Lékárna.cz

Postcovidový syndrom: Jak se uzdravit a vrátit do normálu

Prodělali jste covid-19 a stále se necítíte dobře? Může jít o tzv. postcovidový syndrom, který může trvat měsíce po vyléčení samotné nemoci. Přečtěte si jaké jsou příznaky postcovidového syndromu, jak se může projevovat u dětí a jak by měla probíhat rekonvalescence.

Postcovidový syndrom: Jak se uzdravit a vrátit do normálu
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co to je postcovidový syndrom

V poslední době se hovoří o tom, že po prodělaném onemocnění covid-19 může u vyléčeného nemocného vznikat tzv. postcovidový syndrom (také post-kovidový syndrom). Celkově virus SARS-CoV-2 oslabuje imunitu, a proto se nemocní lidé často cítí unavení, mají nižší fyzický i psychický výkon a hůře se soustředí. Tyto symptomy mohou u vyléčených lidí přetrvávat i po nemoci, dokonce se mohou projevit i s odstupem času.

Rovněž není vyloučeno, že i vliv médií a roční negativní masáž spojená s koronavirem, stres, sociální distanc a nemožnost volného pohybu, může být důvodem pro zhoršování zdraví a vyvolat postcovidový syndrom.

Postcovidový syndrom - příznaky

Postcovidový syndrom se může projevovat:

 • celkovou slabostí,
 • neustupující únavou až pocitem naprostého vyčerpání, který se může rozvinout až v chronický únavový syndrom,
 • různými stěhovavými bolestmi kloubů a svalů,
 • bolestmi břicha a hlavy, které mohou vyústit až v pravidelné migrény,
 • ztrátou čichu a chuti,
 • zvýšenou teplotou až horečkou,
 • dýchavičností až dlouhodobým kašlem,
 • bušením srdce.

Postcovidový syndrom u dětí ("postcovidové prsty")

Mezi často diskutované téma patří i projev tzv. postcovidových prstů u dětí a mladistvých, které se projevují jako hrboly v podobě bolestivé a někdy i svědivé vyrážky na prstech, především na nohou. Prsty mohou vypadat, jako po prodělání omrzlin – jsou zbarveny až do fialova. Postcovidové prsty se objeví většinou 2-3 den po nemoci a do týdne obvykle zmizí. U nemocného dítěte se může objevit i kopřivka nebo drobné výrony na kůži nohou.

PIMS – paediatric inflammatory multisystem syndrom (Multisystémový zánětlivý syndrom)

Mimo tyto příznaky byl u dětí a dospělých popsán vzácně i tzv. multisystémový zánětlivý syndrom.

Může se projevovat:

 • poškozením orgánů, nejčastěji bušením srdce,
 • motáním hlavy a změnami tlaku,
 • horečkou,
 • bolestí břicha,
 • zhoršením celkového stavu,
 • slabostí a
 • šokovým stavem.

Tyto příznaky, svědčící pro diagnózu PIMS se dle odhadů objevují v období 2-6 týdnů po infekci covid-19.

Jsme tu pro vás

Pokud se u vás projeví některý z výše zmíněných symptomů, doporučujeme vyhledat pomoc na tzv. Centru postcovidové péče, které zajišťuje komplexní péči o pacienty, kteří prodělali onemocnění covid-19 a trpí obtížemi souvisejícími s tímto onemocnění. U každé větší nemocnice taková centra pomalu vznikají, a když si nebudete vědět rady, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a my vám obratem poradíme.

Komu hrozí postcovidový syndrom

Postcovidový syndrom hrozí všem, kteří prodělají onemocnění covid-19 a týká se to i mladých a objektivně zdravých jedinců. Více jsou ohroženy osoby, které jsou dlouhodobě nemocné, anebo trpí jiným autoimunitním onemocněním, mohou být více ohroženi post-kovidovým syndromem. Mezi takové osoby patří:

 • jedinci s oslabenou imunitou,
 • kardiaci,
 • diabetici,
 • obézní osoby,
 • lidé s chronickým nebo autoimunitním onemocněním.

Postcovidový syndrom i s několika týdením zpožděním?

Není žádnou výjimkou, když se u vyléčených osob z onemocnění covid-19 objeví poscovidový syndrom až s několika týdenním či měsíčním zpožděním. Pokud se u vás objeví některý z výše vyjmenovaných příznaků, obraťte se na svého lékaře. 

Rekonvalescence po prodělaném onemocnění covid-19

Mějte na paměti, že úplné vyléčení z postcovidového syndromu je běh na dlouhou trať a pokud budete naslouchat svému tělu, můžete mu pomoci v rychlejší rekonvalescenci. 

Naše rady, které vám na cestě za uzdravením mohou pomoci:

 • Na prvním místě by měl být dostatečný odpočinek. Zkrátka musíte tělu dopřát to co potřebuje, aby se mohlo regenerovat a dočerpat ztracené síly.
 • Klíčem ke zdravějšímu já je i bohatá a vyvážená strava, pokud možno bez příměsí konzervačních a jiných toxických látek. Vyzkoušet můžete i tzv. super potraviny.
 • Myslete i na pitný režim, omezte příjem slazených nápojů a vyměňte je za bylinné čaje nebo čistou vodu.
 • Začněte se věnovat pravidelnému pohybu. Fyzická aktivita má blahodárné účinky nejen na prokrvení svalů, peristaltiku střev, ale i naši psychiku. Efektivně odbourává stres a vyplavuje hormony štěstí. Bohatě bude stačit, když si každý den naordinujte krátkou procházku. Základem je pobyt na čerstvém vzduchu a chytání slunečních paprsků.
 • Netlačte moc na pilu a sami na sebe. Věnujte se sami sobě, svým koníčku a naučte se relaxovat. K tomu vám skvěle poslouží bylinky nebo aromaterapie.
 • Nebuďte na sebe přísní, a pokud se cítíte unaveni, jednoduše si odpočiňte. Spánková hygiena je nesmírně důležitá pro celkovou regeneraci těla a jeho správnou funkci.
 • A postupně začněte s pravidelným posilováním imunity pomocí doplňků stravy. Hlavně dbejte na pravidelný přísun vitamínů C a D.

Co nového víme v léčbě covid-19

Monoklonární protilátky nebo pilulka proti covid-19 s obsahem molnupiraviru patří mezi novinky v léčbě covid-19. To, zda jste covid-19 prodělali nebo zda máte protilátky po očkování vám ukáže test na protilátky.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Zdroj: SZÚ, Pediatrics.cz, MZ ČR

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.