Lékárna.cz

Jak na dětské opruzeniny?

Jak na dětské opruzeniny?
Sdílet

I když se říká, že je něco hebké jako dětská prdýlka, někdy i ty nejmenší právě na zadečku přepadne trápení v podobě opruzeniny. Ta se projevuje jako zarudlé místo, někdy i s pupínky nebo mokvajícími puchýřky. Opruzeniny navíc kazí vašemu děťátku náladu, ruší spánek a zneklidňují ho, proto je důležité s opruzeninou zatočit co nejrychleji.

Opruzeniny se nejčastěji objevují v oblasti plenek. Mohou ale zlobit i ve špatně dostupných záhybech kůže, kde si jich nemusíme v počátečním stádiu vůbec všimnout. Jakmile opruzeninu odhalíme, musíme ji začít léčit, aby nepřerostla v bolavé mokvající a špatně hojivé místo.

Zadeček a okolí genitálií je u miminek velmi namáhané. Dětské opruzeniny vznikají nejčastěji tak, že pokožku dráždí moč a stolice, které vytvářejí vlhké a teplé prostředí, které je pro vznik opruzeniny ideální. Proto je nutné takové místo nechat při přebalování dobře větrat a před zabalením do plenky natřít šetrným čistě přírodním krémem bez chemických přísad, který prdelku vašeho zlatíčka spolehlivě ochrání.

Opruzeniny mohou ovšem vzniknout i špatně zvolenou plenou, kdy malá plenka dře pokožku a tyto oděrky se potom přemění v opruzeniny. Stejně tak může v záhybech narušovat kůži nevhodné oblečení. Podráždění může také vzniknout chemickými látkami ve vaší kosmetice či přebalovacích pomůckách.

Žádná chemie, jen čistá příroda

Při opruzeninách u miminek také omezte používání jakékoliv chemie. Jsou-li u vašeho miminka opruzeniny opakované a časté, může jít o alergii právě na některou složku v přebalovací hygieně. V takovou chvíli jsou nejlepší krémy, ubrousky i pleny bez chemických vůní a příměsí.

Rychle se zbavíte opruzeniny tak, že zklidníte pokožku v daných partiích, dostatečně místo větráte a pečlivě před zabalením natřete. Veškerá kosmetika by měla být čistě přírodní, a tudíž pro vaše miminko co nejpřirozenější.

Pro zadeček je ideální opláchnout ho při každém přebalování čistou vodou. Důležité je dětskou pokožku také hezky promazat a vytvořit na ní ochranný film vhodným dětským olejem bez chemikálií.

2. duben 2015
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více