Lékárna.cz
Hledat

CRP testy - Kdy mohou pomoci

CRP testy - Kdy mohou pomoci
Sdílet
Navštivte související produktovou kategorii

Co je to vlastně CRP test? O čem vypovídají jeho hodnoty? Kdy má význam jej provádět? Máme pro vás odpovědi nejen na tyto otázky.

K čemu slouží CRP test

CRP test slouží k určení infekce. Hodnoty CRP dosahují zvláště vysokých hodnot při infekcích způsobených bakteriemi.

Co je to CRP test

CRP test udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Tento protein je produkován játry a jeho hladina stoupá ve chvíli, kdy v našem těle probíhá zánět. Ten může být způsoben akutní infekcí, ale také například chronickým onemocněním nebo může indikovat i zvýšené riziko infarktu či mrtvice.

Jak se provádí CRP test

Hladina C-reaktivního proteinu může být zjišťována laboratorním vyšetřením z žilně odebrané krve a na výsledek se obvykle čeká do druhého dne. Mnohem častěji je ale odebíráno několik kapek krve z prstu s tím, že pomocí speciálního přístroje, do kterého se tato krev na laboratorní destičce vkládá, je výsledek znám během několika minut.

Vedle toho je také možné provést domácí CRP test. Ten lze běžně koupit v lékárně, má však pouze informativní charakter, přesnou diagnózu a s ní i vhodnou léčbu musí vždy stanovit lékař.

Kdy má význam provádět CRP test

Nejběžnější využití CRP testu je pro určení původu infekce a zvolení správné léčby, tedy zda je infekce virového původu (CRP hodnoty jsou v normálu) či bakteriálního (hladina C-reaktivního proteinu je zvýšená) a k vyléčení budou pravděpodobně nutná antibiotika.

Nezapomeňte: Na viry antibiotika nezabírají!

Pro léčbu virové infekce jsou antibiotika zcela neúčinná. Jejich časté užívání zvyšuje rezistenci organismu na ně, a významně tak snižuje jejich účinnost, což může způsobit zásadní potíže ve chvíli, kdy je nasazení antibiotik jedinou možnou léčbou. CRP testy pomáhají tento problém eliminovat.

Zvýšené hodnoty CRP se objevují také u:

 • chronických zánětlivých onemocnění, jako je například revmatoidní artritida či lupus,
 • gastrointestinálních onemocnění,
 • kardiovaskulárních chorob,
 • rakoviny.

Kdy zahájit léčbu antibiotiky

V ideálním případě se zahajuje léčba antibiotiky při prokazatelných symptomech bakteriální infekce podle výsledku prokázaného bakteriálního patogenu. Vždy se zohledňují další individuální faktory nemocného. Prakticky by se antibiotická léčba neměla zahajovat pouze dle výše hodnoty CRP bez dalšího doplňujícího vyšetření.

Výše CRP hodnot

Zvýšené hladiny C-reaktivního proteinu v podstatě značí rozsah zánětu v organismu. Platí:

 • Do 5 mg/l - normální hodnota CRP u zdravého člověka.
 • 6 - 30 mg/l - mírná infekce, obvykle virového původu. Pokud příznaky infekce do 2 - 3 dnů neodezní, je vhodné test opakovat.
 • 50 - 200 mg/l - bakteriální infekce, zpravidla streptokoky nebo stafylokoky, vyžadující adekvátní léčbu.
 • Nad 200 mg/l - vážná infekce.

Jak je to u virových infekcí

Když je při virové infekci vyšší CRP, tj v případě, že je hodnota CRP do 40 - 50 mg/l, jde často o prvotní nespecifickou obrannou reakci organismu. 

Vedle toho se zvýšené hodnoty CRP mohou projevit také:

 •  s rostoucím věkem,
 • u diabetiků,
 • u kuřáků,
 • gravidních žen, a to zejména v poslední fázi těhotenství,
 • při užívání některých léků (například hormonální antikoncepce),
 • po úrazech nebo
 • po nadměrné fyzické zátěži.

Krom toho hladina C-reaktivního proteinu může kolísat i v důsledku vysokého krevního tlaku, konzumace kávy či alkoholu, chronické únavy, poruch spánku nebo také psychických potíží.

Normální hodnota CRP může být matoucí

V případě zjišťování původu infekce nás sice normální hodnoty CRP uklidní, bohužel však nemusí vždy značit, že je náš organismus 100% v pořádku. I tak v něm totiž může probíhat menší akutní infekce, lokalizovaný zánět, chronické onemocnění nebo také poškození jaterních buněk, jež mají na starosti právě produkci C-reaktivních proteinů. Máte-li pochybnosti o svém zdravotním stavu, neváhejte je konzultovat se svým lékařem.

CRP hodnoty u dětí

CRP hodnoty se liší pouze u novorozenců, u nichž se 3. den po narození objevuje až 15 mg/l krve a také u kojenců, kdy jejich hodnoty zpravidla dosahují 10 mg/l. Jinak jsou CRP hodnoty u dětí i u dospělých prakticky stejné.

Témata článku
Imunita
Navštivte související produktovou kategorii
Testy infekcí
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.