Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak zvýšit "hodný" cholesterol

Jak zvýšit "hodný" cholesterol

Ptáte se mně, jakou roli má v lidském těle cholesterol; máme se ho bát, nebo se s ním naopak naučit rozumně žít? Tak věřte, že nám nic jiného než řízené soužití nezbývá. Proto vám dám několik dobrých rad za sebe, lékárníka z Lékárna.cz. To aby se nám s cholesterolem žilo lehce a dobře.

Jak zvýšit "hodný" cholesterol

1. Cvičte. Intenzivní cvičení intenzivně posílí váš dobrý (HDL) cholesterol. Že jste lenoši? No, když zavřu obě oči, tak řeknu, že je lepší alespoň nějaké cvičení než žádné.

2. Zhubněte. Pokud máte nadváhu, snížení váhy o 5 až 10% může zvýšit HDL. A taky snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi, což je také důležité.

3. Hlídejte si tuky. Vyhněte se trans nenasyceným mastným kyselinám, tukům, které jsou hlavně v průmyslově vyráběných margarínech, používaných při pečení a smažení potravin v tzv. fast foodech. Jejich sníženým příjmem posílíte hodný cholesterol a snížíte produkci LDL, tedy toho špatného. Tedy hned dvojí efekt.  

4. Zapomeňte na cukr. Odstřihněte se od rafinovaných sacharidů – například nahraďte bílé pečivo celozrnným a přidejte další vhodné bílkoviny do jídelníčku.

5. Nekuřte. Omezování kouření nejen zvyšuje HDL, ale pomáhá zdraví mnoha jinými způsoby.

6. Mírněte pití alkoholu. Umírněné pití znamená jeden nebo dva drinky denně. Mírná konzumace alkoholu podporuje žádoucí hladiny HDL, ale není to něco, co byste měli začít dělat pro zvýšení dobrého cholesterolu.

A jak to dělám já?

Ráno nebo večer si zacvičím pár cviků na posílení zad a občas si zaběhnu tak 5 kilometrů. Nadváhu nemám - zmizela právě tím běháním. Kupuji si celozrnné pečivo a jednou dvakrát týdně si dám pečivo bílé. Mažu si na něj máslo a miluji sádlo s cibulí nebo okurkou na tmavém chlebu. Nekouřím a alkohol si vychutnám ve formě kvalitního červeného z oblasti Mosely, ale i tak jen jednou týdně. A výsledek?

Cholesterol neřeším :-)

Věřte, je to docela fajn a zdravé soužití. Tak vám taky držím palce!

Váš Vladimír

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka