Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Víte, co na popáleniny spolehlivě zabere? My ano!

Víte, co na popáleniny spolehlivě zabere? My ano!

Přichází léto a s ním samozřejmě i zvýšené nebezpečí popálení od sluníčka, grilu nebo třeba od táborového ohně. Správné ošetření popálenin může značně přispět k jejích rychlému hojení, a proto je velmi důležité znát zásady rychlé první pomoci při popálení. Pokud budete připraveni správně zasáhnout, léčba popálenin vás následně tolik nepotrápí.

Víte, co na popáleniny spolehlivě zabere? My ano!

Článek vznikl ve spolupráci s nestátní neziskovou organizací Popálky, která pomáhá lidem po popáleninovém úrazu a jejich blízkým vyrovnat se s následky úrazu a vrátit se co nejdříve zpátky k aktivnímu životu. Zároveň usiluje prostřednictvím svých preventivních a vzdělávacích aktivit o snížení četnosti a závažnosti úrazů popálením.

Popálky od nás letos v lednu dostaly dárcovský příspěvek ve výši 127.424 Kč. Přispěli jste vy sami i vánoční kapřík Šupináč. Více o sbírce

 

Popáleniny od sluníčka

S popáleninami od slunce se během života setká téměř každý, nicméně by se rozhodně neměly podceňovat. Ač vypadají na první pohled poměrně neškodně, v některých případech mohou být velmi nebezpečné.

Nezapomínejte tedy na prevenci, která je klíčová. Před létem si pořiďte kvalitní opalovací krémy či oleje s odpovídajícím ochranným faktorem podle fototypu vaší kůže. Zdravější a krásnější opálení můžete podpořit vhodným doplňkem stravy, jako je betakaroten. Po slunění je vždy dobré namazat se krémem po opalování.

Pokud se vám ale přeci jen stane, že se na sluníčku spálíte, je důležité vhodné ošetření popálenin. Co pomáhá na popáleniny od sluníčka, je závislé od míry spálení, ale vždy se doporučuje jako první pomoc Panthenol. Ten spálená místa ochladí a urychlí regeneraci kůže. Na silnější formy spálení je pak vhodná například kalciová mast na popáleniny a rychlou úlevu od nepříjemného pálení a svědění poskytne i chladivý gel na popáleniny.

S prázdninami a létem však nepřichází pouze sluníčko, ale také všelijaké zahradní party, grilování, táboráky či kempování. Spálení tedy hrozí v daleko větší míře než během zbytku roku - i od otevřeného ohně, grilu, horkého kempovacího nádobí a podobně.

Popáleniny od grilu a otevřeného ohně

Děti a otevřený oheň - vždy je tu riziko popáleníObzvláště často se v tomto období vyskytují popáleniny u dětí, které jsou často neopatrné a kolem ohně a horkých předmětů nepozorně dovádí. Spálit se můžete ale i při podpalování ohně, při manipulaci s podpalovačem nebo při neopatrném přímém kontaktu s horkým grilem. Výjimkou ale nejsou ani pády na gril případně do otevřeného ohně. Zde už bývá potřeba většinou lékařský zásah.

Správně provedená první pomoc může velmi výrazně zmenšit hloubku popálení, urychlit hojení, zmírnit následky popálenin a někdy dokonce i zachránit život.

První pomoc při popálení

Jak už bylo řečeno, popáleniny u dětí, ale i u dospělých mohou bez včasného zásahu skončit velice zle. Rychlé ošetření popálenin je klíčem k úspěchu, a proto si připomeňme pár základních pravidel, podle kterých je dobré se v krizové situaci zachovat. Léčba popálenin se pak může výrazně zkrátit a bolest snížit.

Chlazení popáleniny

Pád na rozpálený gril může být zážitkem na celý životPokud se jedná o mírné popáleniny, postačí spálené místo ihned začít chladit, a to buď pod chladnou tekoucí vodou, nebo ponořením do vody. Přímý kontakt s mraženými potravinami nebo ledem však není vhodný.

Jakmile spálené místo dostatečně ochladíte (to může trvat i desítky minut), nechejte postižné místo uschnout a poté jej zalepte speciální náplastí na popáleniny, která nepropustí k ráně infekci. Po nějaké době, až se rána trošku zhojí a není tak citlivá, ji potřete vhodným prostředkem. Tím může být například dobrá kalciová mast na popáleniny. Existuje ale celá řada krémů, gelů, mastí i sprejů, které jsou k tomuto účelu určeny. Působí jako podpůrný prostředek při hojení kůže a mírní bolest.

Vážnější popáleniny

Pokud se však někdo z vašeho okolí spálí opravdu ošklivě, nebo se jedná o dítě, je nutné přivolat rychle lékaře, tedy záchrannou službu. Než se k vám ale odborná pomoc dostane, musíte postiženému poskytnout první pomoc. Základem je vždy nejprve přerušit kontakt se zdrojem popálení, to znamená co nejdříve uhasit hořící oděv. Při sundávání spáleného oděvu buďte opatrní, přiškvařené látky nikdy nestrhávejte.

Ihned začněte postižená místa chladit, opět platí stejné pravidlo, jako u mírných popálenin – žádný led. Chladit můžete až do příjezdu lékaře, mírníte tím bolest i hloubku popálení. U chlazení si ale dejte pozor na velikost chlazené plochy, ta by v jednu chvíli neměla přesahovat 5% tělesného povrchu, jinak zase hrozí podchlazení organismu.

V případě vážného či rozsáhlého popálení neaplikujte na kůži žádné masti, gely, spreje, zásypy a další přípravky, lékaři sami uznají za vhodné, jaká léčba bude nejlepší.

Kdy po základním ošetření popálenin vyhledat rychlou lékařskou pomoc?

Ošetření popálenin je lepší svěřit do rukou odborníků v následujících případech:

  • popálenina je hluboká, horní část kůže je stržená, jsou vidět rozsáhlé puchýře
  • popálená pokožka je hladká, lesklá, a jasně červená
  • střed popáleného místa je bílý
  • popálené místo nebolí nebo bolí málo vzhledem k rozsahu popálení

V každém případě však popáleniny nikdy nepodceňujte. Jedná se o závažný problém, který při nevhodné léčbě může skončit velmi špatně.


Co pomáhá na popáleniny

Pokud chcete vědět, co na popáleniny zabere, inspirujte se naším výběrem produktů, které pomáhají na různé problémy v oblasti popálenin. Tyto produkty jsou vhodné k domácímu léčení mírných popálenin. Léčba popálenin vyššího stupně je vždy náročnější a je třeba svěřit ji do rukou lékařů.

1. Panthenol Spray

Panthenol ve spreji je ideálním řešením spálení od sluníčka. Podporuje hojení kůže i sliznic, léčí záněty vyvolené slunečním zářením. Kromě toho podporuje i regeneraci kůže po opaření či odření.

2. Krytí Mepilex Lite tenké silikonové náplasti

Tyto náplasti zajišťují měkké silikonové krytí v případě popálenin I. a II. stupně. Jedná se o první pomoc ve formě vlhkého hojení, a to při popáleninách způsobených termickým kontaktem (například od horkého grilu).

3. CICATRIDINA sprej

Jedná se o sprej určený k podpoře hojení povrchových i hlubokých ran, jako jsou popáleniny, ale i tržné rány či oděrky a podobně.

4. HemaGel

K hojení povrchových ran je perfektní také HemaGel, který zajišťuje v ráně i jejím okolí nejvhodnější pH a vlhkost pro hojení. Kromě toho působí jako bariéra proti jakékoli infekci.

5. Stratamed gel

K pozdějšímu ošetření rány způsobené popálením je dobré použít Stratamed gel. Ten se nanáší pouze v tenké vrstvě a působí jako prevence i léčba jizev. Jedná se o průhledný, nelepící, samoschnoucí, silikonový gel.

6. Epaderm Cream

Epadam Cream se používá k hydrataci suché kůže a k podpoře její regenerace. Je vhodný pro všechny věkové kategorie, i pro děti.

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám