, abyste si odpočinuli. Jedním z hlavních důvodů totiž bývá vyčerpání, nedostatek spánku a stres. A tak zpomalte! Dejte si předsevzetí, že si těch 8 hodin kvalitního spánku zkrátka dopřejete.

Studené končetiny mohou signalizovat ale i vážnější nemoci. Jejich diagnostiku je třeba nechat na lékařské vyšetření, proto vám vždy doporučujeme konzultaci vašeho zdravotního stavu.

Mezi ty nejčastější patří:

  • Cukrovka - zvýšená hladina cukru v krvi může poškozovat cévy a tím dochází k horšímu prokrvování končetin, což může člověk vnímat jako nepříjemný chlad.

  • Hypofunkce štítné žlázy - při hypofunkci štítná žláza nedokáže tvořit dostatečné množství hormonů, které se podílí na řízení energetického metabolismu a tím negativně ovlivňuje termoregulaci lidského těla.

  • Raynaudova nemoc - náhlé zúžení tepének, které zásobují prsty. Při nedostatečném přívodu kyslíku kůže zbledne. Po chvíli, kdy se tepénky opět rozšíří naopak zčervenají - překrví se.

Máte-li  podezření, že byste mohli trpět nějakou z těchto vážnějších nemocí, raději se nechte vyšetřit u svého lékaře.

Jak se zbavit studených rukou a nohou

Kromě kvalitního nerušeného spánku, odpočinku a pohodové mysli, jak je psáno výše, existují i jiné taktiky, jak vyzrát na ten nepříjemný chlad v rukou i nohou. Jednou z nich je dostatek pohybu. Vypadá to, že na každý druhý zdravotní problém se radí dostatek pohybu, ale ono to opravdu pomáhá. V době, která nám dnes vládne, kdy lidé víc sedí než chodí (v práci, v MHD, v autě, na gauči, u notebooku…), je nutné najít si na pohyb čas alespoň 2x týdně. Projděte se, zacvičte si, zajděte si zaplavat, uvidíte, že vám hned bude lépe. Určitě nevystavujte ruce a nohy zbytečnému chladu. I když zrovna nemrzne, teplé rukavice a kvalitní ponožky a obuv jsou základ.

Na jídelníčku záleží

Pomoci si můžete i stravou, která vás zahřeje. Základem jsou kvalitní potraviny a vyvážený jídelníček. Při vaření se zaměřte např. na zázvor, chilli, skořici, česnek.  Naopak vypusťte potraviny, po kterých vám bude zima, studené zmrzliny, citrusy v zimě a pod. Dodejte tělu vitamín E, který přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a také hořčík, který přispívá k normální funkci svalů, a to včetně svalu srdečního. Pro své skvělé účinky je velmi oblíbená také Ginkgo biloba. Podle svých preferencí můžete vyzkoušet ve formě kapslí, kapek nebo čaje. 

Sauna i otužování

Jak na mikrocirkulaci krevního systému? Nejlepší cestou je pravidelné saunování. Jestli vám sauna nedělá dobře nebo se zkrátka jen stydíte, vystačíte si doma s každodenním otužováním. Dopřejte si každý den studenou sprchu. Zkuste přitom zhluboka dýchat a uvolnit se, abyste nelapali po dechu.

První pomoc při pocitu studených končetin

A jak si pomoct okamžitě? Uvařte si kvalitní bylinkový čaj s medem a namasírujte si nohy hřejivým krémem.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

18. červenec 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.