Lékárna.cz
Hledat

Vši. Jak se jich co nejrychleji zbavit?

Není rodiče, který by u svých dětí alespoň jednou neřešil vši. Většinou se s nimi však potýká vícekrát. Zbavit se vší je totiž velmi obtížné a rozhodně to není otázka jednoho dne. Pomáhají hřebeny, šampony a další přípravky na vši? A co říkají babské rady?

Vši. Jak se jich co nejrychleji zbavit?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Veš dětská neboli Pediculus capitis sice nepřenáší žádnou chorobu, ale přinese-li si ji vaše dítě ze školy či školky, nadšení rozhodně nebudete. Je to hned. Stačí, aby některý z rodičů nebyl v odvšivování dost důsledný a nastává nekonečný kolotoč. Není výjimkou, že se doma konečně vší zbavíte a vaše roztomilé dítko si je za čtrnáct dní přinese znovu. Jakmile se tedy dítě začne drbat ve vlasech, zpozorněte. Čím dřív zakročíte, tím lépe.

Jak se zbavit vší krok za krokem

Veš dětská je velká pouhé 3 mm a ve vlasech žije cca 30 dní. Samičky doslova lepí svoje hnidy těsně u kořínků vlasů, a proto je velmi těžké vyčesat hřebenem nebo vymýt šampónem. Za pouhých 7 dní se z hnid vylíhnou nové larvy, které sají krev a způsobují nepříjemné svědění a štípání.

Hned, jak se začne dítě podezřele drbat ve vlasech, projděte mu hlavu vlas po vlasu a odstraňte pečlivě všechny hnidy. U chlapců doporučujeme vlasy maximálně zkrátit, u děvčat se připravte až na několik hodin probírání vlasů. Na hnidy totiž neplatí běžný šampon ani vyčesávání klasickým hřebenem. Každý třetí den po dobu dvou týdnů hlavu prohlížejte, dokud si nebudete jistí, že vši zmizely.

Používejte šampon na vši a speciální kovový hřeben na vši. I když by šampony měly působit na všechna stádia vší, ty mohou být proti některým z nich imunní. Rozhodně doporučujeme opakovat aplikaci šamponu po 7-10 dnech, abyste zahubili i nově vylíhlé vši z hnid. O něco účinnější pak bývají spreje a oleje proti vším.

Co říkají babské rady?

Bohužel neplatí, že vši se nedrží na barvených vlasech, nebo že je zlikvidujete horkou vodou. Dejte pozor, co na dětech vyzkoušíte. Některé babské rady jak se zbavit vší mohou být dokonce nebezpečné. Třeba jako rada, že máte dítěti namočit vlasy do petroleje, zabalit je do ručníku a nechat působit. Může dojít k poleptání pokožky hlavy, proto se podobných experimentů vyvarujte!

Místo toho vsaďte na prevenci. Vši údajně odpuzuje silné aroma bylin - maminky proto často mažou pokožku hlavy tea tree olejem či oleji, ve kterých je naložená šalvěj, levandule nebo třeba rozmarýn. Stejně tak je prý dobré umýt vlasy v silném odvaru čerstvých listů ořešáku.

Hlavně nezapomeňte vyprat všechno oblečení včetně čepic, ve kterých se vši rádi drží. Nevynechejte ani ložní povlečení. Na škodu určitě nebude, pokud vyvaříte všechny hřebeny.

Zaručená rada jak se zbavit vší, je bohužel asi jenom jedna - pravidelně kontrolujte dětem hlavu a jakmile zjistíte, že se drbou, zakročte a nepovolte, dokud se vší úplně nezbavíte.  

Témata článku
Děti Vlasy
Navštivte související produktové kategorie
Děti a maminky Vlasová kosmetika
% Výhodné nabídky a akce rovnou do e-mailu
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Pokud nevíte, co…

více

Jak poznat, že máte angínu a jak se angína léčí? Jaké jsou druhy angíny a jak se angíně vyhnout? Prozradíme v našem článku.

více

Přidala se k příšerné bolesti v krku ještě vyrážka? Může se jednat o spálovou angínu. Jak s ní zatočit si povíme v na…

více

Přečtěte si, co je to roztroušená skleróza, jaká je diagnostika roztroušené sklerózy, jaké jsou její nejčastější projevy,…

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.