Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Homeopatie pro maminky. Jak na podporu kojení?

Homeopatie pro maminky. Jak na podporu kojení?
Sdílet

Homeopatie v někom vzbuzuje nedůvěru, jiní jsou zase přesvědčení, že pomáhá. Jaká homeopatika by neměla chybět v domácí lékárničce každé maminky? Třeba ta na podporu kojení.

Homeopatika v těhotenství a kojení

Téměř žádná maminka se nevyhne únavě a bolestem prsou kvůli častému kojení. Není výjimkou, že je laktace nedostatečná, nebo naopak vysoká. Homeopatická léčiva nemají žádné kontraindikace s ostatními léky, takže je můžete bez obav užívat i v období těhotenství a kojení. Mohou se dokonce podávat i samotným kojencům.

Základní homeopatická lékárnička

Kojící maminku může potkat mnoho ne zrovna příjemných situací. Mezi nejčastější patří nízká laktace neboli tvorba mateřského mléka. V takovém případě mohou pomoci homeopatika na podporu kojení

Vzhledem k legislativní situaci vám k léčbě homeopatiky nemůžeme uvést konkrétní řešení daných obtíží. Proto se o výběru správného homeopatika poraďte s lékařem homeopatem, v lékárně nebo u nás na stránkách v poradně, se zkušenými lékárníky.

Pitný režim v době kojení

V období kojení je také velmi důležité, aby maminka více pila. Nejlépe vodu, přírodní neslazené šťávy nebo čaj. Naopak by se měla vyhýbat slazeným a syceným nápojům, džusům s umělými barvivy a různým limonádám.

Zánět prsu

Dalším poměrně častým problémem kojících maminek jsou velmi bolestivé záněty prsních žláz. Jedná se o bakteriální infekci, kdy se drobným zraněním na bradavce dostanou bakterie do mléčné žlázy.

Jak předejít zánětu prsu

Jako prevence se doporučuje vždy po kojení potřít bradavku mateřským mlékem, které v sobě má protilátky. Rozvoji zánětu lze zabránit také včasným užitím homeopatik.

Pokud maminka nezačně problém řešit včas, může se stav zhoršit a lékař doporučí léčbu antibiotiky. Během ní se mohou homeopatika pořád užívat. Podpoří tak účinky antibiotik. 

Předejít zánětu prsu je možné i přikládáním chladných tvarohových obkladů po kojení alespoň na 20 minut. Prevencí je také kojit dostatečně dlouho, aby v prsech nezůstávalo neodpité mateřské mléko. Pokud se mamince tvoří nadbytek mléka, je vhodné po kojení ještě mléko odstát pomocí prsní odsávačky mléka.

Kojení a pití teplých a studených nápojů

Pití chladnějších nápojů snižuje množství mateřského mléka nebo má neutrální vliv. Naopak pití většího množství teplých nápojů (čaje, teplé vody, zředěného džusu) zvyšuje tvorbu mateřského mléka. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Homeopatika pro miminka

Díky tomu, že homeopatika neobsahují téměř žádné množství účinné látky, jde o velmi zředěné léky, je možné je bez obav podat i miminkům a malým dětem. Podávání homeopatik kojencům je možné, pokud kuličku homeopatika rozpustíme v mateřském mléce nebo v kojenecké vodě a podáme miminku lžičkou nebo kapátkem do pusinky. Takto připravovaná homeopatika si před podáním miminku vždy připravujte nová.

Homeopatika lze miminkům a malým dětem podat i ve formě čípků nebo již zředěného roztoku do pusinky, které koupíte v lékárně. Pro starší děti se některé homeopatické léky připravují ve formě sirupu.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

1. listopad 2020
Témata článku
Děti Ženy
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více