Lékárna.cz

Aspartam: Náhrada cukru bez kalorií

Pokud rádi sladíte, ale nechcete přibrat na váze nebo ze zdravotních důvodů potřebujete nahradit cukr. Možným řešením může být aspartam.

Aspartam: Náhrada cukru bez kalorií
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je to aspartam?

  • Náhradní sladidlo za cukr,  známý také pod názvem Nutra-Sweet®
  • Chuť podobná přírodnímu cukru
  • 180 x sladší než cukr, bez kalorií 
  • Používání aspartamu v potravinách je schváleno ve více než 90 zemích světa
  • Patří mezi nejvíce testovaných potravinových aditiv v historii a jeho zdravotní nezávadnost byla ověřována u diabetiků, dětí a kojících žen

Co obsahuje aspartam

Je dobré si uvědomit, že aspartam se skládá ze dvou aminokyselin (kyseliny asparagové a fenylalaninu), což jsou látky, ze kterých se skládají bílkoviny všech živých organismů. Není tedy o nic méně „přírodní“, než klasický cukr.

Denní dávka aspartamu

Ať už sladíte aspartamem kvůli štíhlé linii, nebo kvůli zdravotnímu stavu (diabetici), musíte podobně jako u léků dbát na doporučená množství. U aspartamu je povolen denní příjem do 40 miligramů na 1 kg tělesné hmotnosti pro zdravého dospělého člověka. To odpovídá např. u 70 kilového člověka 2,8 gramům. Sladivostí však odpovídá více než 0,5 kg cukru!

Kdo si musí dát na aspartam pozor

Výše uvedené množství aspartamu může člověk přijímat v potravě po celý život každý den. U lidí s vrozeným onemocněním zvaným fenylketonurie je potřeba opatrnosti při konzumaci potravy s obsahem fenylalaninu. Proto je každý výrobek obsahující aspartam, jakožto zdroj fenylalaninu, povinně označen.

Zajímá vás, zda také netrpíte od narození fenylketonurií a neměli byste být také opatrní? Nově narozenému dítěti se dnes automaticky provádí test na toto onemocnění. Nemocný tedy o sobě tuto skutečnost odmalička ví.

Použití aspartamu

Aspartamem lze s úspěchem nahradit cukr v běžných potravinách. Jediným omezením je tepelná úprava. Aspartam se totiž při teplotách okolo 40 stupňů rozpadne na výchozí složky a tím ztratí sladkou chuť. Chcete-li pokrm přesto tepelně upravit, přidejte sladidlo až po vychladnutí.

Poznámka

V poslední době se stal aspartam námětem k diskusím i k novým výzkumům z důvodů podezření na nežádoucí zdravotní komplikace při jeho pravidelné konzumaci. Bezpečnost dlouhodobého používání tohoto sladidla je tedy prozatím otevřeným tématem. Volba používání nebo nepoužívání aspartamu zůstává na čtenáři tohoto článku.

Témata článku
Péče o tělo
Navštivte související produktové kategorie
Sladidla Tabletová sladidla

Přečtěte si také

Botulotoxin je jeden z nejnebezpečnějších jedů, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Tento toxin je zodpovědný za závažné onemocnění známé jako botulismus, které může mít fatální následky.…

více

Povodně mohou mít devastující dopady na domácnosti, infrastrukturu a zdraví obyvatel. V září 2024 se Česká republika potýká s rozsáhlými povodněmi, které přinášejí nejen materiální škody, ale i…

více

Omikron, delta, pirola či eris - to vše jsou varianty covid-19. Jaké jsou příznaky, jaká je inkubační doba a jak mírnit jejich průběh, se dozvíte v našem článku.

více

Opičí neštovice (označovány také jako mpox nebo mpx) jsou infekční onemocnění způsobené virem, který je příbuzný s virem pravých neštovic. Poprvé byl virus izolován v roce 1958 u laboratorních opic,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.