Lékárna.cz
Hledat

Aspartam: Náhrada cukru bez kalorií

Aspartam: Náhrada cukru bez kalorií
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Pokud rádi sladíte, ale nechcete přibrat na váze nebo ze zdravotních důvodů potřebujete nahradit cukr. Možným řešením může být aspartam.

Co je to aspartam?

  • Náhradní sladidlo za cukr,  známý také pod názvem Nutra-Sweet®
  • Chuť podobná přírodnímu cukru
  • 180 x sladší než cukr, bez kalorií 
  • Používání aspartamu v potravinách je schváleno ve více než 90 zemích světa
  • Patří mezi nejvíce testovaných potravinových aditiv v historii a jeho zdravotní nezávadnost byla ověřována u diabetiků, dětí a kojících žen

Co obsahuje aspartam

Je dobré si uvědomit, že aspartam se skládá ze dvou aminokyselin (kyseliny asparagové a fenylalaninu), což jsou látky, ze kterých se skládají bílkoviny všech živých organismů. Není tedy o nic méně „přírodní“, než klasický cukr.

Denní dávka aspartamu

Ať už sladíte aspartamem kvůli štíhlé linii, nebo kvůli zdravotnímu stavu (diabetici), musíte podobně jako u léků dbát na doporučená množství. U aspartamu je povolen denní příjem do 40 miligramů na 1 kg tělesné hmotnosti pro zdravého dospělého člověka. To odpovídá např. u 70 kilového člověka 2,8 gramům. Sladivostí však odpovídá více než 0,5 kg cukru!

Kdo si musí dát na aspartam pozor

Výše uvedené množství aspartamu může člověk přijímat v potravě po celý život každý den. U lidí s vrozeným onemocněním zvaným fenylketonurie je potřeba opatrnosti při konzumaci potravy s obsahem fenylalaninu. Proto je každý výrobek obsahující aspartam, jakožto zdroj fenylalaninu, povinně označen.

Zajímá vás, zda také netrpíte od narození fenylketonurií a neměli byste být také opatrní? Nově narozenému dítěti se dnes automaticky provádí test na toto onemocnění. Nemocný tedy o sobě tuto skutečnost odmalička ví.

Použití aspartamu

Aspartamem lze s úspěchem nahradit cukr v běžných potravinách. Jediným omezením je tepelná úprava. Aspartam se totiž při teplotách okolo 40 stupňů rozpadne na výchozí složky a tím ztratí sladkou chuť. Chcete-li pokrm přesto tepelně upravit, přidejte sladidlo až po vychladnutí.

Poznámka

V poslední době se stal aspartam námětem k diskusím i k novým výzkumům z důvodů podezření na nežádoucí zdravotní komplikace při jeho pravidelné konzumaci. Bezpečnost dlouhodobého používání tohoto sladidla je tedy prozatím otevřeným tématem. Volba používání nebo nepoužívání aspartamu zůstává na čtenáři tohoto článku.

Témata článku
Péče o tělo
Navštivte související produktové kategorie
Sladidla Tabletová sladidla
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.