Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak zatočit s klíšťaty

Jak zatočit s klíšťaty

Děti Ženy Muži Kůže

Co je klíště, jak ho vytáhnout a co raději nedělat nebo jaké repelenty používat, poradíme v našem článku.

Jak zatočit s klíšťaty

Co je klíště

 • je to roztoč, který se živí krví své oběti,
 • přenáší hned několik vážných infekčních chorob

Jak funguje

 • má speciální chitinový štít, díky kterému je těžké ho rozmačkat,
 • na hlavě má speciální tykadla a ta mu pomáhají najít to nejlepší místo na těle hostitele (v záhybech kůže, v podpaždí atd).,
 • dokáže trpělivě čekat hodiny na vrcholku trávy a vyhlížet potenciálního hostitele,
 • na těle má speciální orgán, který zachytává všechny vjemy a vyhodnocuje všechny pachy a otřesy kolem. Jakmile zavětří příležitost, snaží se pomocí trávy dostat se na tělo hostitele a přisát se.
 • dokáže čekat a hladovět i celý rok, což je zhruba čtvrtina jeho života. Na těle hostitele pak zůstává zhruba dva týdny.

Co to je DEET?

DEET = diethyltoluamid je považován za nejúčinnější látku proti krev sajícímu hmyzu - komárům, ovádům a klíšťatům. Pro jeho účinek je potřebná minimální koncentrace od 20% v přípravku. DEET je však pesticid, tj. látka, která je nebezpečná pro ryby a další drobné živočichy. Bylo zjištěno, že účinkuje jako neurotoxin, proto není vhodné tyto repelenty aplikovat na holou kůži. Také u malých dětí tuto látku v ochraně před hmyzem raději nepoužívejte.

Jak vytáhnout klíště

Nejlepší způsob vytažení klíštěte je buď

 • viklat s ním ze strany na stranu nebo
 • s ním pomalu otáčet

Nezapomeňte si vždy umýt ruce, a klíště potřít dezinfekcí.

Jakmile je klíště venku, můžete ho vyhodit nebo ho zaslat do laboratoře, kde zjistí, jestli přenášelo lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. To, že bylo přenašečem, ale nutně nemusí znamenat, že vás nakazilo

Po odstranění klíštěte je dobré se několik týdnů pečlivě sledovat.

Časové rozmezí mezi odstraněním klíštěte a prvním příznakem může být i několik týdnů.

Co NEdělat

 • rozhodně klíště nepotírejte olejem nebo jiným tukem. Stane se to, že se pravděpodobně začne dusit a během toho vyzvrací obsah svého těla do rány, kde je přisáté. To samé platí pro rozmačkání klíštěte.
 • nesnažte se klíště odstranit pomocí pinzety anebo taháním, s největší pravděpodobností klíště přetrhnete. Pokud vám v kůži zůstanou jen kusadla, tělo se s nimi vypořádá stejně, jako s třískou.

Nemoci související s klíštětem

 • Klíšťová encefalitida se projeví příznaky podobnými chřipce nebo viróze, bolestmi hlavy, kloubů a únavou.  Pokud první fáze nemoci proběhne bez zahájení léčby, dojde k vysokým horečkám a hrozí poruchy nervového systému.
 • Lymská borelióza se projevuje bledá skvrna s červeným kruhovým zarudnutím v místě přisátí, která se postupně zvětšuje.

Obě nemoci jsou vážné a je potřeba je okamžitě léčit.

Pomoc z přírody

Velice účinnou přírodní látkou s repelentním účinkem je citronelový olej, který je součástí řady již hotových repelentů. Často se také kombinuje citronela, eukalyptus, tymián nebo levandule. 

Klíště v těhotenství:

Pro nastávající matky je klíště nebezpečné i přesto, že zatím nebyl prokázaný přenos nemoci z matky na plod. Přisátím může způsobit různé infekce a žena v těhotenství má velmi omezené možnosti léčby. Jsou zdokumentované případy, kdy došlo při lymské borelióze k trvalému poškození nebo až ke smrti plodu. Těhotné ženy sice mohou užívat některá antibiotika, možnosti jsou ale velmi omezené.

Prevence především

Nejdůležitějším krokem, nejen pro nastávající matky, zůstává prevence. Do přírody vždy s repelentem, nejlépe po očkování na klíšťovou encefalitidu a s dlouhými kalhotami.  Po každé návštěvě přírody se  nezapomeňte, hlavně na jaře a v létě, pořádně prohlédnout.

Vyrobte si domácí repelent

Postačí nám k tomu 100 g sušeného nebo čerstvého tymiánu, který povaříme ve 300 ml vody. Necháme louhovat 2 hodiny. Poté slijeme a přilijeme 100 ml vinného octa. Takto připravený repelent nalijeme do lahvičky s rozprašovačem. Repelent uchovávejte v chladničce. Před vycházkou do přírody je třeba tento repelent aplikovat důkladně na oděv celého těla a po několika hodinách se opakovaně přestříkat. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám