Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Vladimír Finsterle: Na kašel se raději nevykašlejte

Vladimír Finsterle: Na kašel se raději nevykašlejte

Když jsem odvážel své rodiče z návštěvy u nás doma, přišla v autě řeč na tátovo astma a kašel. I na něj přišla viróza, kterou doprovázel kašel. Nejdřív ten dráždivý, který až svírá v krku a ne a ne nic vykašlat. Až po cca týdnu ten vlhký, který je signálem toho, že viróza odchází, ale o to více je potřeba jej doléčit a pořádně se vykašlat.

Vladimír Finsterle: Na kašel se raději nevykašlejte

Mému otci je 81 let a v mládí pracoval v prašném prostředí, což se na jeho plicích samozřejmě odrazilo. A viróza může jeho stav zhoršit. Na své déletrvající obtíže má předepsaný podpůrný lék Ventolin od lékaře, a tak mě zajímalo, jestli si má dát pozor na nákup volně prodejných přípravků usnadňující kašlání.

Obvykle ten první kašel je suchý, dráždivý a obtěžuje. Například tím, že se pořádně ani nevyspíte či vaši blízcí jsou po čase různě dlouhé tolerance také podráždění a s oblibou vám radí: „Už si na to konečně něco vem!“.

To „něco“ na kašel suchý a dráždivý jsou tzv. antitusika. Najdete jich i u nás v Lékárně celou řadu. Pokud ale preferujete bylinky, pak na suchý kašel je vhodné si připravovat čaj z květu černého bezu a lípy. Můžete přidat i květ divizny, podbělu a listy máty. Stačí nabrat 2-3 lžičky směsi, vložit je do cca čtvrt až půllitrového hrnku a spařit horkou vody po dobu patnácti minut.

Tátův suchý kašel se ale časem změnil v kašel vlhký. A tento proces bylo potřeba podpořit, respektive hlen dostat z dýchacích cest ven. Tomu pomohou tzv. expektorancia. Ta se dále dělí na tzv. mukolytika (rozpouštějí hlen, který se pak lépe vykašle), sekretolytika (podporují tvorbu hlenu v dýchacích cestách) a sekretomotorika (usnadňují transport hlenu).  Tak se mi jen potvrzuje, že po mátovém čaji, se „lépe dýchá“. Máta, jakož i eukalyptus, jsou sekretomotorikem.

Bylinky také samozřejmě pomohou, a tak spařujte diviznu, sléz a podběl. Přidat můžete trochu jitrocele, tymiánu, máty, lípy a květu černého. Stačí tři lžičky nařezané směsi čtvrt hodiny spařit.

Jedno POZOR ale musím vyslovit: Nekombinujte antitusika s expektorancii. Mohlo by dojít k  hromadění vytvořeného hlenu v dýchacích cestách tím, že je snížen kašlací reflex právě antitusiky.

Kašel se ale může objevit i z jiné příčiny než virózy – alergie, reakce na prašné prostředí, dlouhodobé kouření či jiné závažnější onemocnění… V tomto případě je potřeba řešit příčinu či vybírat v lékárně přípravky, např. tzv. antihistaminika v případě již rozpoznané alergie. Dále je potřeba vnímat, jak dlouho se s kašlem perete – když trvá déle, jděte raději k lékaři.

Kašel je vlastně skvělý hlasitý alarm vašeho těla. Nekašlejte na něj.

Váš Vladimír


PharmDr. Vladimír Finsterle, MBAPharmDr. Vladimír Finsterle, MBA absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Neúnavný vyhledávač talentů také přednáší a podporuje filantropické projekty zaměřené na zlepšení kvality života nemocných. Kudy chodí, tudy se inspiruje, má rád lidi a život. Je skvělým společníkem se smyslem pro humor, nadšeným běžcem, sběratelem kulturních zážitků, milovníkem dobrodružství a velkým obdivovatelem funkcionalismu.

Vladimír Finsterle

Vladimír Finsterle

Všechny články blogera

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám