Jak funguje kyselina alfa-linolenová v těle
Kyselinu alfa-linolenovou řadíme do skupiny látek odborně nazývaných omega-3 mastné kyseliny, která je podskupinou tzv. esenciálních nenasycených mastných kyselin. Esenciální znamená, že jsou pro lidské tělo nezbytné; přitom si je však nedokáže vytvořit a jediným zdrojem je potrava. Tato skupina látek se nazývá také polynenasycené mastné kyseliny či vitamin F.
ALA je důležitá zejména pro řízení a souhru životních procesů v organismu, správnou funkci buněčných stěn, slouží také jako zdroj energie.
Kdo by se měl kyselině alfa-linolenové vyhnout
Tělo tuto látku dobře snáší. Protože představuje významný zdroj kalorií, je třeba užívat ALA v přiměřeném množství, abychom zbytečně nepřibírali. U citlivých lidí by mohla vyvolat alergickou reakci.
Doporučená denní dávka ALA
Děti v průběhu kojení mívají dostatek ALA v organismu, pokud jí matka stravu obsahující přiměřené množství této látky. U dospělých je vhodné denně přijmout okolo 2 gramů kyseliny alfa-linolenové. Pokud člověk zařadí do svého jídelníčku výše uvedené potraviny, může tak pokrýt požadovaný denní příjem z přirozených zdrojů. Při dostatečném příjmu 2g denně přispívá ALA k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa