Lékárna.cz

Vřes obecný. Do vázičky, nebo do žaludku?

Už i vaše babičky moc dobře věděli, že tento malý v lesích hojně rozšířený keřík má léčivé a blahodárné účinky na lidský organismus. A to bez rizika nežádoucích účinků.

Vřes obecný. Do vázičky, nebo do žaludku?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Mechanismy působení na organismus a přesné účinky nejsou známy. Působí jako močopudný, desinfekční a protizánětlivý prostředek na močové cesty. Má také sedativní účinky. Při nachlazení působí jako podpůrný prostředek.

Co se používá?

Vřes obecný patří do čeledi vřesovcovité. Z rostliny se užívá nadzemní část, květy a listy. Květ sbíráme mírně rozvitý a to v době od srpna až do září. Nať s květy, konkrétně bylinné vrcholky rostlin bez spodních zdřevnatělých částí, se sbírají od začátku kvetení. Droga by se neměla zapařit a rozdrobit. Pro znalé uvádím, že rostlina obsahuje třísloviny a flavonoidy (kvercetin a myricetin) dále hořčiny, pryskyřici, silici, kyselinu citrónovou a křemičitou. Droga nemá pach a chutná hořce a trpce.

Výhody použití?

Vřes nachází použití při onenocnění ledvin a močových cest, zvětšení prostaty, žaludečních potížích, průjmech, křečích, nemocech jater a žlučníku. S výhodami je také podáván při dně, poruchách spánku, respiračních obtížích, kašli, nachlazení a nadměrném pocení. Lokálně je používán při zánětech spojivek. V kombinaci s dalšími rostlinami se používá při diabetu (cukrovce), menstruačních obtížích, potížích spojených s přechodem a k regulaci oběhového systému.

Možná rizika?

Používání vřesu je velmi bezpečné, riziko vzniku nežádoucích účinků je minimální a jejich výskyt není znám.

Mám to brát?

Máte problémy s ledvinami či ledvinné kameny? Trpíte problémy spánku a nechcete užívat sedativa? Užívejte několikrát denně jeden šálek čaje z vřesu. Připravíte ho přelitím 1,5 g květů či natě 250 ml horké vody, čaj necháme tři minuty louhovat. Vřes je také možné používat ke koupelím.

Navštivte související produktové kategorie
Bolest volně prodejné léky Léky na trávení Srdce a cévy

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.