Lékárna.cz

Jak zvýšit "hodný" cholesterol

Jak zvýšit "hodný" cholesterol
Sdílet

Ptáte se mně, jakou roli má v lidském těle cholesterol; máme se ho bát, nebo se s ním naopak naučit rozumně žít? Tak věřte, že nám nic jiného než řízené soužití nezbývá. Proto vám dám několik dobrých rad za sebe, lékárníka z Lékárna.cz. To aby se nám s cholesterolem žilo lehce a dobře.

1. Cvičte. Intenzivní cvičení intenzivně posílí váš dobrý (HDL) cholesterol. Že jste lenoši? No, když zavřu obě oči, tak řeknu, že je lepší alespoň nějaké cvičení než žádné.

2. Zhubněte. Pokud máte nadváhu, snížení váhy o 5 až 10% může zvýšit HDL. A taky snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi, což je také důležité.

3. Hlídejte si tuky. Vyhněte se trans nenasyceným mastným kyselinám, tukům, které jsou hlavně v průmyslově vyráběných margarínech, používaných při pečení a smažení potravin v tzv. fast foodech. Jejich sníženým příjmem posílíte hodný cholesterol a snížíte produkci LDL, tedy toho špatného. Tedy hned dvojí efekt.  

4. Zapomeňte na cukr. Odstřihněte se od rafinovaných sacharidů – například nahraďte bílé pečivo celozrnným a přidejte další vhodné bílkoviny do jídelníčku.

5. Nekuřte. Omezování kouření nejen zvyšuje HDL, ale pomáhá zdraví mnoha jinými způsoby.

6. Mírněte pití alkoholu. Umírněné pití znamená jeden nebo dva drinky denně. Mírná konzumace alkoholu podporuje žádoucí hladiny HDL, ale není to něco, co byste měli začít dělat pro zvýšení dobrého cholesterolu.

A jak to dělám já?

Ráno nebo večer si zacvičím pár cviků na posílení zad a občas si zaběhnu tak 5 kilometrů. Nadváhu nemám - zmizela právě tím běháním. Kupuji si celozrnné pečivo a jednou dvakrát týdně si dám pečivo bílé. Mažu si na něj máslo a miluji sádlo s cibulí nebo okurkou na tmavém chlebu. Nekouřím a alkohol si vychutnám ve formě kvalitního červeného z oblasti Mosely, ale i tak jen jednou týdně. A výsledek?

Cholesterol neřeším :-)

Věřte, je to docela fajn a zdravé soužití. Tak vám taky držím palce!

Váš Vladimír

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

16. listopad 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.