Lékárna.cz

Pomoc domácím mazlíčkům se ukrývá ve stříbře

Pomoc domácím mazlíčkům se ukrývá ve stříbře
Sdílet

Společnost NanoComplex s.r.o je výrobcem produktů značky TraumaPet® Ag a zabývá se aplikovaným výzkumem na poli moderních technologií včetně nanotechnologií. Jak její produkty pomáhají čtyřnohým domácím mazlíčkům?

S panem RNDr. Jiřím Oborným, jednatelem společnosti, který se nanotechnologiím věnuje již více než 10 let, si nejen o veterinární péči a přípravcích povídala Radka Malečková z marketingu Lékárna.cz.

Řada vámi vyráběných produktů TraumaPet® Ag obsahuje, kromě osvědčených složek, také nanočástice stříbra. Jak v prostředcích působí a jaké jsou jeho výhody?

I přes velmi nízkou koncentraci stříbra je v přípravcích velké množství částic s velkou specifickou plochou povrchu. Tím dochází k rozsáhlému sdílení iontů stříbra, které mají nepříznivý vliv na metabolismus patogenů (bakterie, kvasinky) a postupně je likvidují. Patogeny si navíc nedokáží vytvořit rezistenci proti stříbru tak, jako proti antibiotikům. Z kvalitativních důvodů jsme pro veterinární aplikace vybrali nanočástice stříbra vyvinuté v Regionálním centru pro pokročilé technologie a materiály Univerzity Palackého v Olomouci, které je světově uznávaným pracovištěm.

Při jakých potížích zvířete může chovatel přípravky využít?

TraumaPet® Ag jsou produkty, které pomáhají při léčbě malých ran např. při pokousání a kožních stavů dermatitid komplikovaných infekcí, při zánětech očí, uší a ve stomatologii při parodontitidách a zánětech dutiny ústní. Vše především bakteriálního a kvasinkového původu.

Nemají přípravky nežádoucí vedlejší účinky?  

Za pět let distribuce přípravků nemáme hlášenu žádnou nežádoucí příhodu nebo vedlejší účinek. Vzhledem k tomu, že se stříbro používá jako šperkařský kov a v minulosti byly v domácnostech často používány stříbrné příbory a nádoby, musely by být nežádoucí účinky stříbra dávno prokázány. Nehledě na to, že do vynálezu chemických antibiotik bylo stříbro a jeho soli jediným účinným přírodním antibiotikem.

Je řada produktů TraumaPet® Ag určena pro všechny druhy běžně chovaných domácích zvířat nebo existují vyjímky?

Všechny přípravky TraumaPet® vyžadují správnou indikaci a jsou součástí celkového ošetření domácích mazlíčků bez výjimek. Vzhledem k tomu, že působením stříbra se u bakterií nevyvíjí rezistence, tak jak je to známo u antibiotik, je možné používat tyto preparáty i jako preventivní přípravek. Pro správnou aplikaci a indikaci produktů TraumaPet®  jsme ve spolupráci s veterinárním lékařem MVDr. Tomášem Fichtelem natočili vzdělávací videa, která jsou na našich webových stránkách i na Facebooku.

Jak dlouho probíhalo testování a kde lze nahlédnout do klinické studie?

Testování probíhalo řadu měsíců na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a výsledky studií jsou publikované v odborných časopisech i na webu traumapet.cz v sekci pro odborníky. Jedná se o odborné studie určené převážně veterinárním lékařům a lékárníkům.

Chystáte nějaké novinky, na které se chovatelé mohou těšit?

Ano, chystáme přípravky s kombinovanými repelentními účinky a přípravky s enzymatickými složkami pro ještě lepší podporu hojení v gelech nové generace a řadu dalších přípravků.

6. duben 2019
Témata článku
Zvířata
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více