Lékárna.cz

Co potřebujete vědět o elektrických zubních kartáčcích

Co potřebujete vědět o elektrických zubních kartáčcích
Sdílet

Víte, že si nemusíte zuby čistit dlouho, aby byly zdravé a bílé? Stačí vám k tomu dvě minuty času ráno a večer. Zkuste elektrický zubní kartáček. Prozradíme vám, co byste o nich měli vědět a jaké jsou rozdíly v jednotlivých typech.

Zubní plak dokáže potrápit. Je ideálním prostředím pro rozmnožování bakterií způsobujících řadu onemocnění, jako jsou zubní kazy, záněty dásní i parodontóza nebo vypadávání zubů. Tyto problémy nejsou dědičné, jak si často mylně myslíme. Abyste měli zdravou dutinu ústní, je nejdůležitější výběr vhodných dentálních pomůcek, správná technika čištění a hlavně pravidelnost a pečlivost v péči o zuby, mezizubní prostory a dásně. Efektivní a šetrné jsou elektrické zubní kartáčky, které vám ušetří mnoho práce i starostí.

Typy elektrických zubních kartáčků

Standardně můžeme elektrické zubní kartáčky rozdělit na rotační (případně oscilační) a na sonické. Rotační zubní kartáčky se vyznačují zejména kulatou hlavicí, která se otáčí o 90° tam a zpět. Tento typ však v dnešní době odborníci na zubní hygienu většinou nedoporučují. Nejsou totiž příliš šetrné k dásním ani k tvrdým zubním tkáním a v rukou nezkušeného uživatele mohou způsobit poranění dásní i jiné problémy. Lidé s citlivými dásněmi by se měli tomuto typu zubních kartáčků vyhnout.

Sonické zubní kartáčky mají zejména podlouhlou hlavici a jsou k dásním a zubům mnohem šetrnější. Nečistí zvukem, jak by se mohlo podle názvu zdát, ale fungují na principu vysokofrekvenčního stírání zubního plaku. Za jednu minutu zvládnou zuby setřít až 31 000 ×. Kartáčková hlavice sonického kartáčku se přitom vychyluje nahoru a dolů, což je jeden ze zásadních rozdílů oproti rotačním kartáčkům. Těmito kmity dojde k rozpohybování tekutiny v ústech a vznikne dynamická vlna bohatá na kyslík, která okysličí mezizubní prostory a prostor kolem krčku, kde se nacházejí bakterie způsobující nepříjemné problémy. Sonické kartáčky pracují s frekvencí 250 - 300 Hz, tzv. ultrasonické kartáčky pak v ještě vyšších frekvencích. 

Náš TIP:

Hledáte ten správný elektrický zubní kartáček? Se sonickými kartáčky Philips Sonicare dosáhnete skvělých výsledků. Odstraňuje až 7× více plaku než manuální kartáček. Je navíc vybaven časovačem a výukovým programem.

 

Výhody sonických zubních kartáčků

Elektrické sonické zubní kartáčky zvládnou během dvou minut to, co s obyčejným kartáčkem musíte dělat 15-20 minut. Sonické kartáčky dokonale odstraňují zubní plak, a to i z těžko dostupných míst, kam se manuální kartáček nedostane. Stíravými pohyby rozruší a odstraní nános plaku a zbytky jídel bez nutnosti vyvíjení tlaku a účinnost je tak v porovnání s manuálním zubním kartáčkem mnohonásobně vyšší. Čištění je díky unikátní technologii jednoduché a zároveň efektivní a šetrné k zubní sklovině a dásním.

Kdo může používat elektrický kartáček

Elektrický sonický kartáček může používat každý, pokud je dostatečně instruován, jak s ním zacházet. Odborníci na dentální hygienu je doporučují i dětem a pacientům s rovnátky. Naučit se pracovat s elektrickým sonickým kartáčkem není složité. Pokud si chcete zuby čistit opravdu co nejlépe, navštivte zubní hygienistku, která vám s technikou pomůže. Nejmodernější modely v sobě mají navíc zabudovaný časovač a režim, který vám pomůže si navyknout. Ideální je pořídit si model, který je vybavený i kontrolou tlaku. Ten vás upozorní, že na zuby moc tlačíte.

Po jakém elektrickém kartáčku tedy sáhnout?

Elektrický zubní kartáček je nutné vybírat podle toho, v jakém stavu se vaše zubní dutina nachází. To, co vyhovuje jednomu, nemusí být dobré pro druhého. Zvážit musíte, pro jakou technologii se rozhodnete. Pokud si opravdu nejste jisti, zeptejte se své dentální hygienistky, která zváží stav vašich dásní a doporučí vám i konkrétní model elektrického kartáčku.

6. červenec 2016
Témata článku
Péče o tělo Zuby
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.