Lékárna.cz

Čínské vs. české bobule

Čínské vs. české bobule
Sdílet

Původně jsem se dnes chtěl věnovat bobulím goji, tedy kustovnici čínské, ale jelikož je toho čínského okolo nás v dnešních dnech až až, vzpomněl jsem si na jedny naše vlastní, česko-moravské bobule. A nebude řeč o víně!

Můj kamarád, který pochází z jihomoravského Kyjova, mi před časem s nadšením vyprávěl o sorbus domestica, tedy jeřábu oskeruše. Nedalo mi to a trochu jsem si ji nastudoval. Není to jednoduché, jelikož se tato dřevina skoro vytratila z naší přírody. A to i přesto, že se prý dožívá až 600 let a dokonce jsou o ní zmínky i v bibli.

Neméně je zajímavý i její medicinský účinek, který je podle mě ještě nedoceněn. Obsahuje poměrně hodně taninu, sladkého sorbitolu a vitamínu C. Primárně jsem se dočetl, že extrakt z pupenů oškeruše je indikován u onemocnění spojených se žilními a lymfatickými problémy, jako jsou těžké nohy. Působí jako lymfatická drenáž, napomáhá zpevnění žilní stěny a tím dokáže usnadnit průtok krve v žilách, minimálně pocitově. Doporučuje se i při zánětech žil. A dokonce jsem narazil na použití při tzv. tinitu, tedy neustálém pískání v uších, kdy jednou z příčin může být právě poškození jemných žil v hlavové oblasti.

Díky vitamínu C se také doporučuje spolu s medem při nachlazení. A poměrně částé použití nachází u žen v přechodu (menopauze), které trpí právě oběhovými obtížemi.

Tak pojďme zkusit tu naši oskeruši! Koukám, že ani u nás na Lékárně.cz ji zatím ještě nemáme. Tak si ji asi budeme muset nejdříve vysadit...

Váš Vladimír

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

30. březen 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.