Lékárna.cz

Recept na civilizační choroby - kyselina alfa-linolenová (ALA)

Látku zvanou kyselina alfa-linolenová (ALA) najdeme už v mateřském mléce a po celý život ji musíme užívat v dostatečném množství z potravy, aby mohl náš organismus dobře fungovat. Vědci ji intenzivně zkoumají a domnívají se, že může úspěšně pomoci redukovat mnohé neduhy současné civilizace.

Recept na civilizační choroby - kyselina alfa-linolenová (ALA)
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Jak funguje kyselina alfa-linolenová v těle

Kyselinu alfa-linolenovou řadíme do skupiny látek odborně nazývaných omega-3 mastné kyseliny, která je podskupinou tzv. esenciálních nenasycených mastných kyselin. Esenciální znamená, že jsou pro lidské tělo nezbytné; přitom si je však nedokáže vytvořit a jediným zdrojem je potrava. Tato skupina látek se nazývá také polynenasycené mastné kyseliny či vitamin F.

ALA je důležitá zejména pro řízení a souhru životních procesů v organismu, správnou funkci buněčných stěn, slouží také jako zdroj energie.

Kde najdeme kyselinu alfa-linolenovou

Kyselina alfa-linolenová je hojně zastoupena např. ve lněném, řepkovém a sojovém oleji, v dýňových semíncích. Dalším zdrojem mohou být i ryby (losos, makrela a jiné) v případě, že mají dostatek ALA ve stravě. 

Kdo by se měl kyselině alfa-linolenové vyhnout

Tělo tuto látku dobře snáší. Protože představuje významný zdroj kalorií, je třeba užívat ALA v přiměřeném množství, abychom zbytečně nepřibírali. U citlivých lidí by mohla vyvolat alergickou reakci.

Doporučená denní dávka ALA

Děti v průběhu kojení mívají dostatek ALA v organismu, pokud jí matka stravu obsahující přiměřené množství této látky. U dospělých je vhodné denně přijmout okolo 2 gramů kyseliny alfa-linolenové. Pokud člověk zařadí do svého jídelníčku výše uvedené potraviny, může tak pokrýt požadovaný denní příjem z přirozených zdrojů. Při dostatečném příjmu 2g denně přispívá ALA k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa

Navštivte související produktové kategorie
Omega 3 a rybí olej Oleje a ghí másla Srdce a cévy

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.