Lékárna.cz

Na kašel raději nekašlejte

Na kašel raději nekašlejte
Sdílet

Když jsem odvážel své rodiče z návštěvy u nás doma, přišla v autě řeč na tátovo astma a kašel. I na něj přišla viróza, kterou doprovázel kašel. Nejdřív ten dráždivý, který až svírá v krku a ne a ne nic vykašlat. Až po cca týdnu ten vlhký, který je signálem toho, že viróza odchází, ale o to více je potřeba jej doléčit a pořádně se vykašlat.

Mému otci je 81 let a v mládí pracoval v prašném prostředí, což se na jeho plicích samozřejmě odrazilo. A viróza může jeho stav zhoršit. Na své déletrvající obtíže má předepsaný podpůrný lék Ventolin od lékaře, a tak mě zajímalo, jestli si má dát pozor na nákup volně prodejných přípravků usnadňující kašlání.

Obvykle ten první kašel je suchý, dráždivý a obtěžuje. Například tím, že se pořádně ani nevyspíte či vaši blízcí jsou po čase různě dlouhé tolerance také podráždění a s oblibou vám radí: „Už si na to konečně něco vem!“.

To „něco“ na kašel suchý a dráždivý jsou tzv. antitusika. Najdete jich i u nás v Lékárně celou řadu. Pokud ale preferujete bylinky, pak na suchý kašel je vhodné si připravovat čaj z květu černého bezu a lípy. Můžete přidat i květ divizny, podbělu a listy máty. Stačí nabrat 2-3 lžičky směsi, vložit je do cca čtvrt až půllitrového hrnku a spařit horkou vody po dobu patnácti minut.

Tátův suchý kašel se ale časem změnil v kašel vlhký. A tento proces bylo potřeba podpořit, respektive hlen dostat z dýchacích cest ven. Tomu pomohou tzv. expektorancia. Ta se dále dělí na tzv. mukolytika (rozpouštějí hlen, který se pak lépe vykašle), sekretolytika (podporují tvorbu hlenu v dýchacích cestách) a sekretomotorika (usnadňují transport hlenu).  Tak se mi jen potvrzuje, že po mátovém čaji, se „lépe dýchá“. Máta, jakož i eukalyptus, jsou sekretomotorikem.

Bylinky také samozřejmě pomohou, a tak spařujte diviznu, sléz a podběl. Přidat můžete trochu jitrocele, tymiánu, máty, lípy a květu černého. Stačí tři lžičky nařezané směsi čtvrt hodiny spařit.

Jedno POZOR ale musím vyslovit: Nekombinujte antitusika s expektorancii. Mohlo by dojít k  hromadění vytvořeného hlenu v dýchacích cestách tím, že je snížen kašlací reflex právě antitusiky.

Kašel se ale může objevit i z jiné příčiny než virózy – alergie, reakce na prašné prostředí, dlouhodobé kouření či jiné závažnější onemocnění… V tomto případě je potřeba řešit příčinu či vybírat v lékárně přípravky, např. tzv. antihistaminika v případě již rozpoznané alergie. Dále je potřeba vnímat, jak dlouho se s kašlem perete – když trvá déle, jděte raději k lékaři.

Kašel je vlastně skvělý hlasitý alarm vašeho těla. Nekašlejte na něj.

Váš Vladimír

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

16. únor 2016
Témata článku
Péče o tělo
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.