Lékárna.cz

Chrom

Chrom jako kov známe všichni. Věděli jste ale, že když ho máme nedostatek, může nás bolet hlava a můžeme být unavení? Kde ho najdete, vám poradíme v tomto článku.

Chrom
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Je chrom užitečný?

Chrom zesiluje působení inzulínu, tzn. podporuje vstřebávání cukru našimi buňkami. Je tedy důležitou složkou při nastavování optimální hladiny krevního cukru. Pomáhá inzulinu fungovat účinněji. Mimo to přispívá k normálmnímu metabolismu živin. 

Chrom v potravinách

Hlavní zdroj tvoří živočišná bílkovina - ryby, drůbež, vnitřnosti, dále luštěniny, obilniny a rýže. Vstřebávání chromu z potravy podporuje strava bohatá na vlákninu.

Projevy nedostatku a nadbytku chromu

  • Při nedostatku chromu můžeme pociťovat bolesti hlavy, podrážděnost, návaly nevolnosti, neklid nebo únavu.
  • Projevy nadbytku jsou naprosto výjimečné.
  • Při krátkodobém užívání v doporučených dávkách by měl být výskyt nežádoucích účinků minimální.

Alergie na chrom

Chrom může být nebezpečný, pokud trpíte přecitlivělostí na anorganický chrom. Pokud se u vás vyskytuje nějaká forma alergie, poraďte se o jeho užívání vždy nejprve se svým lékařem.

Doporučená denní dávka chromu

Doporučené denní dávka chromu je kolem 100 mikrogramů. Za bezpečný a přiměřený denní příjem chromu se považují dávky v rozmezí 50-140 mikrogramů. Údaje o denním příjmu chromu v různých zemích mohou lišit.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Nervová soustava Bolest volně prodejné léky Bio potraviny

Přečtěte si také

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový.…

více

Záškrt je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae, respektive její toxin. Tento toxin postihuje horní cesty dýchací a způsobuje odumírání jejich sliznice a vznik…

více

Dračí krev neboli Sangre de Drago je přírodní tekutá pryskyřice tmavě červené barvy, jejíž užívání má dlouhou tradici v Peru a v minulosti ji využívali i ve starověkém Řecku, Římě, Indii nebo Číně.…

více

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.