Lékárna.cz

Co potřebujete vědět o elektrických zubních kartáčcích

Víte, že si nemusíte zuby čistit dlouho, aby byly zdravé a bílé? Stačí vám k tomu dvě minuty času ráno a večer. Zkuste elektrický zubní kartáček. Prozradíme vám, co byste o nich měli vědět a jaké jsou rozdíly v jednotlivých typech.

Co potřebujete vědět o elektrických zubních kartáčcích
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Zubní plak dokáže potrápit. Je ideálním prostředím pro rozmnožování bakterií způsobujících řadu onemocnění, jako jsou zubní kazy, záněty dásní i parodontóza nebo vypadávání zubů. Tyto problémy nejsou dědičné, jak si často mylně myslíme.

Abyste měli zdravou dutinu ústní, je nejdůležitější výběr vhodných dentálních pomůcek, správná technika čištění a hlavně pravidelnost a pečlivost v péči o zuby, mezizubní prostory a dásně. Efektivní a šetrné jsou elektrické zubní kartáčky, které vám ušetří mnoho práce i starostí.

Typy elektrických zubních kartáčků

Standardně můžeme elektrické zubní kartáčky rozdělit na rotační (případně oscilační) a na sonické.

Rotační zubní kartáčky se vyznačují zejména kulatou hlavicí, která se otáčí o 90° tam a zpět. Tento typ však v dnešní době odborníci na zubní hygienu většinou nedoporučují. Nejsou totiž příliš šetrné k dásním ani k tvrdým zubním tkáním a v rukou nezkušeného uživatele mohou způsobit poranění dásní i jiné problémy. Lidé s citlivými dásněmi by se měli tomuto typu zubních kartáčků vyhnout.

Sonické zubní kartáčky mají zejména podlouhlou hlavici a jsou k dásním a zubům mnohem šetrnější. Nečistí zvukem, jak by se mohlo podle názvu zdát, ale fungují na principu vysokofrekvenčního stírání zubního plaku. Za jednu minutu zvládnou zuby setřít až 31 000 ×. Kartáčková hlavice sonického kartáčku se přitom vychyluje nahoru a dolů, což je jeden ze zásadních rozdílů oproti rotačním kartáčkům. Těmito kmity dojde k rozpohybování tekutiny v ústech a vznikne dynamická vlna bohatá na kyslík, která okysličí mezizubní prostory a prostor kolem krčku, kde se nacházejí bakterie způsobující nepříjemné problémy. Sonické kartáčky pracují s frekvencí 250 - 300 Hz, tzv. ultrasonické kartáčky pak v ještě vyšších frekvencích. 

Výhody sonických zubních kartáčků

Elektrické sonické zubní kartáčky zvládnou během dvou minut to, co s obyčejným kartáčkem musíte dělat 15-20 minut. Sonické kartáčky dokonale odstraňují zubní plak, a to i z těžko dostupných míst, kam se manuální kartáček nedostane. Stíravými pohyby rozruší a odstraní nános plaku a zbytky jídel bez nutnosti vyvíjení tlaku a účinnost je tak v porovnání s manuálním zubním kartáčkem mnohonásobně vyšší. Čištění je díky unikátní technologii jednoduché a zároveň efektivní a šetrné k zubní sklovině a dásním.

Kdo může používat elektrický kartáček

Elektrický sonický kartáček může používat každý, pokud je dostatečně instruován, jak s ním zacházet. Odborníci na dentální hygienu je doporučují i dětem a pacientům s rovnátky. Naučit se pracovat s elektrickým sonickým kartáčkem není složité. Pokud si chcete zuby čistit opravdu co nejlépe, navštivte zubní hygienistku, která vám s technikou pomůže. Nejmodernější modely v sobě mají navíc zabudovaný časovač a režim, který vám pomůže si navyknout. Ideální je pořídit si model, který je vybavený i kontrolou tlaku. Ten vás upozorní, že na zuby moc tlačíte.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Elektrický zubní kartáček je nutné vybírat podle toho, v jakém stavu se vaše zubní dutina nachází. To, co vyhovuje jednomu, nemusí být dobré pro druhého. Zvážit musíte, pro jakou technologii se rozhodnete. Pokud si opravdu nejste jisti, zeptejte se své dentální hygienistky, která zváží stav vašich dásní a doporučí vám i konkrétní model elektrického kartáčku.

 

Témata článku
Péče o tělo Zuby
Navštivte související produktové kategorie
Ústní hygiena Elektrické zubní kartáčky Zubní pasty

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.