Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Vladimír Finsterle: Čínské vs. české bobule

Vladimír Finsterle: Čínské vs. české bobule

Původně jsem se dnes chtěl věnovat bobulím goji, tedy kustovnici čínské, ale jelikož je toho čínského okolo nás v dnešních dnech až až, vzpomněl jsem si na jedny naše vlastní, česko-moravské bobule. A nebude řeč o víně!

Vladimír Finsterle: Čínské vs. české bobule

Můj kamarád, který pochází z jihomoravského Kyjova, mi před časem s nadšením vyprávěl o sorbus domestica, tedy jeřábu oskeruše. Nedalo mi to a trochu jsem si ji nastudoval. Není to jednoduché, jelikož se tato dřevina skoro vytratila z naší přírody. A to i přesto, že se prý dožívá až 600 let a dokonce jsou o ní zmínky i v bibli.

Neméně je zajímavý i její medicinský účinek, který je podle mě ještě nedoceněn. Obsahuje poměrně hodně taninu, sladkého sorbitolu a vitamínu C. Primárně jsem se dočetl, že extrakt z pupenů oškeruše je indikován u onemocnění spojených se žilními a lymfatickými problémy, jako jsou těžké nohy. Působí jako lymfatická drenáž, napomáhá zpevnění žilní stěny a tím dokáže usnadnit průtok krve v žilách, minimálně pocitově. Doporučuje se i při zánětech žil. A dokonce jsem narazil na použití při tzv. tinitu, tedy neustálém pískání v uších, kdy jednou z příčin může být právě poškození jemných žil v hlavové oblasti.

Díky vitamínu C se také doporučuje spolu s medem při nachlazení. A poměrně částé použití nachází u žen v přechodu (menopauze), které trpí právě oběhovými obtížemi.

Tak pojďme zkusit tu naši oskeruši! Koukám, že ani u nás na Lékárně.cz ji zatím ještě nemáme. Tak si ji asi budeme muset nejdříve vysadit...

Váš Vladimír


PharmDr. Vladimír Finsterle, MBAPharmDr. Vladimír Finsterle, MBA absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Neúnavný vyhledávač talentů také přednáší a podporuje filantropické projekty zaměřené na zlepšení kvality života nemocných. Kudy chodí, tudy se inspiruje, má rád lidi a život. Je skvělým společníkem se smyslem pro humor, nadšeným běžcem, sběratelem kulturních zážitků, milovníkem dobrodružství a velkým obdivovatelem funkcionalismu.

Vladimír Finsterle

Vladimír Finsterle

Všechny články blogera

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám