Mechanismy působení na organismus a přesné účinky nejsou známy. Působí jako močopudný, desinfekční a protizánětlivý prostředek na močové cesty. Má také sedativní účinky. Při nachlazení působí jako podpůrný prostředek.
Co se používá?
Vřes obecný patří do čeledi vřesovcovité. Z rostliny se užívá nadzemní část, květy a listy. Květ sbíráme mírně rozvitý a to v době od srpna až do září. Nať s květy, konkrétně bylinné vrcholky rostlin bez spodních zdřevnatělých částí, se sbírají od začátku kvetení. Droga by se neměla zapařit a rozdrobit. Pro znalé uvádím, že rostlina obsahuje třísloviny a flavonoidy (kvercetin a myricetin) dále hořčiny, pryskyřici, silici, kyselinu citrónovou a křemičitou. Droga nemá pach a chutná hořce a trpce.
Výhody použití?
Vřes nachází použití při onenocnění ledvin a močových cest, zvětšení prostaty, žaludečních potížích, průjmech, křečích, nemocech jater a žlučníku. S výhodami je také podáván při dně, poruchách spánku, respiračních obtížích, kašli, nachlazení a nadměrném pocení. Lokálně je používán při zánětech spojivek. V kombinaci s dalšími rostlinami se používá při diabetu (cukrovce), menstruačních obtížích, potížích spojených s přechodem a k regulaci oběhového systému.
Možná rizika?
Používání vřesu je velmi bezpečné, riziko vzniku nežádoucích účinků je minimální a jejich výskyt není znám.
Mám to brát?
Máte problémy s ledvinami či ledvinné kameny? Trpíte problémy spánku a nechcete užívat sedativa? Užívejte několikrát denně jeden šálek čaje z vřesu. Připravíte ho přelitím 1,5 g květů či natě 250 ml horké vody, čaj necháme tři minuty louhovat. Vřes je také možné používat ke koupelím.