Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak zatočit s klíšťaty

Jak zatočit s klíšťaty

Děti Ženy Muži Kůže

Jaro je tady, oteplilo se, a tak se všichni můžeme vyzbrojit repelentem a připravit se na každoroční boj s klíšťaty. Než si řekneme, jak správě klíště vytáhnout, upřesněme si, co to vlastně klíště je.

Jak zatočit s klíšťaty

Co je klíště

Je to roztoč, parazit, který se živí krví své oběti. Klíště je velmi malé, a tak nás pár kapek krve nerozhází, hlavní potíž ale je, že přenáší hned několik vážných infekčních chorob, které nám mohou hodně zkomplikovat život.

Klíště je parazit a příroda ho proto vybavila zlepšováky, které ho chrání v případě, že se ho hostitel rozhodne zničit.

Má speciální chitinový šťít, díky kterému je těžké ho rozmačkat. Na hlavě má navíc speciální tykadla a ty mu pomáhají najít to nejlepší místo na těle hostitele. Bohužel pro nás, ta nejlepší místa jsou většinou tam, kam se nedíváme, jako např. v záhybech kůže, v podpaždí atd.

Možná si myslíte, že klíště je velmi jednoduchý tvor, ale opak je pravdou. Dokáže trpělivě čekat hodiny na vrcholku trávy a vyhlížet potenciálního hostitele. Na těle má speciální orgán, který zachytává všechny vjemy a vyhodnocuje všechny pachy a otřesy kolem. Jakmile zavětří příležitost, snaží se pomocí trávy dostat se na tělo hostitele a přisát se.

Klíště dokáže čekat a hladovět i celý rok, což je zhruba čtvrtina jeho života. Na těle hostitele pak zůstává zhruba dva týdny.

Nezaměňte klíště za kloše!

Trošku děsivě může působit lesní tvor, který vypadá jako klíště, ale navíc má křídla. Nejde ale o klíště, je to kloš jelení. Je to také parazit ,ale lidé mu nevyhovují, a tak se živí krví lesních zvířat.

Jak vytáhnout klíště

Byli jste v lese nebo na louce a domů jste si přinesli klíště, co teď?

Nejdříve si řekněme, co nedělat:

  • rozhodně klíště nepotírejte olejem nebo jiným tukem. Stane se to, že se pravděpodobně začne dusit a během toho vyzvrací obsah svého těla do rány, kde je přisáté. To samé platí pro rozmačkání klíštěte.
  • nesnažte se klíště odstranit pomocí pinzety anebo taháním, s největší pravděpodobností klíště přetrhnete. Pokud vám v kůži zůstanou jen kusadla, tělo se s nimi vypořádá stejně, jako s třískou.

Nejlepší způsob vytažení klíštěte je buď viklat s ním ze strany na stranu nebo s ním pomalu otáčet. Nezapomeňte si vždy umýt ruce, a klíště potřít dezinfekcí.

Jakmile je klíště venku, můžete ho vyhodit nebo ho zaslat do laboratoře, kde zjistí, jestli přenášelo lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. To, že bylo přenašečem, ale nutně nemusí znamenat, že vás nakazilo

Po odstranění klíštěte je dobré se několik týdnů pečlivě sledovat.

Časové rozmezí mezi odstraněním klíštěte a prvním příznakem může být i několik týdnů. Klíšťová encefalitida se projeví příznaky podobnými chřipce nebo viróze, bolestmi hlavy, kloubů a únavou.  Pokud první fáze nemoci proběhne bez zahájení léčby, dojde k vysokým horečkám a hrozí poruchy nervového systému.

V místě přisátí se může objevit bledá skvrna s červeným kruhovým zarudnutím, která se bude postupně zvětšuje. To je příznak lymské boreliózy. Obě nemoci jsou vážné a je potřeba je okamžitě léčit.

Klíště v těhotenství:

Pro nastávající matky je klíště nebezpečné i přesto, že zatím nebyl prokázaný přenos nemoci z matky na plod. Přisátím může způsobit různé infekce a žena v těhotenství má velmi omezené možnosti léčby. Jsou zdokumentované případy, kdy došlo při lymské borelióze k trvalému poškození nebo až ke smrti plodu. Těhotné ženy sice mohou užívat některá antibiotika, možnosti jsou ale velmi omezené.

Prevence především

Nejdůležitějším krokem, nejen pro nastávající matky, zůstává prevence. Do přírody vždy s repelentem, nejlépe po očkování na klíšťovou encefalitidu a s dlouhými kalhotami.  Po každé návštěvě přírody se  nezapomeňte, hlavně na jaře a v létě, pořádně prohlédnout.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám